1.Prostat iltihabının (prostatit) nedenleri nelerdir?

Akut ve kronik bakteriel prostatit prostat bezine enfekte idrarın prostat kanalları boyunca taşınması ile oluşur.Bakteriel prostatit bulaşıcı değildir ve cinsel yolla geçen bir hastalık olarak düşünülmemelidir.

Bazı tıbbi müdahaleler özelliklede idrar kateteri takma işlemi bakteriel prostatit riskini artırır.

Kronik bakteri kaynaklı olmayan prostatitlerde de prostat bezinde benzer iltihabi durumlar oluşur Fakat buradaki nedenler sıklıkla tipik idrar yolu enfeksiyonlarında görülen etkenlerden farklıdır.Buna yol açan organizmalar sıklıkla klamidya ve mycoplazma denilen organizmalardır.Bunların bazıları cinsel ilişkiyle geçebilir.
Prostatodynia durumunda ise prostatın mikrop kapmasıyla ilgisi yoktur.Problem sıklıkla prostat bezini çevreleyen sinir ve kaslarla ilgilidir.

2. Prostatitin neden olduğu yakınmalar nelerdir?

Ani gelişen bakteri kaynaklı prostatititdeşikayetler ani ve şiddetli başlar.Ateştitremeidrarda şiddetli yanma ve mesaneyi ( İdrar kesesi ) boşaltmada yetersizlik sık görülen problemlerdir.

Kronik bakteri kaynaklı prostatititde şikayetler benzer ancak daha az şiddetlidir.Bu şikayetler idrarda yanmasık idrara çıkmatestislerde perinede(makat bölgesinde) sırtta ağrılar ve ağrılı ejakulasyondur.( İdrar ve sperm atılımı )
Kronik bakteri dışı kaynaklı prostatitte sık ve ağrılı idrar yapmaağrılı ejakulasyon ve perine-mesane-testis ve peniste ağrı-rahatsızlık olur.

Prostatodynia şikayetleri zorlu ve ağrılı ejakulasyonzorlu ve ağrılı idrar yapmaperinede ağrıdır.Bu şikayetler kronik nonbakteriel prostatit şikayetlerinden ayrılamaz.

3. Prostatit bir hastayı nasıl etkileyecektir?

Prostatit hem hasta hem de doktor için zor bir durumdur.Hastanın yaşam kalitesini ciddi olarak etkiler.Prostatitin doğru tanısı zordur ve hastalık kür olmayabilir.Bununla birlikte prostatit tedavi edilebilir bir hastalık olup uygun tedavi ile önemli yakınmalar büyük oranda düzelir.

4. Prostatitle ilgili önemli noktalar nelerdir?

Doğru tanı tedavi için ana faktördür.
Prostatit herzaman kür olmayabilir ancak kontrol altında tutulabilir.

Şikayetler geçse bile tedavi izlenmelidir.
Prostatitli hastalar gelişen prostat kanseri için daha yüksek bir risk içermezler.

Normal cinsel aktivitenin kesilmesine gerek yoktur.(akut safha hariç)

Prostatitli kişi normal hayatını sürdürebilir.

ALINTIDIR