Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çukurova Üniversitesi

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (TARİHÇE )
  Çukurova Üniversitesi 1967 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Adana Ziraat Fakültesi " ile 1972 yılında Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan "Çukurova Tıp Fakültesi"nin yeni bir üniversitenin çatısı altında biraraya getirilmesiyle 1973 yılında kurulmuştur. Daha sonra kurulan Temel Bilimler İdari Bilimler ve Mühendislik Fakülteleri ile bu sayı beşe yükselmiştir. 1982 yılında ise Temel Bilimler Fen-Edebiyat Fakültesi'ne; İdari Bilimler Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Ekonomi ve İşletme Fakülte'leriyle birleşerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne; Mühendislik Fakültesi ise yine Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Mühendislik Fakültesi ile birleşerek Mühendislik - Mimarlık Fakültesi'ne dönüşmüştür. Adana İçel ve Hatay'daki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Yabancı Diller Yüksekokullarının tümü Üniversite çatısı altında toplanarak Eğitim Fakültesini oluşturmuştur.  1992 yılına gelindiğinde 6 fakülte 11 yüksekokul 3 enstitü 1 devlet konservatuvarı 22 araştırma ve uygulama merkezinden oluşan Çukurova Üniversitesi; 3 yeni üniversitenin nüvesinin oluşturulmasına katkıda bulunmuştur.

  Modern bina laboratuvar ve eğitim araçlarıyla 2 yüksekokul Mersin Üniversitesi'ne 3 yüksekokul Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'ne devredilmiştir. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne ise Kahramanmaraş'taki Araştırma ve Uygulama Merkezi yeni Üniversitenin Rektörlük binası ve iki fakülte binası olarak devredilmiştir.  1992 yılındaki bu küçülmeye karşılık kuruluşunun 20.yılını kutladığımız 1993 yılında Üniversitenin daha da güçlendiğini görüyoruz. Su Ürünleri İlahiyat Diş Hekimliği ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin kurulmasıyla fakülte sayısı 10'a yükselmiş Adana Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Kozan Meslek Yüksekokulları açılmıştır. 1994 yılı içerisinde Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 1995 yılı içerisinde de Karaisalı Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'na Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu da 1996 yılında Adana Sağlık Yüksekokulu'na dönüştürülmüştür. Lisansüstü eğitim öğretim yaptıran 3 Enstitü Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve 1997 yılnda kurulan Kadirli Meslek Yüksekokulu ile birlikte akademik kurum sayımız böylece 23'e ulaşmıştır.

  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ( GENEL BİLGİ )

  Çukurova Üniversitesi 10 Fakültesi 1 Devlet Konservatuvarı 3 Yüksekokulu 9 Meslek Yüksekokulu 3 Enstitüsü 29 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile ülkemizin gelişmiş üniversiteleri arasında yer almaktadır. Öğretime ve araştırmaya verdiği önemle kütüphaneleri ve laboratuvarlarıyla ülkemize nitelikli bireyler kazandırmayı amaç edinmiş olan Çukurova Üniversitesi Adana şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta Seyhan Baraj Gölü kıyısında yeşillikler içerisindeki kampusünde eğitim-öğretim yapmaktadır.  Çukurova Üniversitesi'nde 1909 öğretim elemanı 32700'in üzerinde lisans ön lisans yüksek lisans ve doktora öğrencisinin eğitim ve öğretiminde görev yapmaktadır.
  Öğrencilerin öğretim elemanlarının araştırmacıların gereksinim duydukları ulusal ve uluslararası yayınları barındıran Merkezi Kütüphane'de CD-ROM veri tabanı ve Internet bağlantısı ile tarama yapılabilmektedir.

  Çukurova Üniversitesi zengin bir bilgisayar donanımına sahiptir. Hemen her Fakülte ve Yüksekokulda öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar odaları mevcuttur. Fakülte ve Yüksekokullarda bilgisayar destekli öğretim ve araştırma yapılmaktadır.

  Çukurova Üniversitesi öğrencileri AIESEC ve benzeri kurumlar aracılığıyla yurt dışında staj yapabilmektedir.

  Kapalı Spor Kompleksi kapalı yüzme havuzu kayıkhanesi ve çeşitli spor sahaları ile öğrencisine her türlü sporu yapma olanağı sağlayan Çukurova Üniversitesi öğrencilerinin beden ve ruh sağlığına büyük önem vermektedir.

  Çukurova Üniversitesi'nde kurulmuş olan 29 kolda öğrenciler boş zamanlarını ilgilendikleri alanda en iyi şekilde değerlendirmektedirler.

  Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampusü'ne ulaşım özel toplu taşıma araçlarıyla yapılmaktadır.

  FAKÜLTELER
  • DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • İLAHİYAT FAKÜLTESİ
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  YERLEŞİM YERİ!!!!!!!!!

  Çukurova Üniversitesi ana yerleşkesi 22000 dekar arazi üzerine kurulu olan Balcalı Kampüsü olup Adana şehrinin hemen kuzeyinde ve şehir merkezinden 10 km uzaklıkta bulunan her yönüyle seçkin bir kampüstür. Seyhan Baraj Gölü'nün doğu ve kuzey yakasında yer alan Balcalı Kampüsü doğal güzellikleri ile eşsiz bir kampüs alanıdır. Kampüs adını Üniversitenin kurulmasından önce kampüs alanında bulunan Balcalı köyünden almaktadır.
  Kampüste yönetim ve eğitim-öğretim birimleri yanında değişik bilim dallarında çeşitli araştırmalara olanak sağlayan laboratuvarlar hastane kompleksi merkezi kütüphane öğrenci ve personele öğle yemeği veren bir merkezi kafeterya spor tesisleri lojmanlar sosyal tesisler ve 3500 öğrenciyi barındıran Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlar yer almaktadır.  Şehirden Kampüs'e Üniversitemize kuruluşundan itibaren büyük hizmetleri geçmiş olan emekli rektörümüz Sn. Prof.Dr.Mithat Özsan'ın adıyla anılan Mithat Özsan Bulvarı üzerinden ulaşılır. Düzenli olarak çalışan çok sayıda ulaşım aracı öğrenci ve personelin şehir ile kampüs arasındaki ulaşımını sağlamaktadır. Kampüs'e ulaşmak için Adana şehir merkezinde bulunan ana bulvar veya caddelerde Balcalı hattına çalışan özel otobüs veya dolmuşlara binmeniz yeterlidir. Şehir merkezinden kampüse ortalama ulaşım süresi yaklaşık 20-30 dakika almaktadır.

  EGİTİM -- ÖGRETİM

  Programlar

  Çukurova Üniversitesi'nin hemen hemen tüm programlarında eğitim-öğretim dili Türkçe'dir. Sadece Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin Elektrik-Elektronik ve Makina Mühendisliği programlarında öğretim dili İngilizce'dir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin ikinci ögretim dışında kalan tüm programlarında öğrenciler zorunlu İngilizce hazırlık öğrenimi görürler. Fen-Edebiyat Fakültesi'nin Matematik Kimya ve Fizik bölümleri ile Mühendislik-Mimarlik Fakültesi'nin İnşaat Jeoloji Endüstri Mimarlik ve Tekstil bölümlerinde ise Ingilizce hazırlık eğitimi öğrencilerin isteğine bağlı olarak yürütülmektedir. Eğitim Fakültesi'nin Almanca Fransızca ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde zorunlu yabancı dil hazırlık eğitimi verilmektedir. İlahiyat Fakültesi'nde 1 yıllık hazırlık eğitimi süresinde Arapça Kur'an-ı Kerim ve İslam Dini Esasları okutulmaktadır. Çukurova Üniversitesi'nde 55 lisans 25 önlisans programı yürütülmektedir. Üniversite bünyesinde Devlet Konservatuvarı ile lisans ve lisansüstü öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi veren Yabancı Diller Merkezi (YADİM) yer almaktadır.

  İkinci Öğretim


  Çukurova Üniversitesi Egitim Fakültesi'nin Sınıf Öğretmenliği bölümünde Fen-Edebiyat Fakültesi'nin Biyoloji Fizik Kimya Matematik Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin İşletme ve İktisat bölümlerinde Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nin İnsaat Makina Jeoloji Endüstri ve -Maden mühendisliği bölümlerinde Su Ürünleri Fakültesi'nde Osmaniye Meslek Yüksekokulu ve Ceyhan Meslek Yüksekokulu'nun ise tüm bölümlerinde ikinci öğretim programı bulunmaktadır.

  Akademik Personel

  Çukurova Üniversitesi'nin eğitim-öğretim kadrosunda 2002 yılı itibariyle 330 profesör 141 doçent 299 yardimci doçent 152 ögretim görevlisi 723 arastirma görevlisi 76 uzman 157 okutman 1 çevirici 24 yabancı öğretim elemanı olmak üzere toplam 1903 öğretim elemanı görev yapmaktadır.

  FAKÜLTELER

  Diş Hekimliği Fakültesi
  1993 yılında kurulan Fakülte'de eğitim-öğretime 1995-1996 ders yılında 20 öğrenci alınarak başlanmıştır. Diş Hekimliği Fakültesi:
  • Diş Hastalıkları ve Tedavisi
  • Protetik Diş Tedavisi
  • Ortodonti
  • Ağız Diş ve Çene Hastalıkları Cerrahisi
  • Periodontoloji
  • Pedodonti
  • Oral İmplantoloji

  anabilim dallarından oluşmaktadır. Fakültede 42 akademik personel görev yapmaktadır. Fakültenin modern anlamda düzenlenmiş "Sürekli Eğitim Kliniği" bulunmaktadır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eğitim Fakültesi


  Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Adana Yabancı Diller Yüksekokulu'na İçel ve Hatay Yabancı Diller Yüksekokulları'nın katılımıyla 1982 yılında kurulmuştur. Kuruluş yılında 16 öğretim görevlisiyle eğitim-öğretime başlayan Fakülte'nin bugün 95 akademik personeli bulunmaktadır. Fakültenin Almanca Fransızca ve İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde yabancı dil hazırlık eğitimi verilmektedir. Fakültenin amacı öncelikle ilk ve orta öğretim düzeyinde görev alacak ögretmen yetiştirmektir. Fakülte:  • Eğitim Bilimleri
   • Psikolojik Danışma ve Rehberlik
   • Eğitim Proğramları ve Öğretim

  • Felsefe Grubu Ögretmenliği
  • Resim-İş Eğitimi
  • Sınıf Öğretmenliği
  • Almanca Öğretmenliği
  • İngilizce Öğretmenliği
  • Fransızca Öğretmenliği
  • Anaokulu Öğretmenliği

  bölümlerinden oluşmaktadır.
  Fen-Edebiyat Fakültesi

  Fen-Edebiyat Fakültesi 1974 yılında Temel Bilimler Fakültesi adıyla kurulmuştur. 1978'de öğretime başlayan Fakültenin adı 1982'de Fen-Edebiyat Fakültesi olarak değiştirilmiştir. 133 akademik personelin görev yaptığı Fakültede 1 bilgisayar laboratuvarı 1 kantin 2 okuma salonu ve Türk Dili ve Edebiyati Bölümü öğrencilerinin yararlandığı bir seminer kitaplığı Biyoloji Fizik ve Kimya laboratuvarları bulunmaktadır. Fakültenin bütün bölümlerinden mezun olan ögrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullar veya özel dersanelerde öğretmenlik yapabilmekle birlikte devlete veya özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarında da çalışabilmektedirler.  Fen-Edebiyat Fakültesi:

  • Biyoloji
  • Fizik
  • Kimya
  • Matematik
  • Türk Dili ve Edebiyatı
  • İstatistik

  bölümlerinden oluşmaktadır.


  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1967 yılında kurulan Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin Çukurova Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi ile birleştirilmesiyle 1982 yılında kurulmuştur. Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü dışında şehir merkezinde yer alan bu fakültenin kampüs içindeki 12000 metrekarelik yeni bina inşaatı 2001 yılında bitmiştir ve Eylül 2001 yılında Balcalı Kampüsü içerisine taşınmıştır. 74 akademik personelin görev yaptığı Fakültenin amacı kamu ve özel sektör kuruluşlarında kaynakların etkin kullanının sağlanması mal ve hizmetlerin planlanması üretimi ve dağıtımı bölüşümü çalışmaların yönlendirilmesi gibi konularda istihdam edilmek üzere eleman yetiştirmektir. Ögrencilerin isteğine baglı olarak çeşitli sanayi ve hizmet işletmelerinde staj yapma olanağı sağlanmakta ayrıca Fakülte bünyesinde faaliyet gösteren uluslararası staj komitesi AIESEC aracılığı ile başarılı ögrenciler yurtdışına staja gönderilmektedir. Fakülte öğrencilerinin yararlandığı 19000 kitap kapasiteli bir kütüphane öğrencilerin kullanımına sunulmuş 15'er adet bilgisayardan oluşan iki bilgisayar dershanesi seminer salonu ve öğrenci kantini Fakültenin olanakları arasında yer almaktadir.  Fakülte:

  • İktisat
  • İşletme
  • Maliye
  • Ekonometri

  bölümlerinde eğitim-öğretim hizmetleri sunmaktadır.


  İlahiyat Fakültesi

  1992 yılında kurulan 1994-95 eğitim-öğretim yılında öğretime başlayan İlahiyat Fakültesi'nde 23 akademik personel görev yapmaktadır. Bir yıl hazırlık öğretimi olan Fakültede bu süre içerisinde Arapça Kur'an-ı Kerim ve İslam Dini Esasları okutulmaktadır. İlahiyat Fakültesi'ni bitiren öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm okullarda "Din Bilgisi ve Meslek Dersleri" öğretmeni Diyanet İsleri Başkanlığı bünyesinde din görevlisi müftü vaiz ve bunun yanında Başkanlığın yurtiçi ve yurtdışı birimlerinde din görevlisi olarak Kur'an Kursu öğretmeni ve çeşitli bakanlıklara bağlı arşivlerde eski el yazmaları ve sicillerle ilgili alanlarda uzman olarak çalışabilmektedirler.  İlahiyat Fakültesi:

  • Temel İslam Bilimleri
  • Felsefe ve Din Bilimleri
  • İslam Tarihi ve Sanatları

  bölümlerinden oluşmaktadır.

  Güzel Sanatlar Fakültesi
  • Resim
  • Seramik
  • Müzik Bilimleri
  • Grafik
  • Fotograf
  • Tekstil
  • Sinema - TV

  bölümleriyle eğitim-öğretim yapacak olan Fakülte henüz alt yapısını tamamlama aşamasındadır. 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Mühendislik-Mimarlık Fakültesi


  1978 yılında kurulan Mühendislik Fakültesi 1982 yılında A.İ.T.İ.A. Mühendislik Bilimleri Fakültesi'nin Çukurova Üniversitesi'ne bağlanmasıyla Mühendislik-Mimarlık Fakültesi adını almıştır. Toplam 169 akademik personelin görev yaptığı Fakültede İnşaat Makine Jeoloji Maden Tekstil ve Elektrik-Elektronik Bölümleri'nin laboratuvarları ile öğrencilerin çalışmalarına açık iki adet bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Fakülte'nin temel amacı bilim ve teknolojideki gelişmelerin hızla insanlık alemine iletilmesi ve topluma kazandırılmasıdır. İnsan refahının büyük boyutlarda gelişmesinin temel dayanağı olan bilim ve teknoloji ülkemizin gerek sosyal gerekse ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu gerçeklerin ışığında günümüzde yüksek eğitim disiplini içinde mühendis ve mimarlar yetiştirmek Fakülte'nin vazgeçilmez amacıdır. Fakültede:
  • Çevre Mühendisliği
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • İç Mimarlık
  • İnşaat Mühendisliği
  • Jeoloji Mühendisliği
  • Maden Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği
  • Mimarlık
  • Tekstil Mühendisliği

  bölümlerinde eğitim-öğretim yapılmaktadır.


  Su Ürünleri Fakültesi

  Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Mühendisliği adı altında tek program halinde eğitim yapmaktadır. Su Ürünleri Fakültesi 1985 yılında Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Yüksekokulu adı altında kuruldu. 1989-1990 öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak öğretime başlamış olup 1992 yılında ise Su Ürünleri Fakültesi'ne dönüştürülmüştür. Fakültede 25 akademik personel görev yapmaktadır. Fakülte'nin başlıca amaçları su ürünleri alanında değişik konularda çalışabilecek bilgilerle donanmış su ürünleri mühendisleri yetiştirmek kurs ve seminerlerle alt yapı ve teknik elemanların bilgi düzeylerini geliştirmek bölge ve gerektiğinde ülke sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak arastırma deneme ve uygulamalar yapmaktır. Ayrıca kampüs içinde ve Yumurtalık'ta yer alan Deniz Balıkları ve Kabuklu Su Ürünleri Yetiştirme İstasyonu'nda öğrencilere yaz stajı imkanı sunulmaktadır.

  Tıp Fakültesi

  Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak 1972 yılında Çukurova Tıp Fakültesi adı ile eğitim-öğretime baslamış 1973 yılında Ziraat Fakültesi ile birleşerek Çukurova Üniversitesi'ni oluşturmuştur. Kuruluşunu izleyen ilk yıllarda eğitim-öğretim Hıfzıssıha Enstitüsü'ndeki barakalarda ve 200 yataklı Numune Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. 1977 yılından itibaren önce Temel Tıp Bilimleri olmak üzere kademeli olarak Balcalı Kampusü'ne taşınmış 1987 yılında sağlık hizmetlerinin tümü kampus içindeki hastanede verilmeye başlanmıştır.

  Acil Servis ve İlk Yardım Eczane Kan Merkezi teknolojinin son ürünleriyle donatılmış modern Merkezi Ameliyathane ve Merkez Laboratuvarlarının yanı sıra öğrencilerin eğitiminde kullanılan Multidisiplin Laboratuvarları ile kaynağını Tıp Fakültesi'nden alan Araştırma ve Uygulama Merkezleri mevcuttur.


  Teknolojinin son ürünü cihazlarla donanmış olan Tıp Fakültesi Hastanesi 850 yatak kapasiteli olup Güney Güneydoğu ve Doğu bölgelerimizin önemli bir bölümüne üst düzeyde sağlık hizmeti vermektedir. Hastanenin ek inşaatının bitmesiyle yatak sayısı 1200 olacaktir.
  Fakülte'nin tüm birimlerinde bilgisayar olup laboratuvarlar eczane kan merkezi hasta kabul ve muhasebe gibi birimler hastane otomasyonuna girmiştir. Kütüphanesi Hastane içerisinde okuma salonu akademik idari personel ve öğrenciler için her türlü ihtiyacı karşılayacak kantin ve kafeterya ile hastane içerisinde 200 kişilik bir toplantı ve konferans salonu bulunmaktadır. Tıp Fakültesinde toplam 501 akademik personel görev yapmaktadır.
  Ziraat Fakültesi

  Ziraat Fakültesi 1969 yılında Ankara Üniversitesi'ne bağlı olarak Adana'da kurulmuş daha sonra ise 1973 yılında kurulan Çukurova Üniversitesi'ne bağlanarak Üniversitemizin çekirdeğini oluşturmuştur. Toplam 243 akademik personeli bulunan Fakültenin:
  • Bahçe Bitkileri
  • Bitki Koruma
  • Gıda Mühendisliği
  • Peyzaj Mimarlığı
  • Tarım Ekonomisi
  • Tarım Makineleri
  • Tarimsal Yapılar ve Sulama
  • Tarla Bitkileri
  • Toprak
  • Zootekni

  bölümlerinde eğitim-öğretim yapılmaktadır.


  Fakültedeki derslerin uygulamalarının çok daha etkin bir şekilde yapılabilmesi; lisans master doktora öğrencileri ve araştırma görevlileri ile araştırıcılarin bu alandaki gereksinimlerinin karşılanabilmesi amacıyla yeterli donanıma sahip laboratuvarlar seralar ve her bölümün kendi araştırma alanları bulunmaktadır.  Öğrenciler ders uygulamaları yanında stajlarını da bu olanakları kullanarak yapabilmektedir. Fakülte işbirliği protokollerine dayalı olarak; Almanya Fransa ABD Polonya İspanya İngiltere Suriye İtalya İsrail'deki üniversiteler yanında Dünyadaki belirli Uluslararası Tarımsal Amaçlı Araştırma ve Eğitim kurumlarıyla yakın işbirliği içerisindedir. Bu işbirliği olanakları ile gerek bilim adamı gerekse öğrenci değişimleri sürdürülmektedir.


  Fakültenin 1000 hektarlık Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde öğrencilerin uygulamalı öğretimleri sürdürülmekte temel araştırmalar ve üreticiler ile tarım kuruluşlarının sorunlarının çözümünü hedefleyen uygulamalı tarımsal araştırmalar yapılmakta çağdaş tarım tekniğinin gereklerine uygun çok çeşitli bitkisel ve hayvansal üretim etkinlikleri sürdürülmektedir. Ayrıca Araştırma ve Uygulama Çiftliği elde ettiği gelirle Fakültenin eğitim ve araştırma giderlerine önemli katkılar sağlamaktadır.  Fakülte GAP Bölgesine sulama sonucu ortaya çıkacak tarımsal potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlamak amacıyla yapılması gerekli tarımsal araştırma-inceleme-geliştirme hizmetlerinin gerçekleştirilmesi için GAP Kalkınma İdaresi ile olan sözleşmesi uyarınca yoğun araştırma faaliyetlerini 1987 yılından bu yana sürdürmektedir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  YÜKSEK OKULLAR

  Adana Meslek Yüksekokulu


  1989 yılında kurulan Adana Meslek Yüksekokulu öğretime 1990-91 eğitim-öğretim yılında baslamış olup Balcalı Kampüsü dışında Beyazevler Kampusunda eğitim vermektedir. Mühendis ile teknisyen arasında iletişimi sağlayacak ara eleman yetiştirmeyi amaçlayan Yüksekokul'da maden iklimlendirme-soğutma ve tekstil laboratuvarlarının yanısıra öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Eğitim-öğretim; kadrolu 4 öğretim görevlisi ve basta Mühendislik-Mimarlık Fakültesi olmak üzere diger birimlerden görevlendirilen öğretim elemanlarınca yürütülmektedir. Tekniker ünvanı alan ögrenciler bankalar özel dershaneler basta olmak üzere çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşlarında görev alabilmektedirler.
  • Bilgisayar Proğramcılığı
  • İklimlendirme-Soğutma
  • Moda-Konfeksiyon
  • Tekstil

  olmak üzere 4 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.

  Adana Sağlık Yüksekokulu

  • Ebelik
  • Hemşirelik

  olmak üzere 2 proğramda 4 yillık lisans eğitimi verilmektedir. Adana Saglık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olarak 1992 yılında kurulan yüksekokul 1997-1998 eğitim öğretim yılında lisans düzeyinde eğitim verecek Adana Saglık Yüksekokuluna dönüştürülmüştür. Adana şehir merkezinde Numune Hastanesi bitişiğinde yer almaktadır.

  Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu
  Beden Egitimi ve Spor Ögretmenliği proğramı altında 4 yıllık lısans eğitimi verilmektedir. 1987 yılında Egitim Fakültesi bünyesinde Beden Egitimi ve Spor Ögretmenliği Bölümü adıyla öğretime baslamıs olup 1995 yılında Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu'na dönüştürülmüstür. 15 akademik personel görev yapmaktadır. Mezunlar çeşitli düzeydeki eğitim kurumlarında ögretmenlik özel ve resmi spor kuruluşlarında spor uzmanlıgı ve yöneticiliği ile antrenörlük yapabilmektedirler.

  Ceyhan Meslek Yüksekokulu

  1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Ceyhan Meslek Yüksekokulu 1982 yılında Çukurova Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Adana'ya yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Ceyhan ilçesinde yer almaktadır. Akademik personel sayısı 23 olan Yüksekokul'da her proğram için ikişer adet derslik kitaplık çizim salonları basım ünitesi ve bilgisayar uygulama ünitelerinin bulundugu eğitim bloku atölyeler laboratuvarlar konferans salonu ile sosyal ve sportif amaçlı tesisler ve yaklaşık 150 dekarlık bitkisel üretim yapılan tarımsal uygulama alanı bulunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 200 kişilik erkek ögrenci yurdu ile Yardımsevenler Derneği'nce yaptırılan 100 kişilik kız öğrenci yurdu vardır. Ayrıca yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 760 kişilik öğrenci yurtları 1997 yılında hizmete girmiştir. Yüksekokulda:
  • Tarım Alet ve Makinaları
  • İnsaat
  • Elektrik
  • Pazarlama

  olmak üzere 4 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.


  Kadirli Meslek Yüksekokulu
  • Bilgisayar Proğramcılığı
  • Endüstriyel Elektronik

  olmak üzere 2 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir. 1997 yılında kurulan yüksekokula 1997-1998 eğitim-öğretim yılında 20 öğrenci alınarak eğitime başlamıstır. Adana'ya 102 kilometre uzaklıktaki Kadirli ilçesinde yer almaktadır.


  Karaisali Meslek Yüksekokulu
  1995 yılında kurulan yüksekokulda eğitim-öğretim kendi bünyesinde bulunan bir akademik personel ile çeşitli fakültelerden görevlendirilen öğretim elemanlarınca yürütülmektedir. Adana'ya 47 kilometre uzaklıktaki Karaisali ilçesinde yer almaktadır. Yüksekokulda 1 teknik resim salonu bilgisayar menaroloji petrografi maden laboratuvarları bulunmaktadır.
  Yüksekokulda ayrıca 100 ögrenci kapasiteli yurt yemekhane ve kantin olanakları ile spor tesisleri yer almakta olup
  • Bilgisayar Programcılığı
  • Harita-Kadostro
  • Maden
  • Seracılık

  olmak üzere 4 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.

  Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
  1994 yılında kurulan yüksekokul dört yıllık lisans eğitimini Beyazevler Kampusunda vermektedir. Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği bölümleri 2002 yılında açılmıştır.

  Kozan Meslek Yüksekokulu
  1992 yılında kurulan Kozan Meslek Yüksekokulu öğretime 1993-94 eğitim-öğretim yılında başlamıştır. Adana'ya 70 kilometre uzaklıktaki Kozan ilçesinde yer almaktadır. Yüksekokulda bilgisayar ve daktilo laboratuvarları mevcuttur. Ögrencilere çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda staj yapma olanagı saglanmaktadır. Egitim-öğretim yüksekokulun kendi kadrosunda görevli öğretim elemanlarınca yürütülmektedir.
  • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
  • Bilgisayar Programcılığı

  olmak üzere 2 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.

  Osmaniye Meslek Yüksekokulu
  1976 yılında kurulan 1981 yılında Çukurova Üniversitesi'ne bağlanan Yüksekokul Osmaniye şehir merkezi ve Fakiuşağı Kampüs alanı olmak üzere iki ayrı yerde 34 kadrolu öğretim elemanı ile eğitim-öğretimi sürdürmektedir. Meslek ara elemanı yetiştirilmesini amaçlayan Yüksekokulda İnşaat Elektrik ve Makina proğramları YÖK-Dünya Bankası II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamındadir. Kampus alanında ögrenci yurtları da bulunmakta olup Yüksekokul bünyesinde çeşitli laboratuvar ve atelyeler ile bilgisayar ve lisan laboratuvarları basketbol voleybol futbol sahası fotokopi bilgisayar baskı işleri odası ögrenci kantini toplantı salonu ve kitaplık mevcuttur.
  • İnşaat
  • Elektrik
  • Makina
  • Seramik
  • Çevre Koruma
  • İsletmecilik
  • Muhasebe

  olmak üzere 7 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi verilmektedir.


  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

  • Anestezi
  • Radyoloji
  • Tıbbi Laboratuvar
  • Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
  • Diş Teknik Sekreterliği

  olmak üzere 5 proğramda 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedir. Balcalı Kampüs alanı içerisinde yer almaktadır. Yardımcı sağlık personeli yetiştiren Yüksekokulda teorik dersler uygulama ve yaz stajları ile desteklenmektedir. 1989 yılında kurulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1990-91 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamıştır. Eğitim-öğretim başta Tıp Fakültesi olmak üzere diğer fakülte ve birimlerden görevlendirilen öğretim elemanlarınca yürütülmektedir. Mezun olan öğrenciler "sağlık teknikeri" ünvanı almakta olup kamu ve özel sektör bünyesindeki tüm saglık kurum ve kuruluşlarında kendi branşlarında görev alabilmektedirler.


  ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ
  • Adana Üniversite-Sanayi Ortak Araştırma Merkezi (ÜSAM)
  • Aile Planlaması ve İnfertilite Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Akdeniz Ülkeleri Tarımı Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Atatürk Kültür ve Sanat Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BBUAM)
  • Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi(ÇESAM)
  • Çukurova Üniversitesi Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezi
  • Halil Avcı Duyma Engelli ve Özürlüleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Endüstriyel ve Tibbi Elektornik Enstrümentasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Fertilite-Sterilite ve Aile Planlaması Araştırma Uygulama Merkezi (FESAM)
  • Genetik ve Embriyo Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (GEM)
  • Kalıtsal Kan Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Makine Alet Cihaz Tasarım İmalat Araştırma ve Uygulama Merkezi (MACTİMARUM)
  • Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Pamuk Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Perinatal Tanı Araştırma ve Uygulama Merkezi (PERİTAM)
  • Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (POZMER)
  • Soğutma ve İklİmlendirme Tekniği Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Stratejik Araştırmalar Merkezi
  • Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tarımsal Yayım Haberleşme Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tıbbi Bilimler Deneysel Araştırma ve Uygulama Merkezi (TIBDAM)
  • Tropikal Hastalıklar Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tümör Araştırma ve Teşhis Uygulama Merkezi (TATUM)
  • Türkoloji Araştırmaları Merkezi
  • >Uzay Bilimleri ve Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYMER)
  • Yabancı Diller Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi(YADİM)
  • Yunus Emre Kültür ve Sanat Araştırma ve Uygulama Merkezi

  ENSTİTÜLER

  Fen Bilimleri Enstitüsü


  • Bahçe Bitkileri
  • Bitki Koruma
  • Biyoloji
  • Çevre Mühendisliği
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • Fizik
  • Gıda Mühendisliği
  • İnsaat Mühendisliği
  • Jeoloji Mühendisliği
  • Kimya
  • Mimarlık
  • Matematik
  • Maden Mühendisliği
  • Makina Mühendisliği
  • Peyzaj Mimarliği
  • Su Ürünleri
  • Tarla Bitkileri
  • Tarimsal Yapilar ve Sulama
  • Tarım Ekonomisi
  • Tekstil Mühendisliği
  • Toprak
  • Tarım Makinalari
  • Zootekni

  anabilim dallarında lisans üstü eğitim ve öğretim vermektedir.


  Sağlık Bilimleri Enstitüsü

  • Adli Tıp
  • Anatomi
  • Beden Eğitimi ve Spor
  • Biyofizik
  • Biyoistatistik
  • Biyokimya
  • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • Dahili Bilimler
  • Deontoloji ve Tıp Tarihi
  • Farmakoloji
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
  • Fizyoloji
  • Halk Saglığı
  • Histoloji-Embriyoloji
  • İmmünoloji
  • Kulak Burun Bogaz
  • Mikrobiyoloji
  • Morfoloji
  • Parazitoloji
  • Patoloji
  • Pediatrik Hematoloji
  • Pediatrik Metabolizma
  • Spor Fizyolojisi
  • Tıbbi Biyoloji
  • Üreme ve Gelişme Fizyolojisi

  dallarında lisans üstü eğitim ve öğretim vermektedir.

  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  • Alman Dili Eğitimi
  • Fransız Dili Eğitimi
  • Eğitim Bilimleri-Eğitim Proğramları ve Öğretim
  • Eğitimde Psikolojik Hizmetler
  • Ekonometri
  • Felsefe Grubu Eğitimi
  • Felsefe ve Din Bilimleri
  • İktisat
  • İngiliz Dili Eğitimi
  • İşletme
  • Konservatuvar-Sahne Sanatları Müzik Sanatları
  • Maliye
  • Resim-iş ve Sanat Eğitimi
  • Temel İslam Bilimleri
  • Türk Dili ve Edebiyatı

  dallarında lisans üstü eğitim ve öğretim vermektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş