Türkiye'de bir ilk: Uygulamalı Üniversite ''FHDW''


YÖK tarafından tanınan FHDW Üniversitesi öğrencilere çok yeni ve farklı olan uygulamalı üniversite eğitimi alabilme imkânı veriyor.


Türkiye’nin en çok ithalat ve ihracat yaptığı ülkeler arasında birinci sırada yer alan Almanya Türkiye için önemli bir ticari alt yapı oluşturuyor öyle ki 3000’e yakın Alman şirketi bugün Türkiye’de ticari hayatına devam ediyor. Bu şirketlerin uzman ve yönetici ihtiyacını karşılama hedefi ile FHDW Üniversitesi ticari ve teknik alt yapılı bölümlerde eğitim alma imkanına Türkiye’de yaşayan gençlere de artık sunuyor.

Almanya’nın 7 şehrinde geleceğin uzman yöneticilerini yetiştirmek üzere eğitim veren FHDW Üniversitesi artık Türkiye’den de öğrencilere çok yeni ve farklı olan uygulamalı üniversite eğitimi alabilme imkânı veriyor.

GELECEĞİN UZMAN VE YÖNETİCİLERİNİ YETİŞTİRİYOR

Nixdorf ’un kurduğu ve YÖK tarafından tanınan FHDW Üniversitesi’nde hazırlığı Türkiye’de okuyan öğrenciler ardından 3 yıl Almanya’da Mekatronik Mühendisliği Enformatik İşletme İşletme Enformatiği Finans Yönetimi Uluslararası Yöneticilik Otomotiv İşletmeciliği Multimedya IT Danışmanlığı ve Yazılım Geliştirme okuyabiliyor. Böylece tüm dünyada geçerli olan Bachelor diploması sahibi olabilen öğrenciler İngilizce ve Almanca’ya da kısa sürede hakim olabiliyor.

22 ÖĞRENCİYE BİR PROFESÖR

Üniversitenin ilk 1 yılı İstanbul’da olmak üzere daha sonraki 3 yıl Almanya’da devam ediyor. Öğretim görevlilerinin yüzde 70’inin profesörlerden oluştuğu üniversitede lisans eğitimi Almanya’da 36 kişilik küçük öğretim gruplarında gerçekleşiyor. Eğitimin uluslararası boyutta olduğu FHDW Üniversitesinde 3. sınıfta tüm öğrenciler 6 haftalığına Güney Afrika Amerika yada Avrupa’daki anlaşmalı üniversitelerden birinde akademik eğitim alabiliyorlar.
FHDW Üniversitesi’nin hazırlık bölümünde Almanca ve İngilizce/Ticari/Teknik Almanca ve İngilizce eğitimi veriliyor. Teorik eğitime eşit ağırlıkta olan staj dönemlerinde öğrenciler gerekli pratik tecrübeye sahip olarak mezun oluyorlar. Lisans öğrencileri eğitimlerine paralel olarak birinci yılın sonunda Ticari Tercümanlık ve Asistanlık İşletmeci veya Mekatronik teknisyeni diplomasına da sahip olabiliyorlar.

BAŞARININ SIRRI “DUAL EĞİTİM” NEDİR?


FHDW Üniversitesi’nde ‘Dual Eğitim’ modeli uygulanılıyor. Bu teorik bilgiyi ve uygulamayı bir arada barındıran bir eğitim modeli. Öğrenim üniversitedeki teorik eğitim ile iş yerindeki uygulamalı eğitim arasında dönüşümlü olarak gerçekleşiyor.

DÜNYA DEVLERİNDE ÇALIŞMA İMKÂNI
Staj dönemleri EBA kariyer servisinin yönlendirmesi doğrultusunda Almanya Türkiye yada İngiltere’deki şirketlerde yapabiliyor. Sony Lufthansa Siemens gibi aralarında dünya devlerinin de bulunduğu 950’yi aşkın şirket gelecekteki uzman ve yöneticilerini yetiştirmek üzere FHDW Üniversitesi ile sıkı bir işbirliği yürütülüyor. Öğrenciler staj dönemlerini tek bir şirkette geçirebilecekleri gibi her bir stajlarını farklı şirketlerde de geçirebiliyorlar. Uluslararası şirketlerde bu özellikleri taşıyan mezunları tercih ettiğinden öğrencilerin % 90’ı daha mezun olmadan son sınıfta iş anlaşmalarını imzalamaktadır.

FHDW Üniversitesinin Türkiye’deki temsilciliğini yürüten EBA; öğrenci mezun ve işverenler arasındaki diyalogu kurup uzun vadeli bir işbirliğinin alt yapısını oluşturmak üzere Türk Alman ortaklığında kurulmuş bir eğitim akademisi Öğrenciler eğitime başladıkları ilk günden mezun oluncaya kadar EBA’nın danışmanlık hizmetlerinden ve kariyer servisinden yararlanma şansına sahiptirler.

GELECEĞİN MESLEĞİ ‘MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ’
Uygulamalı Üniversite FHDW geleceğin mekatronik mühendislerini yetiştiriyor. Makine elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin birleşiminden oluşan mekatronik mühendisliği alanında eğitim veren FHDW Üniversitesi uluslararası bir eğitim vermektedir. Bu eğitimi başarıyı garantileyen ‘dual eğitim’ sistemiyle yürütmektedir.

Dual eğitim sisteminde öğrenciler teori ve pratiği aynı oranlarda almaktadırlar. 3 yıllık lisans eğitimin 15 yılı okulda teorik eğitim 15 yılı da anlaşmalı firmalarda stajla geçmektedir. Anlaşmalı olduğu firmalarda öğrencilerin staj dönemlerini yürüten FHDW Üniversitesi öğrencileri iş hayatına en iyi şekilde hazırlamaktadır. Geleceğin mesleği olan mekatronik mühendisliğinin çalışma alanlarına uçuş kontrol sistemleri akıllı ev beyaz eşyaları insansız hava kara ve deniz araçları akıllı binalar depreme karşı aktif davranış gösteren yapılar akıllı sulama sistemleri akıllı sağlık takip cihazları gibi her alandan örnekler verilebilir.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler için
FHDW Üniversitesi ve EBA TÜRKİYE’nin iletişim bilgileri;

EBA TÜRKİYE
İncirli Caddesi No: 67 Bakırköy İSTANBUL
Tel: 0212 542 78 78 Faks: 0212 542 78 88