İstanbul Üniversitesi Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi arasına 8. kez girmeyi başardı.

Yükseköğrenim alanında en etkili değerlendirme otoritelerinden biri olarak kabul edilen Çin’in Şhangay’daki Jiao Tong Üniversitesi her yıl hazırladığı Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2012 yılı listesini bugün açıkladı. Listeye Türkiye’den tek üniversite olarak İstanbul Üniversitesi girdi. İstanbul Üniversitesi Dünyanın en iyileri arasına 8. kez girerek Türk üniversitelerinin adını uluslararası yükseköğretim alanında bir kez daha başarıyla duyurmuş oldu.

İstanbul Üniversitesi Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi sıralamasında mezunların başarısı (score on alumni)'na göre 125. SSCİ SSC yayın sayısı (score on PUP)'na göre 311. öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı (score on PCP)'na göre 378. oldu. İstanbul Üniversitesi toplamda ise 400-500 bandında yer aldı.

Özellikle bilimsel yayın sayısında ve öğretim üyesi başına düşen yayın sayısındaki artış İstanbul Üniversitesi’nin üç yıldır istikrarlı bir şekilde yürüttüğü bilimsel ve akademik çalışmaların bir ürünü. Üniversitede oluşturulan özgür bilim ortamında önemli çalışmalara imzatan İstanbul Üniversiteli öğretim üyeleri uluslararası alanda da yüksek faktörlü dergilerde birçok makale yayımladılar.

"Bu Başarı Hepimizin Başarısı"

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet yaptığı açıklamada İstanbul Üniversitesi’nin 2012 yılında da Dünyanın İlk 500 Üniversitesi arasına girerek ülkemizi dünya yükseköğretim alanında gururla temsil ettiğini belirtti. Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul Üniversitesi bu zorlu yarışta başarısını disiplinli programlı ve bilim odaklı çalışmasına borçlu. Göreve geldiğimiz günden beri bilimsel ve akademik çalışmaları daha da çok destekledik. Öğretim üyelerimize özgür bir araştırma ortamı sağladık. Araştırmacılarımıza olanaklar çerçevesinde yapabileceğimizin en üstünü yaparak önemli imkanlar sunduk. Yayınlara ciddi destek verdik. Sonuçta bu başarı geldi.

Göreve geldiğim 2009 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi’nin uluslararası bilimsel yayın sayısı % 20’yi aşan bir oranda arttı. Öğretim üyesi başına düşen makale sayısında da % 19’luk artışla büyük bir başarıyı yakaladık. Bu bizim bilimsel yayınlarımızın çok hızlı bir biçimde arttığını gösteriyor.

Bu başarıya imza atan özverili hocalarımızı onlara destek veren idari personelimizi ve tüm bu çalışmalarımızın motivasyon kaynağı olan öğrencilerimizi kutlarım.”

Listeye 8. kez girdi

Jiao Tong Üniversitesi’nin 2003 yılından beri yaptığı Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi sıralamasına ilk defa 2003 yılında giren İstanbul Üniversitesi 2005 2007 2008 2009 2010 2011 ve son olarak 2012 yılında da başarısını sürdürerek sıralamada yer aldı. İstanbul Üniversitesi Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi sıralamasına 8 defa giren tek Türk Üniversitesi olarak büyük bir başarıya imza attı.


milliyet