Erken boşalmayı kontrol edememe tedavi edildiğinde bir daha tekrarlamıyor...

ERKEKLERİN en büyük cinsel sorunlarından birisi de boşalmayı kontrol edememeleri yani erken boşalma sorunu.

Erkeğin 'erken boşalma sorunu' tüm dünyada erkeklerin kadar kadınların da mutsuz olmasının en büyük nedenlerinden birisi. Bu sorun ülkemizdeki erkeklerde de yaygın olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Kadın boşaldıktan sonra da cinsel ilişkiye devam edebilmekte erkekte ise boşalma sonrası seks bitmekte. Erkeğin kadına göre dezavantajı burada.

Seksin standart bir süresi olmayıp kontrol demek partner boşaldıktan sonra boşalmaktır. Bu yüzden erkek bu süreyi en az 5 ila 10 dakika arasında korumalı.

İLİŞKİ BAŞINDA BİTER

Cinsel ilişkinin daha başında erkeğin boşalma sürecini kontrol edememesiyle ilişki daha başında bitmekte kadın tatminsiz ve mutsuz erkek kendini yetersiz hissetmektedir. Böyle bir ilişkiyi kadın istemeyip çeşitli bahanelerle sekten uzaklaşmakta kendini yetersiz olarak gören eşini tatmin edemeyen erkekte de cinsel isteksizlikler ve sertleşme sorunları ortaya çıkmaktadır.

Erken boşalmanın birçok nedeni bulunuyor. Bunların en başında çocukluk çağında yanlış mastürbasyon alışkanlıkları geliyor. O çağlardaki mastürbasyonun amacı kimseye yakalanmadan en kısa zamanda boşalmaktır. Bunun kalıcı bir davranış haline gelmesi sonucu ise sorun oluşmakta. Bazı çocukluk çağı problemleri de erken boşalmaya sebebiyet verir. Bu kişilerin birçoğunun hayatın genelinde aceleci (mesela hızlı yemek yiyen) ve çabuk heyecanlanan kişiler oldukları da yapılan gözlemlerle ortaya çıkmış. Kontrolün nasıl yapılacağını bilememek de nedenlerden biri. Bir başka neden ise kişinin yetiştirilme koşullarındaki hatalar anne ve babaların çocukları ya çok baskılamaları veya çok korumacı tutumları bilinçdışı süreçlerde güçlü erkek olmayı önleyen nedenlerden.

SORUN HEP VARDI

Bazı erkekler daha evvel erken boşalma sorunları olmadığını ama yaşları ilerledikten sonra bu sorunun ortaya çıktığını söyleyip bunun nasıl olduğunu sormaktadırlar.

Onların erken boşalma sorunu her zaman vardı farkında değildiler. Gençken ilk ilişkide erken boşalıp hemen kısa sürede ikinci ilişkiye hazır hale geldiklerinden ve de doğal olarak ikinci ilişkide doygunluk fazla olduğundan boşalma daha geç oluyordu ve dolayısıyla bunu telafi edebiliyorlar ve de partnerleri tatmin oluyordu. Ortada sorun olmuyordu. Yaş ilerledikçe cinsel güç azaldığından artık gün içinde daha az sayıda veya tek sefer ilişki kurabiliyorlar ve de dolayısıyla ilişkinin kalitesi ve süresi önemli hale geliyor. Böylece de erken boşalma sorunu ortaya çıkıyor.

Bazen de durumsal dediğimiz yer değişikliği eve gelen kalıcı misafir iş değişikliği gibi hayatın düzenini değiştiren olaylar da kalıcı veya geçici erken boşalmaya neden olabilmektedir.

Tabii ki sorun yalnızca evde yatakta kalmayıp mutsuz bir cinsel yaşamın ardından hem kadın hem erkek bu mutsuzluğu ve huzursuzluğu başka şekillerde iş ve sosyal yaşantılarına ve çevrelerine yansıtmakta başarısızlıklar yaşamaktalar.

Sorunun çözümü ise çok basit; araba kullanmayı öğrenmek gibi kırmızı ışık yandığında nasıl ki çizgide durmak için sürat yol durumu gibi verileri ayarlıyorsak insanın da kendini öğrenmesi ve kontrolü ele alması gerekiyor.

- Partnere aşırı ilgi bağlılık heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir.

- Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilir.

Erken boşalma cinsel sıkıntılar içinde en kolay çözüme ulaştırılan ve başarı olduğumuz konu olup gerekli olan kişinin önerileri düzenli uygulaması ve terapi aldığı hekimi ile uyumlu çalışmasıdır.

BİSİKLETE BİNMEK GİBİ

Boşalmayı kontrol etmek tıpkı bisiklete binmek gibidir. Öğrenene kadar sıkıntı çekebilirsiniz ama bir kez öğrendiniz mi bir daha unutmazsınız çok uzun ara verip tekrar bindiğiniz zaman başlangıçta belki kısa bir süre yalpalar ama tekrar eski halinize dönersiniz.

Biz bu konuda profesyonel destek almanızı bir seks terapi merkezine kendiniz veya eşinizle beraber baş vurarak bu sorunu daha kısa sürede çözmenizi öneririz.

İlaçlarla veya geciktirici spreylerle bu sorunlar çözülmez sadece büyür. İlaçlar yan etkileri olarak da cinsel isteksizlik yapacaklar ve ruhsal durumunuz daha da bozulacaktır.

Bu sorun kesinlikle çözülmektedir.

NEDENLERİ NELER?

Erken boşalma vakalarının yüzde birinden az kısmı bedensel bir takım sorunlara dayanır. Geri kalan ve neredeyse bütünü oluşturan büyük çoğunluğu bedensel değil psikolojiktir. Kontrol etmeyi bilmemekten oluşur. Nedir bu nedenler?

- Yaptığımız çalışmalar sonucu en yaygın olarak rastlanılan neden gençlik çağlarında yapılan mastürbasyonlardır. Yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu mastürbasyonlarda en önemli şey bir an önce boşalıp o hazzı yakalamak ve yakalanmamaktı.

- Gençlik yıllarında sık sık birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla bile gelmemiştir. Amaç sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır.

- Cinsel açıdan ailevi baskı altında yetişmiş veya diğer faktörler neticesi evlilik öncesi ilişki yaşayamamış veya mastürbasyon yapamamış kişilerdeki aşırı duygu birikimine bağlı erken boşalma görülebilir.

Kaynak: Güneş...

ALINTIDIR