Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow ITU - Istanbul Teknik Üniversitesi
  ITU - Istanbul Teknik Üniversitesi

  Istanbul Teknik Üniversitesi çagdas dünya üniversiteleri arasinda yerini almak bunu yasadigi süreçler ve ürünleri ile kanitlamak istemektedir.

  Bu çerçevede Istanbul Teknik Üniversitesi’nin misyonu ise Türkiye içinde degil dünyada yarisacak mezunlari yetistirmektir. Yogun rekabet kosullari içinde üniversitemiz; dinamik küresel kaliteli yaratici katilimci bir egitim/ögretim ve arastirma politikasi izlemektedir.

  Istanbul Teknik Üniversitesi çagdas gelismelere paralel olarak yeniden yapilanma ve fiziksel altyapisi ile birlikte arastirma ve egitim donanimlarini hizla yenileme çalismalarini sürdürmektedir. Bu çerçevede gelistirilen projelerin amaci ögrencilerimize daha iyi bir egitim/ögretim ortami saglamanin yaninda onlara çagdas yurt ve burs olanaklari yaratmak genç ve nitelikli ögretim elemanlarinin desteklenmesi ile üniversitenin gelecekteki gelismelerini güvence altina almak enformasyon sistemlerinin gelistirilmesi laboratuar altyapisinin yenilenmesi ile arastirma potansiyelinin degerlendirilmesini ve gelistirilmesini saglamaktir.

  Istanbul Teknik Üniversitesi'nin vizyonu bir Dünya üniversitesi olarak gelismesini sürdürmektedir. Misyonu ise evrensel bilimi teknolojik gelismeleri topluma dogrudan katki saglayan projeleri ön plana alan ülkenin sinirlari içine sikismadan dünyada yarisan bir arastirma üniversitesi olarak egitim ögrenim arastirma ve gelistirme etkinliklerini sürdürmektedir. Istanbul Teknik Üniversitesi bu çerçevede 1996 yilindan baslayarak Lisans ögretimini tümüyle yeniden yapilandirmistir.  ITÜ'nün egitim ve ögretimdeki amaci:
  Ögrenmeyi ögrenen
  Yaratici dinamik katilimci
  Ingilizce'yi iyi bilen
  Yerel degerleri gözardi etmeden küresel
  Ileri teknolojilere hakim
  Arastirma yetenekleri gelismis
  Sosyal iliskileri güçlü
  Ülkeye ve insanliliga yararli
  Mesleki etige sahip mezunlar yetistirmektir.


  Tarihçe Tarihçe


  Istanbul Teknik Üniversitesi'nin geçmisi gerilere Osmanli dönemine Sultan III. Mustafa’nin saltanat yillarina kadar uzanmaktadir. Osmanli Devletinde ilk kez Batili anlamda mühendislik egitimi vermek üzere 1773 yilinda kurulan Mühendishane-i Bahr-i Hümayun (Imparatorluk Deniz Mühendishanesi) gemi insaati ve deniz haritalarinin yapilmasi konusunda uzman personel yetistiriyordu. Haliç Tersane’sinde yer alan okulun kurucusu bir Macar soylusu olan Baron de Tott'du.

  Osmanli'larin yenilesme hareketinde önemli rol oynayan Baron de Tott açilan okulda ders de vermistir. Ilk bashoca ise birçok yabanci dil bilen ve gemi mühendisligi konusunda egitim görmüs oldugu ileri sürülen Cezayirli Seyyid Hasan Hoca’dir. Okulun kitapliginin yabanci dillerden çevrilen birçok eserle zenginlestirildigi ileri sürülmektedir.

  1795 yilinda III. Selim döneminde açilan Mühendishane-i Berr-i Hümayun (Imparatorluk Kara Mühendishanesi) topçu subayi yetistirmek için kurulmustu. Mühendishane-i Bahr-i Hümayun’un genisletilmesiyle olusan bu okulun egitim süresi dört yildi. III. Selim Mühendishane’nin gelismesine önem vererek okula Topkapi Sarayi Kütüphanesi'nden kitap göndermistir. Okula bagli bir matbaanin kurulmasina olanak saglayan padisah ayrica gözlem ve ölçüm aletleri bagislayarak okulun donanimina katkida bulunmustur.

  Okulda verilen dersler arasinda istihkam top dökümcülügü topçuluk astronomi gibi konular yer aliyordu. Okulun kurulus ve gelisim sürecinde Fransiz ögretim üyelerinin ve mühendislerin de katkisi büyüktür. Hasköy'de bugün Haliç Köprüsü'nün kuzey yönündeki ayaginin bulundugu alanda yer alan Kara Mühendishanesi binasi zamanla yikilmis; Hasköy askerlik subesinin bahçesinde duran yaziti 1995 yilinda Istanbul 1 Numarali Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kurulu'ndan alinan izinle ITÜ'nün Taskisla binasina getirilerek giris holüne yerlestirilmistir.

  1847 yilinda Mühendishane-i Berr-i Hümayun'un müfredatina mimarlik alaninda da dersler konularak bati usullerine göre mimarlik bilgileri verilmeye baslandi. 1883 yilinda Hendese-i Mülkiye’ye dönüsen Mühendishane-i Berr-i Hümayun 1909 yilinda Mühendis Mekteb-i Alisi adini alarak sivil mimar ve mühendislerin yetismesi konusunda egitim vermistir.
  Cumhuriyetin kurulusu ile mühendislik ve mimarlik egitimi yeniden düzenlendi. Mühendis Mekteb-i Alisi yol demiryolu su isleri ve insaat-mimarlik dallarini kapsayacak sekilde egitim veren bir okul olarak örgütlenmisti. 1929 yilinda Mektebin mevcut su ve yol kollarina insaat subesi de eklenerek mimarlik alaninda egitime baslanmistir. Ilk mezunlarini 1931 yilinda veren Yüksek Mühendis Mektebi Cumhuriyet Türkiyesi'nin bayindirlik isleri için gerekli teknik elemanlari yetistiriyordu. 1940'larda Almanya ve Isviçre'yi terkeden ögretim üyelerinin katilimi ile güçlenen kadrosu ile Yüksek Mühendis Mektebi Türkiye'nin teknik ögretim alaninda önde giden bir egitim kurulusu olarak seçkinlesti. Önce Gümüssuyu'ndaki eski kisla'da konumlanan mektep daha sonra Taskisla ve Maçka Silahhanesi binalarinin da verilmesiyle büyüdü ve ögrenci sayisi ile birlikte ögretim kadrosu da gelisti. 1944 yilinda Yüksek Mühendis Mektebi Istanbul Teknik Üniversitesi'ne dönüstü. Fakültelerin baslangiçta çok sinirli olan ögretim kadrosu zamanla geliserek bilim dallarinda uzmanlasmaya ve kadrolasmaya gidildi. Ilk yillarinda Insaat Mimarlik Makina Elektrik Fakültelerinden olusan Istanbul Teknik Üniversitesi Maden Kimya Gemi Insaati Fen-Edebiyat Isletme Uçak ve Uzay Bilimleri Denizcilik gibi fakültelerin kurulmasi ile büyümüs tüm fakülteler bölümlere ayrilmis ve her fakültede diploma veren programlar gelismistir. Örnegin Insaat Fakültesi içinde Jeodezi ve Fotogrametri Makina Fakültesi içinde Tekstil Mimarlik Fakültesi içinde Sehircilik ve Endüstri Tasarimi gibi bölümler lisans ve yüksek lisans egitimi verecek sekilde dallanarak Istanbul Teknik Üniversitesi dünyadaki çagdas gelismelere paralel bir büyüme göstermistir. ITÜ mimarlik alaninda ve mühendisligin tüm dallarinda Türkiye'nin ihtiyaçlarina cevap verecek ayni zamanda uluslararasi düzeyde yetkin olabilecek meslek adamlari yetistirmektedir. ITÜ'de yapilan doktora ve diger bilimsel yayinlar Türkçe'nin bilim dili olarak yerlesmesine ve birçok alanda teknik terminolojinin olusmasina katkida bulunarak büyük bir ulusal birikim saglamistir.
  ITÜ'de 1974/75 ögretim yilinda iki kademeli egitime geçilerek dört yillik lisans egitimine eklemlenen iki yillik lisansüstü programlari ile birçok uzmanlik alaninda üst düzeyde egitim verilmeye baslanmistir. Halen Fen Bilimleri Sosyal Bilimler Nükleer Enerji Avrasya Yer Bilimleri Bilisim olmak üzere bes enstitü tarafindan yürütülen yüksek lisans ve doktora programlari ile büyük bir ögrenci kitlesine hizmet veren ITÜ lisans sonrasi egitimle Türkiye'nin gereksinim duydugu genç ögretim üyesi adaylarini yetistirmeyi ve düzeyli uzman gereksinimini karsilamayi hedeflemektedir.
  Istanbul Teknik Üniversitesi'nin Mimarlik Makina Isletme Fakülteleri Türk Musikisi Devlet Konservatuari ve Sosyal Bilimler Enstitüsü kent merkezinde Taskisla Gümüssuyu ve Maçka binalarinda bulunmaktadir. 1970'lerden baslayarak Maslak'ta gelismeye baslayan genis kampüs içinde Rektörlük yönetim binalari ile birlikte Insaat Maden Kimya ve lürji Fen-Edebiyat Uçak-Uzay Fakülteleri bulunmaktadir. Lisans sonrasi egitim veren Enstitüler ise: Nükleer Enerji Fen Bilimleri Bilisim ve Avrasya Yer Bilimleri Enstitüleridir. Teknik Üniversite bünyesine 1988 yilinda katilan Denizcilik Fakültesi Tuzla'da 16.5 hektarlik bir alana sahiptir. ITÜ Maslak Kampüsünde byük bir gelisme süreci yasanmaktadir. Kitaplik Kültür Sanat Birligi Spor Birligi Çocuk Yuvasi gibi binalarin yapimiyla üniversite yasaminin gerektirdigi temel hizmetler karsilanmistir. 1940'lardan baslayarak birçok ünlü ITÜ'lünün kaldigi Gümüssuyu Ögrenci Yurduna ek olarak Maslak Kampüsünde yapilan yeni yurt ve lojmanlar ögrenci ve ögretim üyelerinin kullanimina sunulmaktadir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İsmine aldanılmaması gereken üniversite..Eğitimi hayallerdeki gibi değil artık.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş