URAP Laboratuvarınca hazırlanan ''Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi''ne giren Türk Üniversiteleri...

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP Laboratuvarınca hazırlanan ''Dünyanın En İyi 2000 Üniversitesi Listesi''ne 77 Türk üniversitesi girdi.

URAP Koordinatörü Prof. Dr. Ural Akbulut AA muhabirine yaptığı açıklamada günümüzdeki rekabet ortamında dünya üniversitelerini çeşitli ölçütlere göre sıralayan sistemlerin giderek daha fazla ilgi çektiğini söyledi.

Listede 77 Türk üniversitenin de yer aldığına dikkati çeken Akbulut şöyle konuştu:

''Türk üniversitelerinin bu kadar başarılı çıkmasını biz de beklemiyorduk. Bizi çok sevindirdi. Türk halkının bilmediği ve bizim de düşünmediğimiz 161 Türk üniversitesinden 77'sinin dünyanın en iyi 2 binine ilk yüzde 10'a girmesi büyük bir başarı. Amerika'da 400 tane üniversite ilk 2 bine girdi. İyi de Amerika'da 3 bin küsür üniversite var. Demek ki 77 Türk üniversitesi 2 bin 500-3 bin civarında Amerikan üniversitesinden daha iyi. Ayrıca Türk üniversiteleri bir sürü Avrupa üniversitesinin de önüne geçmiş. Bunların bir kısmı da 8-10 yıllık üniversiteler. Sonuçlar bizleri çok umutlandırdı.''

Türkiye'den ilk 15

URAP sıralama göre ilk 15 Türk üniversitesi şöyle: Hacettepe Orta Doğu Teknik Ankara Ege İstanbul Teknik Boğaziçi İstanbul Bilkent Gazi Sabancı Koç Erciyes ve Atatürk üniversiteleriyle Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü.

Ziraat ve çevre alanında Ege tıpta İstanbul mühendislik temel ve sosyal bilimlerde Orta Doğu Teknik yaşam bilimlerinde Hacettepe Türkiye listesinde ilk sırada yer aldı.