Uzaktan Ögretim

Ögretim belirli amaçlara ulasmak için bir program ve düzen içinde sürdürülen egitim faaliyeti olarak tanimlanabilir. Geleneksel olarak bu düzen ögretenle ögrenenin ayni mekanda bir araya geldigi yüz yüze ögretim sistemidir. Ancak çaglar boyu kosullarda olagelen degismeler bütün insanlarin her türlü egitim ihtiyacini bu teknoloji ile gidermeyi hem imkansiz hem de gereksiz kilmistir. Bir yandan kitle iletisim araçlarinin gelismesi ve bunlarin egitimde kullanilmasi diger yandan yaslari günlük mesguliyetleri ve ikamet ettikleri yerler bakimindan geleneksel okul sisteminden yararlanmasi mümkün olmayan insanlarin egitim beklentisi yeni ve çagdas bir egitim sisteminin varligina ihtiyaç göstermistir. Bu da uzaktan ögretim sistemidir. Uzaktan ögretim halen dünyanin gelismis ve gelismekte olan hemen hemen tüm ülkelerinde ve tüm ögretim düzeylerinde uygulanmakta ve milyonlarca kisi bu teknolojiden yararlanarak arzuladiklari bilgi ve bunlari belgeleyen diploma ve sertifikalara kavusmaktadirlar.

TÜRKIYE'DE UZAKTAN ÖGRETIM

Türkiye'de yüksekögretim düzeyinde uzaktan ögretim sistemini basariyla uygalayan kurum Anadolu Ünivesitesi'dir. Örgün yüksekögretimin yanisira 1982 yilindan bu yana açikögretim de yapan tek yüksekögretim kurulu olan Anadolu Üniversitesi örgün ve açikögretim programlarinda ögrenim gören yarim milyonun üzerindeki ögrenci sayisi ile kitlelere dönük egitim veren dünyadaki sayili birkaç öniversiteden biridir.

Eskisehir'deki Anadolu Üniversitesi kurulusundan itibaren 1993-1994 ögretim yilina kadar açikögretim görevini Açikögretim Fakültesi araciligi ile sürdürmüstür. Açikögretim Fakültesi Türkiye'de 1982-1993 yillari arasinda dört yillik isletme ve iktisat programlari ile iki yillik Sosyal Bilimler ve Ev Idaresi programlarinin yaninda egitim saglik ve turizm alanlarinda çesitli diploma ve sertifika programlari uygulamistir.

18 Agustos 1993 tarihli kararname ile Anadolu Üniversitesi bünyesinde uzaktan ögretim sistemi ile ögretim yapmak üzere Açikögretim Fakültesinin yaninda Isletme Fakültesi ve Iktisat Fakültesi adiyla iki yeni fakülte daha kurulmustur. Bu iki fakülte 1993-1994 ögretim yilindan itibaren kendi alanlarinda 4 yillik açik yüksekögretim programlari uygulamaktadirlar. Daha önce Açikögretim Fakültesine bagli olan Is Idaresi (Isletme) ve Iktisat programlari ve bu programularda kayitli ögrenciler 1993-1994 ögretim yilindan itibaren Isletme ve Iktisat Fakültelerine baglanmislardir.

Açikögretim Fakültesi 1993-1994 ögretim yilindan itibaren bugüne kadar sürdürmekte oldugu önlisans lisans tamamlama ve yaygin egitim programlarinin yaninda 16 degisik meslek alaninda iki yillik yüksekögretim programlarini da uygulamaya koymustur.
Açikögretim Fakültesi ayrica Isletme ve Iktisat Fakülteleri gibi uzaktan ögretim sistemi ile ögretim yapan fakültelerin uzaktan ögretim teknolojisine göre basili malzeme (ders kitaplari) ile radyo ve televizyon programlarinin hazirlanmasi bilgisayar destekli egitim verilmesi akademik danismanlik uygulama ve yüzyüze ögretim etkinliklerinin düzenlenmesi sinav organizasyonu ve ögrenci isleri ile ilgili tüm hizmetlerin verilmesi görevini de üstlenmistir. Fakültenin Türkiye'de hemen tüm illerde yurtdisinda da Almanya ve KKTC'nde hizmet bürolari vardir.

YURTDISINDA ANADOLU ÜNIVERSITESI UZAKTAN ÖGRETIM PROGRAMLARI

Anadolu Üniversitesi 1986 Ekim ayindan itibaren Almanya'nin Köln sehrinde bir büro açmistir. Bu büro basta Almanya olmak üzere Fransa Hollanda Belçika Avusturya Isviçre Ingiltere Isveç Norveç Danimarka gibi çesitli Avrupa ülkelerinde yasayan yurttaslarimiza açik yüksekögretim hizmetlerini yerel olarak sunmaktadir.

Çesitli Avrupa ülkelerinde yasayan ve Türkiye'de veya bulunduklari ülkede lise veya dengi okul mezunu olan ancak çesitli nedenlerle yüksekögretime devam edemeyen Türk vatandaslarina yüksekögrenim olanaginin verilmesi amaciyla 1987-1988 ögretim yilindan itibaren 4 yillik Is Idaresi (Isletme) ve Iktisat programlari yurtdisinda da uygulamaya konulmustur. O tarihten bugüne kadar her yil yaklasik 2000 ögrenci bu programlarda ögrenim görmektedirler. 1987-1996 yillari arasinda Isletme ve Iktisat Programlarini bitirerek diploma alanlarin sayisi 1000'i geçmistir.

HANGI DALLARDA ÖGRETIM SUNULUYOR?

1997/1998 ögretim yilinda yurtdisinda Anadolu Üniversitesi'nin uzaktan ögretim sistemi ile ögretim yapan Isletme ve Iktisat Fakültelerinin 4 yillik yüksekögretim programlari ile Açikögretim Fakültesi'nin 2 yillik yüksekögretim programlarina ögrenci kabul edilecektir. Bu programlar sunlardir.

1. Isletme Fakültesi Yönetim-Organizasyon Bölümü

Isletme dali bugün ülkemizde mesleki yönden en genis is bulma is yapma ve is kurma olanagi saglayan alanlardan biridir. Tüm isletmecilik alaniyla ilgili genel ve özel derslerin okutuldugu Isletme Fakültesi'nin mezunlari endüstri ticari zirai ve hizmet sektörlerindeki küçük orta ve büyük tüm isletmelerde çalisabilir kendi islerini kurma ve bagimsiz çalisma bilgi ve beceresini edinebilirler. Önceki Is Idaresi ya da Isletme bölümünün karsiligi olan Yönetim Organizasyon bölümünde kamu ve özel sektör isletmelerinde planlama arastirma-gelistirme ve personel yönetimi bölümlerinde çalisacak elemanlarin yetistirilmesi amaçlanir. Bu bölümün ders programinda daha çok genel isletmecilik ile yönetim ve organizasyon alanlariyla ilgili dersler vardir.

2. Iktisat Fakültesi Iktisat Bölümü

Iktisat Fakültesi mezunlari ekonomik bilgi analiz ve kararlarin gerektirdigi özellikle para-kredi bankacilik borsa islemleri iç ve dis ticaret gibi alanlarda çalisabilirler. Bu fakültenin yurtdisinda da uygulanan Iktisat bölümü daha çok bankalarda diger finansman kuruluslarinda ve büyük kuruluslarin arastirma servislerinde iktisatçilik müfettislik planlamacilik gibi görevlerde çalismak isteyenlerle bu dalda akademik çalisma yapma arzusunda olanlara hitap eder.

3. Açikögretim Fakültesi Dis Ticaret Önlisans Programi

Bu program ihracat ve ithalata dayali bankacilik tasimacilik gümrük gibi dis ticaretle ilgili iskollarinda çalisacak ara insangücü yetistirmeyi amaçlamaktadir. Mezunlarina kendi islerini kurabilecek bilgi ve beceriyi de kazandirmayi hedefleyen bu programda dis ticaret islemleri gümrükleme kambiyo mevzuati gibi dersler yer almaktadir. Mezunlar ithalat ve ihracatla iliskili tüm isletmelerde bankalarin kambiyo servislerinde maliye ve gümrük islemleri ile ilgili birimlerde çalisabilirler.

Isletme ve Iktisat Fakültelerinde ögretim süresi dört yildir. Her iki fakültenin birinci ve ikinci siniflarinda ortak dersler görülür. Üçüncü ve dördüncü siniflarin derslerinde izlenen programa göre uzmanlasmaya gidilir. Isletme ve mIktisat Fakültelerinin yurdisinda açilan bölümlerinin siniflara göre dersleri kilavuzun sonunda yer almaktadir.

4. Açikögretim Fakültesi Turizm ve Otelcilik Önlisans Programi

Ülkemizin en önemli ve en çok dis gelir getiren hizmet sektörlerinden biri olan turizm alanindaki pek çok isletmenin nitelikli ara insangücü ihtiyacinin karsilanmasi için uygulamaya konulan bu programda ögrencilere turizmle ilgili isyerlerinde gerekli olan bilgi ve becerilerin kazandirilmasi amaçlanir. Bu programi bitiren ögrenciler turistik tesislerin çesitli hizmet birimlerinde çalisabilirler bu alanda kendi islerini kurabilirler ya da kendilerine ait isletmeleri yönetebilirler

Programin ayrica ögrencilerin kuramsal bilgilerini gelistirmek onlara davranissal (ise dönük) becerileri ve deneyimleri kazandirmak amacini tasiyan "Uygulamali Egitim" kismi da vardir. Tüm ögrenciler için zorunlu olan bu egitimin süresi üç aydir ve ögrenciler uygulamali egitime 1. veya 2. sinifta bir kereye mahsus olmak üzere katilabilirler. Uygulamali egitimi yapmayan ögrenci programdan mezun olamaz. Ögrenciler turizm sezonunun baslamasi ile birlikte uygulamali egitim yapacaklari tesislere gönderilirler. Bu egitimin yapilacagi tesisleri ögrencilerin kendileri de bulabilecekleri gibi bu konuda Dekanlik da gerekli durumlarda yardimci olacaktir. Bu programa yurtdisindan katilacak ögrenciler için Dekanlikça özel düzenlemeler yapilabilecektir. Uygulamali egitimle ilgili esaslar ve daha ayrintili bilgiler kesin kayit asamasinda ögrencilere duyurulacaktir.
Açikögretim Fakültesi Dis Ticaret Önlisans Programi ile Turizm ve Otelcilik Önlisans Programinda ögrenim süresi iki yildir. Her iki programin ders çizelgesi kilavuzun sonunda yer almaktadir.

Anadolu Üniversitesi'nin merkezi açikögretim programlari uygulayan fakültelerinin mevcut yönetmeligine göre ögrenciler önkayit sirasinda seçtikleri bölümü kesin kayit sirasinda ve üst siniflarda degistiremezler. Önkayit sirasinda bölüm tercihini yapmayan ögrenciler giris sinavindan aldiklari puaana göre Fakülte tarafindan bir bölüme yerlestirilirler. Bu bölüm sonradan degisitirilemez. Bu nedenle ögrenci adayinin bölümünün kendi ilgi ve yeteneklerini ve diger önemli gördügü kosullari dikkate alarak önkayit basvuru formunda belirtilmesi gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi'nin Bati Avrupa Programlarina kayit yaptiracak ögrenciler Bati Avrupa Bürosunun ögrencileri degildir. Bu ögrenciler Türkiye'de resmi bir devlet üniversitesi olan Anadolu üniversitesi'nin Isletme Iktisat ve Açikögretim Fakültesi ögrencileridir. Bati Avrupa Programlarinda kayitli ögrencilerin bu fakültelerin Türkiye'deki ögrencilerinden ikamet yerleri disinda farklari yoktur. Bati Avrupa Bürosu Anadolu Üniversitesi'nden bagimsiz olarak ögretim programi uygulayan bir kurum olmadigi gibi ayri bir tüzel kisiligi de yoktur. Anadolu Üniversitesi Bati Avrupa Bürosu Türkiye ve KKTC'nde mevcut diger bürolar gibi açikögretim programlarinda kayitli ögrencilere Açikögretim Fakültesi'nin yerel ögrenci isleri ve idari hizmetlerini verir. Ögrencilerimizin yasadiklari ülkelerin resmi makamlarina kendilerini Türkiye'deki Anadolu Üniversitesi'nin degil de Bati Avrupa Bürosu'nun ögrencileri olarak tanitmalari kendi aleyhlerine sonuç doguracak yanlis anlamalara yol açabilir.

DIPLOMA

Isletme ve Iktisat Fakültelerinin bölümlerinden birinde ögrenimlerini basariyla tamamlayan ögrencilere Anadolu Üniversitesi Isletme Fakültesi'nin veya Iktisat Fakültesi'nin Lisans Diplomasi verilir. Açikögretim Fakültesi'nin Dis Ticaret Önlisans Programi ile Turizm ve Otelcilik Önlisans Programini bitiren ögrenciler de Anadolu Üniversitesi Açikögretim Üniversitesi Açikögretim Fakültesi'nin Önlisans Diplomasi'ni alirlar. Bu dipolamalar Türkiye'de ayni alanda egitim veren diger fakültelerin diplomalari ile esdegerdir. Bu esdegerlik hukuken güvence altina alinmistir. Bu diplomalarin Türkiye Cumhuriyeti yasalarina göre lisans düzeyinde bir fakülte ya da önlisans düzeyinde iki yillik bir yüksekokul mezuniyeti sagladigi tüm yerli ve yabanci resmi ve özel kuruluslara resmen bildirilebilir.

ÖGRETIM SISTEMI

Anadolu Üniversitesi'nin açik yüksekögretim programlari yurtdisinda basili ders malzemeleri (kitaplardan) ve video kasetlerinden (VHS) olusan ögretim malzemesi ile sürdürülür. Bunlar ögretim yili basinda (yaklasik aralik ayi içinde) toplu olarak ögrencilerin adreslerine gönderilir. Bu malzeme ögrencinin kendi kendine ögrenip kendi çalismasini kendisinin degerlendirebilecegi biçimde hazirlanmistir. Ayrica ögrencilerin yogun oldugu bazi sehirlerde derslik ve personel olanaklarinin elverdigi ölçüde örencilerin kendi kendilerine çalismalarinin yeterli olmadigi ve bir ögretim elamanina ihtiyaç duyduklari dersler için yüzyüze ögretim kurslari açilir. Bu kurslar ögrencilere önceden duyurulan bir program çerçevesinde düzenlenir ve yürütülür.

SINAVLAR

Anadolu Üniversitesi'nin açikögretim yapan fakültelerinde her dersten yilda bir defa ara sinavi bir defa yilsonu sinavi ve bu sinavlarda basarisiz olanlar için bir defa bütünleme sinavi yapilir. Sinavlar hafta sonunda ve birbirini izleyen iki gün içinde yapilir.

1997-1998 ders yilinda Bati Avrupa Programlarinin sinavlari Köln Hamburg Berlin Frankfurt Münih Stuttgart Den Haag Brüksel Paris Viyana Bern sehirlerinde ve sinav sirasinda bedelli askerlik hizmetinde olanlar için Burdur'da ögretim yili içinde Türkiye'ye kesin dönüs yapmis olanlar için de Eskisehir'de yapilacaktir.

Üniversite yönetimi kayitli ögrencilerin yogunluguna göre sinav yapilan illeri ve illerin sayisi ile sinavlarin yer ve zamanini degistirebilir. Bu degisiklikler sinavdan yeterli bir süre önce ögrencilerin adreslerine bildirilir.

YABANCI DIL

Açikögretim programlarina kayit yaptirmak isteyen ögrenciler yabanci dil olarak Ingilizce Almanca ve Fransizca dillerinden birini seçebilirler. Bu ders sadece 1. sinifta görülür. Ögrenci adaylari hangi yabanci dili izlemek istediklerini önkayit formunda belirteceklerdir. Ögrencilere diger derslerde oldugu gibi seçilen yabanci dil için de ders kitabi ve video kaseti gönderilir.

ÖGRENCILERIN YURTDISINDA YARARLANACAKLARI ÖGRENCILIK HAKLARI

Anadolu Üniversitesi'nin yurtdisinda uyguladigi açik yüksekögretim programlarina kayitli ögrenciler de dogal olarak yüksekögretim ögrenciliginin Türkiye'de sagladigi tüm haklardan yararlanirlar.

Ayrica ögrencilerin yurtdisinda ne tür ögrencilik haklarindan yararlanacagi kuskusuz yasadiklari ülkenin yasalari uyarinca o ülkenin merkezi veya yerel yönetimleri tarafindan belirlenir. Bununla beraber üniversitemizin açikögretim programlarina yurtdisinda kayitli kimi ögrencilerimiz kosullari uygun görülerek çocuk parasi ögrenim bedelinin vergiden düsürülmesi gibi bazi haklardan yararlanabilmektedirler.

Bati Avrupa Programlarina kayitli ögrencilerimiz özel kabul kosullarini yerine getirerek Alman üniversitelerine yatay geçis yapabilirler. KMK (Sekretariat der Ständigen Konferenz der Kultusminister der Länder in Deutschland) Alman üniversitelerine yolladigi bir yazi ile Üniversitemizin Bati Avrupa Programlarindaki ögrencilerin yatay geçis basvurularinin öteki Türk üniversitelerindeki ögrencilerin basvurulari ile ayni nitelikte degerlendirilmesi gerektigini duyurmustur. Nitekim çok sayida ögrencimiz bu haktan yararlanarak çesitli Alman üniversitelerine yatay geçis yapabilmislerdir. Bu ögrenciler ayni zamanda Anadolu üniversitesi'ndeki ögrenimlerini de sürdürmektedirler. Dolayisiyla yabanci üniversiteler ve yüksekokullarda kayitli olmak ayni zamanda Anadolu Üniversitesi Bati Avrupa Programlarinda da ögrenci olmaya engel degildir.

Son yillarda yapilan yeni düzenlemelere göre Türkiye'de lise veya dengi okul mezunu olan ve Almanya'da yüksekögrenime devam etmek isteyen ögrencilerden Türkiye'deki üniversite sinavlarini (birinci-ÖSS-ve ikinci basamak-ÖYS) kazanma bir yüksekögretim programina kayit yaptirma ve bu programda 3. sinifa dogrudan geçmis olma ve Almanca temel dil kurslarini en az (400 saatlik) bitirmis olma gibi kosullari yerine getirmeleri istenmektedir. Çogu Alman üniversitesi Anadolu Üniversitesi'nin yurtdisindaki programlarini da bu kapsamda degerlendirerek 3. sinifa geçen ögrencilere yatay geçis yapma olanagi verebilmekte hatta bu programda görülen bazi dersleri de kredilendirebilmektedir. Ancak bu uygulama eyaletlere ve hatta üniversitelere göre degisir.

KIMLER NASIL KAYIT OLABILIR?

Kayit Kosullari


Anadolu Üniversitesi Bati Avrupa Programlarina Almanya Fransa Hollanda Belçika Avusturya Isviçre Ingiltere Norveç Danimarka Finlandiya gibi Avrupa ülkelerinde ikamet edenlerden veya ögrenim basladiginda buralarda ikamet etmek üzere Türkiye'den bu ülkelere gidecek olanlardan

T.C. vatandasi olan (Ayrica yabanci ögrenci kontenjani vardir)
Lise veya dengi bir okulu bitiren veya kesin kayit süresinde bitirecek olan
Üniversitemiz tarafindan Haziran 1997'de yapilacak giris sinavini veya Türkiye'de 1995 1996 veya 1997 ÖSYM birinci basamak sinavini (ÖSS) kazanan
Ögrenim bedelini karsilayan

Ögrenci kaydi için gerekli diger belgeleri saglayan
herkes kayit olabilir. Asagida bu kosullarla ilgili açiklamalara yer verilmistir.

T.C. Vatandasi Olmak

Bati Avrupa Programlarina kayit yaptirmak için giris sinavini kazanan adaylardan kesin kayit asamasinda T.C. pasaportlarini göstererek bagli bulunduklari Baskonsolosluklarindan onaylatacaklari bir belgeyi kesin kayit için gerekli diger belgelerle birlikte Büromuza göndermeleri istenecektir. Bu belgenin nasil alinacagina iliskin açiklama kesin kayit evraki içinde adaylara gönderilecektir. Baska ülke uyrugunda olanlar (Örn. Almanya Yunanistan KKTC Bulgaristan vb. gibi) programlara kayit yaptirabilirler. Yabancilar kontenjanindan yararlanmak isteyenlerden bu belge istenmeyecektir.

Lise veya Dengi Okul Bitirmis Olmak

Adaylar kesin kayit süresi içinde Türkiye'de veya yurtdisinda lise veya dengi bir okul bitirmis bulunduklarini geçerli bir belge ile kanitlamalidirlar.

Türk lise diplomasinin T.C. Noterliklerince ya da T.C. Büyükelçilik veya Baskonsolosluklari tarafindan onaylanmis sureti (Egitim Müsavirligi veya Ataseligi tarafindan onaylanmis diploma suretleri de geçerlidir.)

Yeni mezun olanlar için Lise Müdürlüklerinden alinmis bitirme/çikma belgesinin asli
Yurtdisinda lise düzeyinde bir okulu bitirenlerin T.C. Milli Egitim Bakanligi ya da bulundugu ülkedeki Egitim Müsavirligi veya Ataseliklerinden alacaklari Türk lise diplomasina göre denklik belgesinin asli.

Adaylar giris sinavina basvurduklarinda henüz lise mezunu durumunda olmayabilirler. Önemli olan kesin kayit islemleri sonuna kadar geçerli ögrenim kosulunu yerine getirmektir.

Yasalarimiza göre yurtdisinda görülen ögrenimin denkligi yalnizca T.C. Milli Egitim Bakanligi ve onun yurtdisindaki temsilcileri olan Egitim Müsavirlik ve Ataselikleri tarafindan yapilir. Üniversitemizin hangi ögrenimin lise mezuniyeti sayilacagi konusunda herhangi bir takdir yetkisi yoktur. Bu nedenle adaylarin ögrenim denkligi konusundaki sorularini yurtdisinda Egitim Müsavirliklerine ve atateliklerine yöneltmeleri gerekir.

Yurtdisinda Ikamet Etmek

Bir adayin Anadolu Üniversitesi Bati Avrupa Programlarina kaydinin yapilabilmesi için yurtdisinda bulundugu ülkede oturma izni olmasi ve bunun kesin kayit süresi içinde de devam etmesi gerekir. Kesin kayit sirasinda adaylardan yurtdisinda oturduklarini kanitlayan bir belge istenecek. Adaylarin bu belgeyi nasil alacaklari konusu kesin kayit sirasinda kendilerine bildirilecektir.

Anadolu Üniversitesi'nin yurtdisindaki açik yüksekögretim programlarina kayitli olmak yurtdisina çikis için vize veya yurtdisinda oturma izni almak için geçerli bir neden degildir. Dolayisiyla Bati Avrupa Programlarinda ögrenci olacak adaylar Türkiye'deki yabanci temsilciliklere veya yurtdisinda resmi makamlara Bati Avrupa Programlarina kayit yaptiracagi gerekçesiyle vize veya oturma izni almak için basvuramazlar.

Giris Sinavini Kazanmak

Bati Avrupa Programlarinda ögrencilik hakkini elde etmenin kosullarindan biri giris sinavinda yeterli basariyi saglamaktar. Bati Avrupa Programlari için giris sinavi Yüksekögretim Kurulu'ndan alinan yetkiye dayali olarak Üniversitemiz tarafindan yurtdisinda yapilmaktadir. Bu sinav basvuran adaylari elemekten çok ögrencinin açikögretim programlarini basari ile izleyip izleyemeyeceginin belirlenmesi amacini tasimaktadir. Sinav Türkiye'de yapilan üniversiteye giris sinavinin birinci basamagi niteligindedir.

Giris sinavi çoktan seçmeli test türünde yapilir ve sinav sorulari sözel ve sayisal olmak üzere iki bölümden olusur. Sözel bölüm liselerde görülen genel kültür. dil edebiyat tarih çografya vb. gibi derslerle ilgili bilgileri ölçmeye dönük sorulardan sayisal bölüm ise matematik ve fen bilimleri dersleri ile ilgili sorulardan olusur.

KAYITLI ÖGRENCILERIN NAKIL ISLEMLERINE ILISKIN GENEL BILGILER

Türkiye'den Bati Avrupa Programlarina Nakil


Türkiye'de Anadolu Üniversitesi Isletme Iktisat ve Açikögretim Fakültelerinin açik yükselögretim programlarinda kayitli olan ögrencilerden Avrupa ülkelerinden birinde oturma izni olan ve bu konuda o ülkenin ilgili makamlarinca verilen "Ikamet Belgesi" ni veya bunun yerine geçebilecek ve üniversite tarafindan kabul edilecek bir belgeyi saglayabilecek durumda olan ögrenciler Türkiye ve yurtdisi adreslerini belirten bir dilekçe ile 1 Haziran-31 Agustos tarihleri arasinda bu kilavuzda verilen adreslerimizden birine basvuracaklardir. Fakülte tarafindan nakil istekleri uygun bulunan ögrencilere yapacaklari islemler yazili olarak bildirilecektir. Kayit nakli izleyen ögretim yili için yapilir. Bu nedenle Bati Avrupa Programlarina nakil için basvuran ögrenciler bütünleme sinavina önceki sinav yerlerinde gireceklerdir. Bati Avrupa Programlarina nakil islemi yapilmadan Avrupa'da sinava girmek mümkün degildir.

Bati Avrupa Programlarina nakil yaptiran ögrenciler de o ögretim yili için öngörülen ögrenim giderini öderler.

Bati Avrupa Programlarindan Türkiye'ye Nakil

Üniversitemiz Bati Avrupa Programlarinda en az bir ögretim yili ögrenciligini devam ettiren ögrencilerden yurtdisinda resmi görevleri sona erenler ile Türkiye'ye kesin dönüs yapanlar öngörülen kosullar yerine getirmeleri halinde ögrenimlerine Türkiye'de devam edebilirlir. Bu ögrenciler de 01 Haziran-31 Agustos tarihleri arasinda kilavuzdaki adreslerimizden birine yazili olarak basvurmak zorundadirlar.

Nakil basvurulari için adres telefon ve faks numaralari:

T.C. Anadolu Üniversitesi
Açikögretim Fakültesi
Bati Avrupa Programlari
Yunus Emre Kampüsü
Eskisehir/Türkiye
Tel : 0222/335 05 81'den 2675
Faks: 0222/335 06 33
T.C. Anadolu Üniversitesi
Posta Kutusu : 600
Eskisehir/TÜRKIYE
Çalisma Saatleri :
Pazartesi Sali Çarsamba Persembe Cuma:
8.30-12.00/13.30-18.00

Yurdisi basvurulari için adres telefon ve faks numaralari:

Anadolu Üniversitesi 1986 Ekim ayindan itibaren Almanya Köln'de bir irtibat bürosu açmistir. Bu büro basta Almanya olmak üzere Fransa Hollanda Belçika Avusturya Isviçre Ingiltere Isveç Norveç ve Danimaraka gibi çesitli Avrupa ülkelerinde yasayan yurttaslarimiza uzaktan ögretim sistemi ile yüksek ögretim sistemi sunmaktadir.
Basvurular için:

T.C. Anadolu Üniversitesi
Bati Avrupa Irtibat Bürosu
Friesenplatz 13
50672 Köln/Deutschland
Tel: 0221/511044 (5 hat)
Faks: 0221/521149
e-posta: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Internet adresi: [Dosyayi Sadece Kayitli Üyeler Görebilir. Kayit Olmak için lütfen tiklayiniz...]

Büronun çalisma saatleri:
Hergün (Pazartesi-Cuma) 08:00 - 12:00 / 13:00 - 17:00 (Büro Cumartesi-Pazar günleri kapalidir)

YURTDISI PROGRAMLARININ DERS ÇIZELGELERI

Isletme Fakültesi Yönetim-Organizasyon Bölümü Ders Çizelgesi

I.Sinif
Genel Isletme
Iktisada Giris
Genel Muhasebe
Davranis Bilinlerine Giris
Temel Hukuk
Genel Matematik
Atatürk Ilkeleri ve Inkilap Tarihi I
Yabanci Dil (Ing. Alm. veya Fra.)
II. Sinif
Yönetim ve Organizasyon
Yönetim Ekonomisi
Muhasebe Uygulamalari
Kamu Maliyesi
Ticaret Hukuku
Istatistik 7. Atatürk Ilkeleri ve Inkilap Tarihi ""
III. Sinif
Finansal Yönetim
Pazarlama Yönetimi
Maliyet Muhasebesi
Türk Vergi Mevzuati
Yönetim Bilgi Sistemi
Is ve Sosyal Güvenlik Hukuku
Halkla Iliskiler
IV. Sinif
Örgütsel Davranis
Stratejik Yönetim
Girisimcilik
Türkiye Ekonomisi
Örgütsel Iletisim
Insan Kaynaklari Yönetimi
Türk Dili

IKTISAT FAKÜLTESI IKTISAT BÖLÜMÜ DERS ÇIZELGESI

I. Sinif
Genel Isletme
Iktisada Giris
Genel Muhasebe
Davranis Bilimlerine Giris
Temel Hukuk
Genel Matematik
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi I
Yabanci Dil (Ing.Alm. veya Fra.)
II. Sinif
Yönetim ve Organizasyon
Iktisadi Analiz
Muhasebe Uygulamalari
Kamu Maliyesi
Ticaret Hukuku
Istatistik
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi II
III. Sinif
Para ve Banka
Uluslararasi Iktisat
Devlet Bütçesi
Türk Vergi Mevzuati 5. Türkiye'nin Idari Yapisi
Is ve Sosyal Güvenlik Hukuku
IV. Sinif
Iktisadi Kalkinma
Maliye Politikasi
Vergi Uygulamalari
Türkiye Ekonomisi
Yatirim ve Proje Degerlemesi
Bilgisayar
Türk Dili

Açikögretim Fakültesi Dis Ticaret Önlisans Programi Ders Çizelgesi

I. Sinif
Genel Iktisat
Temel Hukuk
Genel Muhasebe
Isletmecilik Bilgisi
Uluslararasi Iktisat
Uluslararasi Pazarlama
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi I
Yabanci Dil (Ing. Alm. veya Fra.)
II. Sinif
Dis Ticaret Islemlerinin Muhasebelettirilmesi
Ihracat Uygulamalari
Ithalat Uygulamalari
Gümrükleme
Kambiyo Mevzuati
Bilgisayara Girit
Türk Dili
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi II

Açikögretim Fakültesi Turizm ve Otelcilik Önlisans Programi
Ders Çizelgesi

I. Sinif

Genel Turizm Bilgisi
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi I
Isletmecilik Bilgisi
Turizm Isletmelerinde Yönetim
Kat Hizmetleri
Servis-Bar
Isletmelerde Iletisim
Yabanci Dil (Ing.Alm. veya Fra.)
Türk Dili
II. Sinif
Bilgisayarlara Giris
Seyahat Acentaligi ve Tur Operatörlügü
Yiyecek-Içecek Yönetimi
Ön Büro Yönetimi
Genel Muhasebe
Mutfak Hizmetleri
Atatürk Ilkeleri ve Inkîlap Tarihi II
Turizm Için Yabanci Dil