Üniversite Eğitiminin Nitelik Sorununa Bir Model Önerisi

Gene geldik eğitim sistemi tartışmasına ama bu sefer eleştirinin yanında bir de bir model oluşturup çözüm önerisi de sunalım.

Bugün özellikle idealist akademisyenlerle konuştuğunuzda sabah akşam lisans öğrencilerinin niteliksizliğinden dem vururlar en çokta. Haksızda sayılmazlar fakat hırsızın hiç mi günahı yok?

Konuştuğun akademisyenlerden biri: “her yeni gelen öğrenci eskisinden daha niteliksiz olarak üniversiteye geliyor” demişti. Kesinlikle haklı fakat ergenlik çağında üniversiteye gelmiş öğrencinin ne kadar bilinçli olmasını bekleyebiliriz ki? Burada “off gene lisans öğrencileriyle ders var olmasa daha rahat olacak” diyen sözüm ona idealist akademisyen o öğrencilere ders anlatıp sınav yapmak dışında nasıl yardımcı oluyorsun ya da onları harekete geçirecek klasiğin dışında nasıl bir davranış geliştiriyorsun?

Üniversite eğitim sisteminin nitelik sorunu akademisyen başına düşen öğrenci sayısının çokluğunun yanında birde 4 yıl boyunca zorunlu ve zorunlu seçmeli dersler sorunu var. Öğrenciye neredeyse seçme şansı verilmeden tamam rutin bir operasyon haline gelmiş eğitim sisteminden ne kadar beklenti içinde olabiliriz ki? Burada sadece akademisyenleri eleştirerek bir sonuca varamayız ve çok yüklenmemek gerek. Demiştikya saçma sapan bir eğitim sistemi için idari görev verilen akademisyenlerde haklılar bir yerde. Fakat yeni bir model geliştirmek akademisyenler içinde çok zor olmasa gerek…

YÖK’ün en son yaptığı değişiklikle belli şartları taşıyan öğrenciler fakülteler arası bölüm geçişi yapabilecekler. Gayet iyi bir uygulama. Çünkü istemediği bölümde sırf açıkta kalmamak için okuyan bir sürü öğrenci fakat yeterli değil. Şimdi modelimizi oluşturmaya başlayalım:

Üniversiteye ilk defa yerleşen bir öğrenci çok büyük bir çoğunlukla yerleştiği bölümün dersleri hakkında bilgiye sahip değildir ve aslında beklentisiyle karşılaştığı arasında çok fazla fark vardır. Buda öğrenciler verimi etkileyen en önemli faktörlerden biri.

Modelimizde Üniversite öğrencilerine ilk 2 yıl bölümün temel dersleri verilmeli ve 3. ve 4. yıllarda dersler tamamen seçmeli olmalı. Modelimizin gerekçesi ise ilk 2 yıl temel dersleri alan öğrenciler -Türkiye’de Üniversite bölümlerinin çok geniş alanları kapsaması nedeniyle- 3. sınıfta çalışmak istediği alanla ilgili dersleri seçerek aslında hiç istemediği bir alanda dersler almak zorunda kalmayacak. Örnekle anlatalım: Bir işletme öğrencisi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisini ele alalım:

İşletme öğrencisi ilk 2 yıl temel dersleri aldıktan sonra 3. sınıftan itibaren pazarlama yönetim ve organizasyon muhasebe ve finansman insan kaynakları vs. alanlardan hangisinde kariyer yapmak istiyorsa ona göre dersleri kendisi seçmeli.
Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi için ilk 2 yıl temel dersleri alan öğrenci 3. sınıf itibariyle Ortadoğu Avrupa Birliği Orta Asya-Kafkaslar vs. kariyer yapmak istediği alanda dersler seçmeli.

Buradan hareketle bu model bize mutsuz ve niteliksiz bireyler yerine kendi tercihlerini yapmış istediği alanda eğitimini almış bireyler karşımıza çıkacaktır ve dolayısıyla istediği alanda ders alan öğrencide daha verimli olacaktır. Ayrıca bu modelde derslerin yarısının seçmeli olması burada akademisyenlere de doğal bir anket çalışması yapılmış olacak.

Burada Robin Williams’ın başrolünü oynadığı “Can Dostum” filmini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Modelimizi destekleyen sahneler mevcut. Kütüphaneden -öğrenmek istediği alanla ilgili- aldığı kitaplarla bir üniversite öğrencisinden çok daha nitelikli olabilen bir genç…

Sonuç olarak seçme özgürlüğü ile istediğini alabilen bireyler mutlu verimli ve daha nitelikli olacaktır. Bu sistemin tamamen eğitim sisteminin tüm sorunları çözeceğini savunmuyorum tabiki fakat şuan ki sistemden çok daha fazla üzerinde düşünmeye değer…