KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

KİMLİK KARTI:
Kuruluşu: 1992
Rektör: Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu
İletişim bilgileri: Kırıkkale Üniversitesi Millet Cd. Kırıkkale
Tel: 0 318 224 55 76
Faks: 0 318 224 46 83
İnternet Adresi Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Öğrenim dili: Türkçe
Türü: Devlet

AKADEMİK PROFİL:
Fakülte sayısı: 7
MYO: 3
Öğrenci sayısı: 5384
Akademik personel: 490

Rektör Prof. Dr. Tahsin Nuri Durlu: "Üniversitemiz Ankara'ya en yakın üniversite olmak yanında özellikle son iki yıldır başlatılan gelişme hamlesi ile öğretimde ve araştırmada iddialı bir Cumhuriyet üniversitesidir."

Hızlı gelişme potansiyeline sahip Kırıkkale Üniversitesi Kızılırmak kenarında hızlı bir şekilde kuruluyor. Kırıkkale Üniversitesi biri Kırıkkale merkezde diğeri Keskin'de olmak üzere iki kampüse sahip. 14 bin dönüm büyüklüğündeki merkez kampüsün inşaatı hala devam ediyor. 300 dönüm büyüklüğünde bir alana sahip olan Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu bulunuyor.

İki ayrı mekanda hizmet veren üniversite kütüphanelerinde 27 bin cilt kitap 411 dergi bulunuyor. 21 türkçe 122 yabancı dilde süreli yayın aboneliği de devam ediyor.
Öğrencilerin ders dışı zamanlarını istekleri ve yetenekleri doğrultusunda sağlamak amacıyla öğretim elemanlarının danışmanlığında çeşitli faaliyet kulüpleri oluşturuluyor. 17 kulüp bulunan üniversitede kulüplerin faaliyetleri sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca destekleniyor.

Fakülte ve yüksekokullarda bütün öğrencilerin yararlanabileceği büyüklükte bilgisayar laboratuarları bulunuyor. Kırıkkale Üniversitesi barınma imkanları açısından elverişli durumda bulunuyor. Kampüste Kredi ve yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda 1084'ü erkek 718'i kız olmak üzere 1802 öğrenci kapasitesi bulunuyor. Ayrıca Keskin Kampüsü'nde Keskin Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yararlandığı 120 kişilik erkek öğrenci yurdu bulunuyor.


Üniversitede öğrencilerin spor yapmalarını sağlamak için 1 futbol sahası 2 halı futbol sahası 3 voleybol 2 basketbol sahası soyunma odaları ve banyolarıyla spor kompeksi bulunuyor.