ßahcesehir universitesi
Egitimin anaokulu siralarindan lisansüstü çalismalara kadar büyük bir yelpazede ele alinmasi gerektigi inanciyla Türkiye’nin bu alandaki en büyük kuruluslarindan biri haline gelen Bahçesehir Ugur Egitim Vakfi 1998 yilinda kurulan Bahçesehir Üniversitesi ile zincirin son halkasini da tamamladi.

Ilk olarak Istanbul’un Bahçesehir ilçesinde kurulan Bahçesehir Üniversitesi 2006-2007 akademik yilinda tüm fakültelerini hayatin tam içine kültür sanat ve is dünyasinin bulusma noktasi olan Besiktas ilçesine tasidi. Egitim felsefemizin bir göstergesi olarak eskiyle yeniyi gelenekselle moderni bilimle yasami birlestirecek biçimde tasarladik kampüsümüzü. Tarihi dokuya zarar vermeden teknolojik olanaklarla donatilan binalarimiz ögrencinin en yeni egitim teknolojileriyle bir yandan egitim alirken bir yandan uygulamalar yapmasini yaraticiliginin sinirlarini zorlamasini sagliyor. Bilimsellik sinirlarini asmadan düsünmeyi baskalarinin hak ve özgürlüklerine saygili olmayi elden birakmadan özgür olmayi ulusal kültürümüzü yasatarak evrensel olmayi ögretiyoruz. Topluma çevreye dünyaya en temelinde evrene saygili bireyler yetistiriyoruz. Uygulama alanlari farkli olsa da fakültelerimizin her biri farkli projelerle bu degerleri asiliyor ögrencilerimize: Mühendisler günes enerjisiyle çalisan arabalar üretiyor robotlar tasarliyor; beseri bilimlerle ugrasan ögrencilerimiz gönüllü sosyal duyarlilik projelerine katiliyor genç yönetici adaylarimiz sürdürülebilirlik üzerine kafa yoruyor. Tüm bunlar disiplinlerarasi bir yaklasimla çesitli fakülte ögretim görevlileri tarafindan destekleniyor. Egitim felsefemizde söyledigimiz herseyi projelerle hayata geçiriyoruz uygulama alanlari yaratiyoruz.

Türkiye’nin yeni binyilda yeni teknolojilere açik insan kaynagina ihtiyaci var. Biz bu topluma liderler ve bilginin sinirlarini yeniden tanimlayan bireyler yetistiriyoruz. Yurtdisi üniversite baglantilarimiz uluslararasi kriterlere uygun egitim müfredatimiz ve teknolojik altyapimiz sayesinde dünyanin her yerinde geçerli bir diploma sunuyoruz. Ögrencilerimizin lisans egitimlerinin bir bölümünü yurtdisinda bir üniversitede geçirebilmeleri amaciyla dünyanin dört bir tarafindaki üniversitelerle anlasmalar imzaliyoruz. Yabanci dil ögrenmenin ögrenci için bir sorun degil tatli bir deneyim olmasi için Ingilizce Hazirlik Okulu ile sinirlamiyoruz egitimi. Dileyen ögrenci Ingilizce hazirlik programini yurtdisinda anlasmali bir kurumda alabiliyor.

Uluslararasi bir üniversite olmayi ve mezunlarimiza her yil yeni yurtdisi olanaklarini sunmayi amaçliyoruz. Yalnizca Türkiye’de degil tüm dünya ülkelerinde kabul gören bir diploma yeterli degil bizim için. Mezunlarimizin global arenada is olanaklarina kavusmasini saglamak için yeni projeler üretiyoruz.

Egitim sistemimiz salt bilgi üretmek ve kullanmakla sinirli degil. Sistemimizin en önemli özelliklerinden birisi ögrencinin hangi bölümden olduguna bakilmaksizin seçimine sunulan genel egitim dersleri. Uygarlik tarihinden müzik kültürüne Italyanca’dan Bilim Felsefesi’ne Politik Psikoloji’den Istanbul’u Istanbul asigi üstadlardan dinleyebileceginiz Istanbul dersine kadar genis bir yelpazemiz var. Bölüm derslerini aksatmadan her alanda donanimli bir egitim almak böylece mümkün oluyor.
Ögrencilerin çok çesitli alanlarda çalismasina ve sevdikleri konularda uzmanlasmalarina olanak tanimak üzere 6 fakültemiz var. Fen-Edebiyat Mimarlik Hukuk Mühendislik Isletme ve Iletisim Fakülteleri’nin her biri Türkiye’nin en degerli ögretim kadrolariyla zenginlesiyor. Arastirma ve projelere verdigimiz destek Türkiye’nin en degerli ögretim görevlilerinin yani sira yeni mezun olup Türk yüksekögretim sistemine kazandirmayi amaçladigimiz ögretim elemanlarinin gelisimine katkida bulunuyor. Genç akademisyen adaylarimizi doktora çalismalarini yurtdisinda sürdürmeleri ve bu cografyaya dünyanin dört bir yanindan bilgi ve deneyim aktarmalari için yurtdisi üniversitelere yolluyoruz. Biz egitim kadrolarinin egtimine önem veriyoruz.

Bahçesehir Üniversitesi’nde 396 tam zamanli ve 140 yari zamanli olmak üzere toplam 536 ögretim elemani görev yapmaktadir. 4809 lisans 1519 önlisans 1380 yüksek lisans ögrencisi olmak üzere toplam 7708 ögrencisi vardir. Ögrencilerin %23’ü burslu okumaktadir. Toplam mezun sayisi 2605’dir.

Toplumsal duyarliligimiz ögrencilerimizle sinirli degil. Istanbul’lu ve Besiktas’li bir üniversite olarak çevremizi de egitmekle görevlendirdik kendimizi. Dünyanin Istanbul’u yeni bir gözle tanimasina katkida bulunmak üzere Istanbul 2010 Kültür Baskenti projelerinde yer aliyoruz. Bir yandan da toplumun tüm kesimlerini bilimsel tarafsiz açik ve katilimci bir tutum içinde degerli akademisyenler ve konusmacilarla bulusturdugumuz Toplum Akademisi’ni sürdürüyoruz.

CUMHURIYETIMIZIN 100. YILINDA
DÜNYANIN ILK 500 ÜNIVERSITESI ARASINDA OLMAK IÇIN ÇOK ÇALISIYORUZ.