Dün akşam sanırsam HaberTürk'ün ana haberinde gördüğüm ve sabah kalkıp internetten araştırdığımda doğruluğunun kesinleştiği bir durum. YÖK tıp ve hukuk fakülteleri için özel bir baraj sistem uygulayacakmış. Amaçlarını da vakıf ve devlet üniversiteleri arasındaki farkı minimuma indirmekmiş. Şöyle ki; devlet üniversitesinde tıp ve ya hukuk okumak isteyen vatandaş ilk 20 bin içerisine kesin girmesi gerekiyordu. Eğer giremediyse sanırsam 100 bininci sıralara kadar tıp ve hukuk fakültelerini özel üniversitelerden tercih etme hakkına sahiptiler. Yani maddi olarak durumun iyiyse akademik başarısızlığının üstü kapatılabiliyordu!

Yeni sistemde tıp ve hukuk fakülteleri için uygulanacak olan baraj sistemi ise sanırsam şöyle olacak; Eğer öğrenci devlet üniversitesinde tıp fakültesi okumak istiyorsa ilk 15 bin içerisinde kesin olarak yer almak zorunda. Kaçarı göçeri yok yani. Kontenjanlar boş kalsa bile (ki uzmanlar bunu pek öngörmüyor) ilk 15 bin'e giremediyse devlet üniversitesinde tıp fakültesi okumayı unut sen kardeşim.

Şimdi bu durumu ilk karşılamam şöyle oldu. Bir yandan haketmeyen onlarca hatta yüzlerce tıp doktoru eleman mevcut ülkemizde. Sağlık kalitesi için eksi olan bu durum bir şekilde düzeltilmek isteniyor anlıyorum. Fakat beni ikilemde bırakan nokta şu: Mesela adam bu sene çok iyi bir jenerasyonla yarıştı yani geçen sene sınava girmiş olsaydı kesin ilk 15 bin içerisinde yer alırdı. Bu sene ise jenerasyon o kadar iyiydi ki o sıralama değerlerine ulaşamadı. Bu o adamı başarısız kılmamalı.

Sonradan konuşmalarda dinlediğim üzere vakıf üniversiteleri de belli bir baraj uygulamanın yanı sıra burs aktivitelerini de olumlu yönde değiştirebilecekleri düşünülüyor. Mantıklı bir hareket olur. Çünkü artık daha iyi öğrenciler alıyorsan onlara da bu imkanı sunmak senin görevin olmalı. Bir de her özel üniversite bu barajı kendisi belirleyebilecekmiş. Tabi YÖK'ün sınırlarını çizdiği noktayı aşmadan.

Sistemin zamanla diğer alanlara da kaydırılabileceğini söylüyorlar. Mühendislik mimarlık vb. alanlarda da baraj uygulanabilecek artık. Şimdi akılları kurcalayan bir soru daha: Bu sene uygulanacak mı? Uzman amcamızın konuşması üzerine sadece bir karar olduğu ve teknik herhangi bir yönü olmadığı için her an uygulamaya sokulabilirmiş. Yani henüz bir kesinlik yok. Benim gibi üniversiteye hazırlanan uyduruk bir yerlere gitmemek için bir sene bekleyen elemanlar üzülmesin. Sanki böylesi daha hayırlı olacak gibi görünüyor.