Hamburger Üniversitesi Olduğunu Biliyor muydunuz?


McDonald's sistemindeki en önemli unsurlardan biri eğitimdir. McDonald's çalışanları ve işletmecileri sistemi en mükemmel şekilde öğrenmek üzere yoğun bir eğitim programından geçerler. Her McDonald's işletmecisi restoranı faaliyete geçmeden önce 8-12 aylık bir eğitim alır. Bu eğitimin son aşaması ise Chicago'daki Hamburger Üniversitesi'dir.


Hamburger Üniversitesi McDonald's'ın tüm dünyadaki işletmeci ve üst düzey çalışanlarının McDonald's ürünleri konusunda uzmanlık eğitimi aldıkları bir eğitim merkezidir. Her yıl ortalama 3000 kişinin "İleri Derecede Operasyon" kursuna katıldığı Hamburger Üniversitesi 1961 yılında Elk Grove-Illinois'ta kurulmuştur. İlk yıllarında tek bir laboratuvarda 10 kişiye eğitim verebilen Hamburger Üniversitesi yıldan yıla geliştirilmiştir. 1968 yılında daha modern bir binaya taşınan merkez için ilerleyen yıllarda yeni ve büyük bir kampus inşa edilmiştir.

Hamburger Üniversitesi 1983 yılından bu yana Oak Brook-Illinois'ta kurulan bu kampusta eğitim vermektedir. İçinde amfitiyatro şeklinde tasarlanmış sekiz sınıf sekiz seminer salonu bir kütüphane dört tam teçhizatlı laboratuvar iki yapay gölün yer aldığı ağaçlar içinde 12.000 metrekarelik bir alanda kurulu bu kampusta McDonald's işletmeciliği tüm yönleriyle ele alınır. Üniversitede interaktif test yönteminden simültane çeviriye kadar modern eğitim teknolojisinin tüm olanaklarından yararlanılır. Hamburger Üniversitesi'nde eğitim veren 20 profesör restoran yönetiminin değişik kademelerinde hizmet vermiş kişilerdir. Üniversitede ayrıca genel merkez kadrosundan da eğitmen olarak yararlanılır.

Burada aldıkları 2 haftalık eğitimi başarıyla tamamlayarak mezun olanlar "hamburger uzmanı" olmanın ötesinde dünyanın her köşesinden gelen binlerce kişinin yer aldığı "büyük bir aile"yle önemli bir deneyimi paylaşma fırsatı bulurlar.