Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sabanci Üniversitesi

  SABANCI ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1999
  Rektör: Prof. Dr. A. Tosun Terzioğlu
  İletişim bilgileri: Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi- İstanbul
  Tel: 0 212 292 49 39
  Faks: 0 212 252 32 93
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:


  Rektör Prof. Dr. Tosun Terzioğlu: "Üniversitemiz daha başlangıcından itibaren bir dünya üniversitesi olma hedefiyle yola çıktı. Öğrenim sistemimize programlarımızla öğrencilerimizin birden fazla alana hakim birden fazla yabancı dil konuşan uygulamalı bir öğrenimden geçmiş kendine güvenen bireyler olarak çalışma hayatının daha ilk yıllarında en iyiler arasında yerlerini almalarını sağlamış olacağız"

  Sabancı Üniversitesi eğitim öğretim yılına 4 ekim 1999 yılında başlayacak. Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından kurulan sabancı Üniversitesi'nin felsefesini "birlikte yaratmak ve geliştirmek" oluşturuyor. sabancı Üniversitesi İstanbul'a 40 km. uzaklıkta Tuzla'da bulunuyor.

  Sabancı Üniversitesi'nde başarılı her öğrenciye burs verileceği belirtiliyor. Başarının değerlendirilmesinde ve burs dağıtımında ilk yıl ÖSS puanı esas alınacak. Sabancı Üniversitesi'nde başarı derecesine göre 5 ayrı kategoride burs verilecek. Onur bursu başarı bursu takdir bursu teşvik bursu çalışma bursu adı altında öğrenciler burs alabilecekler.

  Sabancı Üniversitesi'ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına katılacaklar. Sınavı aşamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam edecekler. Öğrencilerin bilimsel temellerin yanısıra analitik becerilerini de geliştirerek bağımsız araştırmacı formasyonunu kazanmalarını sağlayacak olan akademik program esas olarak İngilizce ve Türkçe üzerinden sürdürülen bir öğrenimin yanısıra öğrencilere üçüncü bir dilde yetkinleşme olanağı da sağlanacak.

  Öğrencilerin büyük çoğunluğuna Sabancı Üniversitesi kampüsündeki yurtlarda barınma olanağı sağlanacak. 200 öğrenciyi barındıracak kapasitede yurt tamamlanması hedefleniyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sloganı Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek
  Kuruluş yılı 1994 Eğitim dili İngilizce
  Türü Vakıf Üniversitesi
  Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu
  Öğrenci sayısı 3290 Akademik
  Personel 321 Yeri İstanbul Türkiye  Sabancı Üniversitesi İstanbul Türkiye'de yerleşik özel bir araştırma kurumudur. 1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı topluluğu tarafından kurulmuştur.
  Sabancı Üniversitesi Türkiye'de liberal bilimler tarzı eğitim veren tek yüksek öğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta ikinci sınıfta belirli bir bölüme odaklandıktan sonra ikinci sınıftaki deneyimlerinin sonucunda üçüncü sınıfta bölümlerini seçebilmektedirler.
  Sabancı Üniversitesi eğitimdeki yaklaşımından akademik özgürlük bildirgesini kabul etmesinden ve tartışmalı öğretim görevlilerine ev sahipliği yapmasından dolayı pek çok kişi tarafından beğenilmiş veya eleştirilmiştir.
  Geçmiş


  Sabancı Üniversitesi'nden Panaromik bir görüntü.


  Sabancı Üniversitesinin kurulum süreci yükseköğretim kurumlarının kurulup işletilmesi hakkının özel vakıflara da tanınmasıyla beraber başladı. Sabancı Topluluğu Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı Üniversitesi'nin kuruluş kararını 1994 yılında aldı. Ağustos 1995'te 22 değişik ülkeden çeşitli üniversite bilim merkezi ve disiplinlere mensup 50'nin üzerinde bilim adamı araştırmacı öğrenci ve işadamı İstanbul'da düzenlenen arama konferansında biraraya geldi. Konferans salonunda kurulacak üniversitesinin felsefesinin "Birlikte yaratmak ve geliştirmek" olması kararlaştırıldı. Bu konferansı öğrenci eğilimleri araştırmaları ile desteklenen tasarım komitelerinin çalışmaları ve oluşan akademik programlar izledi. Sabancı Üniversitesi'nin kuruluşuna izin veren kanun 5 Haziran 1996 tarihinde yasalaştıktan sonra 31 Temmuz 1997'de Üniversite kampusunun temeli atıldı. Üniversite Ekim 1999'da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başladı.

  Eğitim


  Gözlem Kulesi


  Sabancı Üniversitesi tasarımı bakımından diğer üniversitelerle tamamen farklılık gösterir. Kuruluş ilkeleri doğrultusunda öğrencilerinin interdisipliner bir eğitim görmeleri amaçlanmış okulun akademik yapısıda buna göre tasarlanmıştır. Sabancı Universitesi 4 fakülteden oluşmaktadır. Bunlar;
  • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve dahilinde Istanbul Politikalar Merkezi
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
  • Yönetim Bilimleri Fakültesi
  • Diller Okulu'dur

  Lisans

  Diğer üniversitelerin aksine Sabancı Üniversitesi'nde okumak isteyen öğrenciler okumak istedikleri programı değil sadece Sabancı Üniversitesi ismini yazarak giriş yaparlar. Bu doğrultuda Sabancı Üniversitesine giriş lise diplomasının yapısına göre üç farklı puan grubuna göre yapılmaktadır. Sabancı Üniversitesine giriş yapan öğrenciler bundan sonra tek bir havuzdan okumak istedikleri konsantrasyonlara dağılırlar.

  Temel Geliştirme Programı

  Temel Geliştirme Programı Temel Geliştirme Yılı (TGY) ve Üniversite Dersleri'nden oluşmaktadır. Sabancı Üniversitesi'ne ÖSS üzerinden giriş yapan tüm öğrenciler İngilizce Dil Ölçme Sınavı (ELAE)'na girerler. Bu sınavda yeterli başarıyı sağlayamayan öğrenciler yoğun İngilizce ve Türkçe derslerinden oluşan Temel Geliştirme Yılına devam ederler. İngilizce Dil Ölçme Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler ise birinci sınıfa başlarlar. Birinci sınıfta tüm öğrenciler çekirdek programa tabi tutulurlar. Bu doğrultuda girdiği fakülte'den bağımsız olarak bütün öğrenciler lisans programının birinci sınıfında iki dönem boyunca


  • Siyasi ve Politik Bilimler
  • Modern Türkiye'nin Tarihi
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • Doğa Bilimleri
  • Matematik
  • İngilizce

  derslerini alır.

  Diploma Programı Seçimi

  Üniversitenin ikinci senesinde öğrenciler okumayı planladıkları bölüme giriş derslerini alırlar. Örneğin Endüstri Mühendisliği okumayı planlayan fakat Ekonomi ve/veya Bilgisayar Mühendisliğinde aklı kalan bir öğrencinin ikinci sınıf ilk dönemde alacağı dersler şöyle sıralanabilir;


  • Endüstri Mühendisliğine giriş
  • Lineer Cebir
  • İstatistiğe giriş
  • Mikroekonomiye giriş
  • Oyun Teorisine giriş
  • Bilgisayar Mühendisliğine giriş

  Böylece ikinci senenin ilk döneminin sonunda öğrenci okumayı planladığı üç bölümede giriş yapmış olacak bu derslerdeki deneyimleri doğrultusunda çok daha doğru bir karar verecektir. Bilgisayar Mühendisliğine karar vermesi durumunda ileri derece Bilgisayar Mühendisliği dersleri Ekonomiye karar vermesi durumunda ise ileri Ekonomi dersleri almaya karar verecektir.
  Öğrenci ikinci sınıfın sonunda bir diploma programı bildirmek zorundadır. Fakat bu diploma programı mezuniyetten önce tekrar değiştirilebilir. Ayrıca tam olarak bir programa karar verememiş öğrenci diploma programi gerekliliklerini yerine getirdikten sonra istediği şekilde diğer branşlardanda ders alabilmektedir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz öğrenci diploma programını Endüstri Mühendisliği olarak seçtikten sonra tüm seçmeli derslerini Bilgisayar Mühendisliği ders grubundan alabilmektedir. Böylece hem öğrencinin verebileceği en sağlıklı kararı verebilmesi sağlandığı gibi ayrıca interdisipliner anlayış doğrultusunda farklı alanlar seçen öğrenciler bu alana katkıda bulunacak şekilde diğer alanlardanda faydalanmaktadırlar.


  Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi  Diploma Programları


  • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
   • Ekonomi
   • Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
   • Kültürel Çalışmalar
   • Toplumsal ve Siyasi Bilimler
   • Yönetim Bilimleri


  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
   • Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği
   • Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik
   • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
   • Mekatronik Mühendisliği
   • Elektronik Mühendisliği
   • Üretim Sistemleri (Endüstri) Mühendisliği

  Yerleşke


  Sabancı Üniversitesi yerleşim planı.


  Sabancı Üniversitesi'nin ana kampüsü İstanbul'un 15km doğusunda Tuzla'da yer almaktadır. Cannon grup tarafından tasarlanan kampüsün yapımına 1998 de başlanmış 1999 da inşaatı tamamlanmıştır. 2007 yılında tamamlanan yurtlarla öğrencilerin %90'ından fazlasının yurtlarda kalması planlanmış İstanbul sınırları içinde kendi komünitesi olan bir yerleşke üniversitesi tasarlanmıştır. 1353000 m² alanı kaplayan yerleşke üç bölümden oluşmaktadır. Yerleşkenin en üst tarafında yurtlar sağlık merkezi posta merkezi ve fakülte üyelerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında ters bir U şeklinde fakülteler rektörlük ve üniversite merkezi konuşlandırılmıştır. Kampüsün sol altında ise spor salonu gösteri merkezi futbol sahasi göl ve koşu pisti yer almaktadır.

  Gösteri Merkezi

  SGM Sabancı Üniversitesi kampüsünde bulunan bir gösteri sanatları merkezidir. Başta Anadolu Yakası olmak üzere İstanbul'un kültürel yaşamına olumlu katkılarda bulunmayı üniversite öğrenci ve çalışanlarının yanısıra çevredeki sanat severlere kültür - sanat hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. SGM düzenli olarak ünlü sanatçılara orkestralara ve oyunculara ev sahipliği yapmaktadır.
  SGM'deki güncel etkinliklere buradan ulaşılabilir.

  Sakıp Sabancı Müzesi

  Ana madde: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Müzesi Emirgan Atlı Köşk'te konuşlanmış Sabancı Üniversitesi'nin bünyesinde yer alan bir müze/eğitim kurumudur. Bu çerçevede müze'de çeşitli düzeyde eğitim programları yapılmakta ayrıca hafta sonları müzik etkinliklerine de yer verilmekte sürekli ve geçici sergiler yapılmaktadır.
  Sakıp Sabancı müzesi yakın zamanda ev sahipliği yaptığı Picasso ve Rodin sergileri ile basında yer almıştır.

  Öğrenciler ve Yaşam


  Öğrenci Profili

  Sabancı Üniversitesi'nin yıllık kontenjanı 650 kişidir. Bu sayının %1.7 si ilk 100'den %11.8'i ilk 1000'den ve %23.1'i ilk 3000'den gelmektedir. Başka bir deyişle ÖSS'de ilk 100'e giren öğrencilerden 12 si Sabancı Üniversitesi'ni seçmektedir. Ayrıca 650 kişilik kontenanın yaklaşık %37i girişten burs almaktadır. Tüm okul nüfüsunun yaklaşık %47 si gerek sonradan edinilen başarı bursu gerek eğitim süresince başvurulabilen ihtiyaç bursu olmak üzere bir tür maddi yardım almaktadır. Sabancı Üniversitesi öğrencileri Türkiye'nin 67 farklı şehrinden gelmektedir.

  Öğrenci Kulüp ve Etkinlikleri


  Müzikus

  Ana madde: Müzikus Sabancı Üniversitesi'nin ilk öğrenci kulüplerinden biri olan Müzikus 1999 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden beri aktif yönetim kuruluyla ve kulübü destekleyen yüksek sayıdaki üyeleriyle müzikle ilgili her alanda faaliyet göstermektedir. Kulüpler arası en yüksek bütçeye sahip kulüpokulda eksik olan müzik eğitimi gibi açıkları kapamakla beraber öğrencilere ve çalışanlara müzikal anlamda eğlence imkanı sunmaktadır.

  SUŞenlik

  SUŞenlik her sene Mayıs ayında düzenlenen Sabancı Üniversitesi bahar şenliğidir. Bu sene yedincisi gerçekleştirilen SUŞenlik 26 Mayıs 2007 tarihinde yapılmış olup Gogol Bordello Brainstorm ve Nil Karaibrahimgil gibi ünlü isimler sahne almıştır.


  Mezunlar

  Sabancı Üniversitesi 2000 yılından bugüne kadar (30 Eylül 2006) 885'i lisans olmak üzere toplam 1532 mezun vermiştir. Üniversitenin bugüne kadar verdiği mezunların %49'u profesyonel iş hayatına geçmişken %33'ü ise eğitimlerini lisansüstü düzeyde sürdürmeyi tercih etmiştir.
  Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler Berkeley Brown Caltech Carnegie Mellon Cambridge Chicago Columbia Dartmouth Harvard Heidelberg Kellogg LSE MIT Oxford Princeton Yale gibi okullarda eğitimlerine devam etmektedirler. Sabancı Üniversitesi mezunlarından bir bölümü ise girişimci olmayı hedefleyerek yurtiçinde ve yurtdışında Bilgi Teknolojileri Yazılım Proje Gelişmiş Malzemeler ve Danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini kurmuşlardır. Mezunların çalışmakta olduğu kuruluşlar arasında; Alcatel Beko Beymen Bosch Coca Cola Eczacıbaşı Holding Zorlu Holding Sabancı Holding ve bünyesindeki çeşitli firmalar ile Ernst&Young L’Oreal Mercedes Türk PricewaterhouseCoopers Pepsi Procter&Gamble Schwarzkopf & Henkel Siemens Turkcell Unilever gibi uluslararası şirketler bulunmaktadır.

  Ünlü akademisyenler


  Prof. Dr. Tosun Terzioğlu


  • Ahmet Alkan Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı
  • Albert Kohen Erkip Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
  • Ali Alpar
  • Cemil Koçak
  • Cihan Saçlıoğlu
  • Erdal İnönü TÜBİTAK'ın kurucusu
  • Halil Berktay
  • Hasan Bülent Kahraman
  • İbrahim Al-Marashi
  • Halil Mete Soner
  • Şerif Mardin
  • Tosun Terzioğlu Rektör
  • William Hale


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş