Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli

  Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli

  Üniversiteye gidecek adaylar için tercih işlemleri 14 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeli? İşte cevabı.
  Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarıyla birlikte hem Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) hem de LYS yerleştirme puanları açıklandı. Sıra geldi tercih listenizi hazırlamaya...

  İşte tercih sıralaması yaparken dikkat etmeniz gerekenler:


  Tercih kılavuzunu okuyun

  Tercih listesi oluşturulurken ilk yapmanız gereken işlem 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’ndaki istenilen programları hiçbir ön şart gözetmeksizin istek sırasına göre belirlemeniz ve yanlarına da 2014 yılında o bölüme giren adayların başarı sıralarını yazmanızdır. Bunun için çeşitli tercih sitelerindeki süzme programlardan yararlanabilirsiniz. Bu aşamada tercih edilmesi düşünülen programlar ÖSYM’nin belirlediği sınırlamayı aşabilir.

  Programları gözden geçirin

  Bu aşamada sadece puana veya başarı sırasına göre yazılan kazanıldığında kayıt yaptırmayacağınız ya da gittiğinizde barınma ulaşım gibi sorunlar oluşabilecek programları listeden çıkartmalısınız. Ayrıca mezun olduğunuzda istihdam imkânları kısıtlı olan ve ileride daha büyük sorunla karşılaşmamak için listedeki programlara dikkat etmelisiniz.

  Programların özel şartlarını mutlaka okuyun

  Tercihlerinizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet vakıf KKTC veya yurtdışı da olsa maddi şartlarına dikkat etmelisiniz. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim yapan bölümlerin harç miktarları normal öğretimlere göre çok yüksektir. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurtdışı üniversiteleriyle entegre yürütülen bölüm/programların ücretli olduğunu unutmamalısınız.

  Tutarlılık denetlemesi yapın

  Tüm tercihleri oluşturduktan sonra bir uzman gözetiminde tercih tutarlılık denetlemesi yapmalısnız. Bu denetleme yapılırken her programın tek tek bir alttaki program ile karşılaştırmalı en çok istenen programi üste yazmalısınız.

  Tercihlerde değişiklik yapma hakkı yok

  Tüm bu aşamalardan sonra son aşama tercih formunun işleme konmasıdır. Öncelikle tercih işleminin ne zaman sona ereceği unutulmamalıdır. Tercih işlemleri yapıldıktan sonra hiçbir değişiklik yapma hakkınız olmayacaktır. ÖSYM’nin sitesinde tercih işlemleri bittikten sonra “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeden sistemden çıkmayın ve Tercih Formunuzun bir kopyasını yazıcıdan almayı unutmayın.

  "Tekrar hazırlanmak bir kayıp değil"


  Özellikle puanınız istediğiniz bölüme yetmiyor ancak yapacağınız çalışma ile hedeflediğiniz yeri kazanabilecek durumdaysanız bir yıl daha hazırlık yapmak bir kayıp değildir. Çünkü istemediğiniz bir bölümde okumanız istemediğiniz bir mesleği yapmanız daha büyük sorunlar oluşturabilecektir. Fakat 2 veya 3 yıldır hazırlık yaptığınız halde yeterli puana ulaşamayan adaylardansanız en kısa yoldan kabiliyet geliştirici bir mesleki kurslara katılmalı ve mesleğinize yönelik bir sektörde çalışarak hayata atılmanız daha yararlı olacaktır. Puanınız düşük ise size diğer bir tavsiyemiz ise açık öğretim okuyup aynı zamanda çalışmanız olacaktır. Bu sayede hem açık öğretimle eğitiminize devam edip diploma alabileceksiniz hem de iş tecrübesi edineceksiniz.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Önceden herkesin sevdiği mesleği yapmasını düşünürdüm. Şimdi ise para nerdeyse o mesleği tercih etmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Şimdiki aklım olsaydı bilgisayar mühendisliği yada hukuk fakültesini tercih ederdim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş