Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Üniversiteyi kazanmak için 8 altın kural

  Üniversiteyi kazanmak için 8 altın kural

  Sınava çok az bir zaman kala strese giren yakınlarınıza bu 8 altın kuralı söyleyerek onları rahatlatabilir ve sınavı kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz!


  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’ne (ÖSYS) başvuran 2 milyon 46 bin 19 aday 15 Mart Pazar günü üniversiteli olmanın ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) ter dökecek. Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç aylarca süren sınav hazırlıklarının karşılığını almak isteyen adaylar için uzmanlar üniversite kapısını açacak 8 altın kuralları anlattı.
  Üniversite sınavlarının yorucu bir süreç olduğunu hatırlatan Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç üniversiteli olmanın ilk ve en önemli kuralının çalışmaktan geçtiğini belirterek şöyle devam etti; ‘YGS telafisi mümkün olan bir sınav. Çünkü öğrencilerin toplam sınav puanının yüzde 35-40’ınıoluşturuyor. Geri kalan yüzde 60-65’lik kısım ikinci basamak olan LYS’ler ile elde edilecek.’ Ardıç üniversiteye girişin 8 altın anahtarlarını şöyle özetledi;
  Altın kural: Psikolojik olarak hazır olun

  Öğrenciler sınav başlamadan önce o bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeliler. Böylece testin yapısı sorulardaki nitel ve nicel değişkenlere karşı hazır olacaklar. Psikolojik olarak sorulara hazırlık yapılmış olunacak.
  Sorularla inatlaşmayın

  Sınav sorularının zorluk düzeylerinin aynı olmadığını unutmayın. Herkesin yapabileceği kolay nitelikte sorular olabileceği gibi seçici sorular da olacaktır.
  Karşılaşılan soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde hala çözüme ulaşılamıyorsa fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçilmelidir. Aynı testteki tüm soruların aynı puan değeri olduğu unutulmamalıdır.
  Zaman kazanmak için “Turlama Tekniği’’ni uygulayın

  Sınavda zamanı iyi kullanabilmek ve yüksek puanı elde edebilmek için “Turlama Tekniğini” uygulayabilirsiniz. Turlama tekniği cevaplanacak tüm testlerde birinci turda cevabına kolayca ulaşılabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasıdır.
  Yapabilecek soruları boş bırakmayın

  Bir soru başlangıçta çok karışık görünse bile o soruyu atlamamak gerek. Bu yaklaşım iyi sonuç almanın ilk ve önemli adımıdır. Bu adım turlama tekniği çerçevesinde atılmalıdır.Sınavdaki soruların güçlük derecelerini belirleyen içeriklileridir.
  Uzunlukları veya karmaşık görünmeleri değildir. Uzun veya karmaşık görünen sorulara hiç bakmamak veya yapamama kaygısı ile okumayı yarıda bırakmak test tekniği açısından son derece hatalı bir tutumdur. Unutmamak gerekir ki bazen zor görünen sorular çok kolay olabilir.
  Daha önce sorulmuş soruları mutlaka çözün

  ÖSYM tarafından sınavlarda sorulan soruları çözmeden YGS’ye girmeyin. Bu soruları çözerek; soruların özeliklerini dağılımını zorluk ve kolaylığını öğreneceksiniz. Böylece ÖSYM’nin soru mantığını kavramış olacaksınız.
  Zaman baskısından uzaklaşın

  Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükselteceği için rahat olmayı deneyin. Daha önce defalarca deneme sınavına girdiğinizi ve benzer soruları cevapladığınızı hatırlayın.
  Günlük düzeninizi değiştirmeyin

  Sınava kısa süre kala kendi çalışma stilinizi değiştirmenin pek bir faydası olmaz. Asla uyku ve beslenme düzeninizi bozmayın. Tamamıyla normal hayatınız neyse o şekilde devam edin.
  Sınav kaygısından uzaklaşın

  Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin. Sınava yeterince hazırlanmış bir öğrencinin üniversite kapısına çok yaklaştığını hatırlatan Ardıç''Düzenli ve disiplinli çalışan öğrenciler sınav anında uygulayacakları bu basit taktiklerle üniversite kapısını açabilirler'’ dedi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  En kötüsü de ''ya kazanamazsam'' korkusu.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Önce bence ne olmak istediğini iyi bilmek lazım. Bir hayaliniz olsun. Sevdiğiniz mesleği yapmak için sevdiğiniz bölümü okuyun. Sonra çok pişman olursun. Okumak için okunmaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş