Erkekliği öldüren meslekler

Uzmanlar bu konuda bazı meslek sahiplerinin erkekliğin tehdit altında olduğunu söylüyor.

KOT GİYMEK TEHLİKELİ
Aşırı sıcağın üreme fonksiyonunu olumsuz etkilediğini söyleyen tüp bebek uzmanı Prof. Dr. Aydın Arıcı "Tüm gününü dizüstü bilgisayarla geçiren ve testis bölgesi sıcak kalan kişiler fırıncılar uzun yol şoförleri ocakçılar çok sıcak banyo yapan kişilerin üreme fonksiyonları tehdit altında" dedi. Aşırı kilolu ya da zayıf olmanın da çocuk sahibi olmayı zorlaştırdığını anlatan Prof Arıcı dar kot giymenin de sperm durumunu etkilediğine dikkat çekti.

AŞILARIN YAPILMASI GEREKİYOR
İnsanların cep telefonu dizüstü bilgisayarlar doğum kontrol hapı kullanmak antidepresan kullanmak ve aşı vurulmanın kısırlığa yol açıp açmadığına yönelik şüpheleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Aydın Arıcı "Şu ana kadar hiçbir aşının kısırlığa yol açtığı kanıtlanmadı. Bazı aşıların yan etkileri olabilir Ancak tetanozdan tutun da difteri veya kabakulak aşısına kadar çocukluk döneminde tüm aşıların mutlaka yapılması gerekir. Doğum kontrol haplarının doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğine dair bugüne kadar kanıtlanan bir çalışma bulunmuyor. Vücudunu geliştiren daha fazla kas yapmak isteyen erkeklerin kullandığı bazı ilaçlar kasları geliştirirken sperm fonksiyonunu hemen hemen sıfıra indirir. Kilo ise hem testisleri hem de yumurtalıkları olumsuz yönde etkiler. Aşırı kilo kadınların düzensiz yumurtlamasına aşırı zayıflık da hiç yumurtlamamaya sebep olur. Dolayısıyla en doğrusu ideal vücut ölçülerinde olmaktır" dedi.

Cep telefonu gibi elektronik cihazların kısırlığa yol açacağı yönünde kanıtlanmış bir bilgi olmadığını anlatan Arıcı "Tüm cihazların bazı zararlarının olacağı aşikar. Dolayısıyla bu aletlerin mümkün olduğunca vücuda yakın tutulmaması gerekir. Diğer taraftan şu ana kadar cep telefonlarının üreme fonksiyonlarını etkilediğine dair kanıtlanmış bir bilgi bulunmuyor. Dizüstü bilgisayarı uzun süre kullanmak ise sakıncalı. Bütün gününü dizüstü bilgisayarın başında geçiren ve testis bölgesi bu sebeple sürekli sıcak kalan kişilerde üreme fonksiyonları olumsuz etkilenir" şeklinde konuştu.

SICAK BANYO ZARARLI
Çok sıcak banyonun testislerin fazla ısınmasına yol açtığını çok sıcak hamamlar jakuziler ya da testis ısısını artıracak uzun yol şoförlüğünün fırıncı ve ocakçıların da kısırlık riskiyle karşı karşıya olduklarını anlatan Arıcı "Kadınları ise başka bir tehlike bekliyor. Kistler kadınlarda kısırlığa yol açabilir. İçi kan dolu olması sebebiyle çikolata kisti olarak adlandırdığımız sızı ve yapışıklıklara sebep olan kistler tüplerin tıkanmasına sebep olabilir. Su kistleri ise genellikle kısırlık sebebi değildir" şeklinde konuştu.


Alıntıdır...