Istanbul Üniversitesi
"Yeni Çagda" Öncüydük
"Bilgi Çagi"nda da Öncü Olacagiz...

1453'te Fatih Sultan Mehmet'in Istanbul'u fethetmesiyle baslayan "Yeni Çag"in bir diger önemli olayi da Istanbul Üniversitesi'nin gelecege uzanan temellerinin atilmasidir. Istanbul Üniversitesi Avrupa'da kurulan ilk 10 üniversiteden biri olma özelligini de gururla tasimaktadir. Geçen yüzyillar boyunca Istanbul Üniversitesi çaginin ilerisinde pek çok degisim yasamistir; degismeyen tek olgu ise bilimsel alandaki öncülügüdür.

Cumhuriyet Ilkelerinin ve Degerlerinin Koruyucusuyuz

Gücünü gençlerden alan Istanbul Üniversitesi varoldukça Cumhuriyet ilkelerini ve degerlerini temsil edecektir. Istanbul Üniversitesi halkin verdigi misyonla Atatürk ilke ve devrimlerinin her dönemde ve her kosulda yilmaz koruyucusu olacaktir. Cumhuriyetin degerlerini yikmak isteyenler bütün ögretim kadrosu idari personeli mezunu ve ögrencisiyle Istanbul Üniversitesi'ni karsisinda bulacaktir.

Deneyimli Dev Bir Ögretim Kadrosuyla Egitim Veriyoruz


Istanbul Üniversitesi'nde su anda 5000 ögretim üyesi ve ögretim elemani ögrencilerimizin en nitelikli biçimde yetismesi için büyük bir özveriyle çalismaktadir. Yasadigimiz bilgi çaginda özel sektörün gereksinimi olan en önemli olgu yetismis beyin gücüdür. Istanbul Üniversitesi ve sektör isbirligi çerçevesinde gerçeklestirilen çalismalar ögrencilere derslerle aktarilmaktadir. Böylece ögrencilerimiz kuramsal bilginin yani sira uygulama asamasini da ögretim üyelerimizden dogrudan görmektedir.

Ögrencilerimiz karsilastiklari sorunlari ögretim üyelerimizle rahatlikla çözebilmektedir. Istanbul Üniversitesi'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi de ögretim üyeleri ve ögrencilerin arasinda kurulan sicak iletisim sayesinde karsilikli bilgi ve deneyimlerin paylasilmasidir.


Egitimimizle ve Bilimsel Çalismalarimizla Ulusal ve Uluslararasi Alanda Taniniyoruz

Degerli ögretim üyelerimizin gerçeklestirdigi bilimsel arastirmalar kendi alanlarinda yeni ufuklar açmakta gelecekteki çalismalara zemin olusturmaktadir. Istanbul Üniversitesi ülkemizde yeni kurulan üniversiteler ve kardes Türk Cumhuriyetleri'nin üniversiteleri ile kültürel ve bilimsel çalisma programlari gelistirmekte de öncü bir üniversitedir. Ögretim üyelerimizin uluslararasi bilimsel çalismalari ile Türk bilim hayati en iyi sekilde taninmaktadir. Ögretim üyelerinin ülke sorunlari ile ilgili çalismalari Türkiye'nin gelecegini yönlendirmede basvuru kaynagi olarak gösterilmektedir. Fakültelerimizin uyguladigi programlar dünyadaki diger üniversitelerce kabul edilmektedir. Ögrencilerimiz bilimsel çalismalarini Avrupa ve/veya Amerika'da herhangi bir üniversitede sürdürmek istediklerinde Istanbul Üniversitesi diplomasi ögrencilerimize ayricalik taninmasini saglamaktadir. ABD ve Avrupa'nin çesitli üniversiteleri ile ikili bilimsel sözlesmeler yapilmakta çesitli kurumlarla ortak çalismalar ve ögrenci degisimleri gerçeklestirilmektedir.

Türk Kültürünün Canli Örnegiyiz
Istanbul Üniversitesi'nde Edirne'den Hakkari'ye Ardahan'dan Aydin'a kadar ülkemizin her yöresinden gelen yaklasik 55000 ögrenci lisansüstü lisans ve ön lisans egitimi görmektedir. Ögrencilerimiz kültürlerini geleneklerini üniversitemize tasimakta; farkli düsünce ve kültürler özgürlükçü bir ortamda paylasilmaktadir. Istanbul Üniversitesi'nde ögrenci olmak farkli kültürleri tanimak açisindan da büyük bir sanstir.

Mezunlarimiza Basariyi Yakalayacak Tüm Olanaklari Sunuyoruz
Is yasami rekabetin yogun oldugu çetin bir ortamdir. Istanbul Üniversitesi'nin amaci ögrencilerin gerçek potansiyelini ortaya çikartarak karsilastiklari sorunlarin üstesinden gelen ve yapici çözüm önerileri üreten bireyler yetistirmektir. Bu anlayis çerçevesinde gelistirilen programlarda yetistirilen ögrencilerimiz su anda Türkiye'nin önemli yerlerinde ve karar alma mekanizmalarinda basarili görevler sürdürmektedir. Gelenekçi yaklasimini evrensel bakis açisiyla birlestiren mezunlarimiz Türkiye'nin geleceginde de söz sahibidir. Saglik Sosyal ve Fen Bilimleri alanlarinda ulusal ve uluslararasi sayisiz basarili çalismanin arkasinda yer alan mezunlarimiz üniversitemizin gururudur. Üniversitede okumak yasantinizda karsilasacaginiz en önemli dönüm noktalarindan bir tanesidir. Bu nedenle seçeceginiz üniversitenin geleceginizi bire bir etkileyecegini unutmayin! Istanbul Üniversitesi verdigi çagdas yenilikçi Atatürkçü düsünce ve saygili egitimi ve sosyal-kültürel etkinlikleriyle ögrencisi olmaktan gurur duyacaginiz Türkiye'nin sayili Yüksekögretim kurumlarindandir. "GELECEGINIZ IÇIN EN DOGRU KARARI VERIN"
"GELIN SIZ DE ISTANBUL ÜNIVERSITELI OLMANIN AYRICALIGINI BIZLERLE YASAYIN"
Bilimsel Arastirma Olanaklari Üniversitelerin kurulus amaci bilimsel arastirma yapmak ülkesini bilimsel çalismalarla temsil etmek ve gelecege tasimaktir. Istanbul Üniversitesi de bu anlayis çerçevesinde ögrencilerine derslerinde ve bilimsel arastirmalarinda yardimci olacak tüm olanaklarini ortaya koymaktadir. Özellikle kaynak taramasi için üniversitemizde çok zengin bir kütüphane bulunmaktadir. Zengin arsiviyle geçmisle bugünü dogu ile batiyi birlestiren üniversitemiz kütüphanesi ayni zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin de ilk kütüphanesidir. Kütüphanemiz sadece ögrencilerimize degil halka ve yurtdisindan gelen yabanci arastirmacilara da açiktir. Kütüphanemiz küresellesen dünya kültürünün önemli bir parçasidir. Varolan her bilim dali kültür her dil ve yazinin seçkin örneklerini kütüphanemizde bulmak olasidir. Kendi geçmisine ve gelecegine sahip çikarken baska kültürün eserlerini yok etmemeye özen gösteren ulusal ve uluslararasi düzeyde çagdas bir kütüphanedir. Kütüphanemiz; üniversitemize bagli tüm fakülte yüksekokul enstitü ve arastirma merkezine yerli ve yabanci kitap dergi CD-ROM ve benzeri yayinlari satin alma islemini de üstlenmistir. Kütüphanemizin 820 kisilik çalisma alani vardir. Ögrencilerimiz derslerinin disindaki zamanlarini kütüphanemizde arastirmalarini yaparak geçirebilmektedir. Ayrica Beyazit Kampüsü'müzde yer alan Nadir Eserler ve Müze Kütüphanesi'nde Türkiye'de yayimlanan yazma ve eski harfli Türkçe basma eser kataloglari da yurtiçindeki ve yurtdisindaki arastirmalar için vazgeçilmez bir kültür hazinesidir. 1994 yilindan itibaren kütüphane bilgisayar teknolojisine geçmis tüm yayinlar bilgisayara kaydedilmistir. Ögrencilerimiz istedigi yayinlara tarama yaparak ulasabilmekte arastirmalarini çok kisa bir süreçte tamamlayabilmektedir. Saglik Hizmetleri Istanbul Üniversitesi ögrencileri saglik hizmetleri konusunda da diger üniversite ögrencilerine göre ayricalikli durumdadir. Mediko-Sosyal Birimi'miz tüm ögrencilerimize 1961 yilindan itibaren esit çagdas ve nitelikli bir saglik hizmeti sunmaktadir. Ögrencilerimizin ileri tetkikleri ya da hastane tedavisi ameliyatlari gerektiginde üniversitemizin ülke çapindaki hastanelerinden olan Istanbul Tip ve Cerrahpasa Tip Fakülteleri hastanelerinde saglik ekiplerimiz basarili saglik hizmeti vermege çalismaktadir.