Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Bogaziçi Üniversitesi  Fen Edebiyat Fakültesi binası Güney Kampüs.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bogaziçi Üniversitesi  Tarihçe

  Robert Koleji bir egitmen mucit teknisyen mimar ve kurucu olan Dr. Cyrus Hamlin ile taninmis hayirsever ve zengin bir tüccar olan New York'lu Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafindan Istanbul Türkiye'de kurulmustur.

  Çok yönlü ve yetenekli bir dahi olan Dr. Cyrus Hamlin 1839 yilinda Türkiye'ye gelmis ve 1860 yilina kadar erkek ögrencilere seminerler vermistir. 1856 yilinda Kirim Savasi sirasinda Mr. Robert ile tanismistir. Mr. Robert'in vapuru Istanbul Limani'na yanasirken görüntüsü insani cezbeden bir kayik dolusu ekmegi fark etmistir. Meraki artmis ve bu ekmeklerin Cyrus Hamlin tarafindan Üsküdar civarindaki Selimiye Kisla'sinda bulunan yarali askerlere gönderildigini ögrenmis bu garip tesadüf onlarin tanismalarina neden olmustur. Huguenot neslinden gelen bu iki adamin daha sonraki görüsmeleri Birlesik Devletler sinirlari disindaki en eski Amerikan Koleji'nin kurulmasina vesile olmustur.


  Bugünkü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs'ün o zamanki Robert Kolej'in görünümü (1880-1910 yılları)

  Mr. Robert finansal yükü üstlenirken Dr. Hamlin ise Birlesik Devletler'den kaynak saglayarak Kolej'in kurulumu sorumlulugunu eline almistir. Bir müfredat programi olusturulmus ve Dr. Hamlin ögretim lisaninin Ingilizce olmasi konusunda israr etmistir. Yeni kurulan Yönetim Kurulu'nun aldigi kararlar dogrultusunda Kolej'in kapilari irk milliyet din gözetilmeksizin önyargisizca ve ayrim yapilmadan tüm ögrencilere açik olacakti. Bunun yaninda Mr. Robert'in istegi dogrultusunda Kolej hiçbir kosulda herhangi bir politik egilim göstermeyecek ve de hiçbir politik düsünceye dahil olmayacakti.

  Çesitli alternatifler düsünüldükten sonra Mr. Hamlin Kolej'in yeri konusunda düsündügü en uygun yeri belirledi. Bu yer Ahmet Vefik Pasa'ya ait tasocagi olan bir arsaydi. Ayni tasocagi Istanbul fethedilmeden hemen önce 1453 yilinda Bogaz'in Avrupa Yakasinda olan heybetli Rumelihisari'nin yapiminda Fatih Sultan Mehmet tarafindan da kullanilmisti. Bu ocaktan çikan mavi kireçtasi Birinci Dünya Savasi'na kadar insa edilen bütün Kolej binalarinda kullanilmistir.


  Bugünkü Güney Kampüs'ün 1880-1893 yılları arasındaki bir görünümü

  Önceleri Ahmet Vefik Pasa arazisini satmak istememis fakat daha sonra sultanin elçisi olarak III. Napoleon'un Paris'teki sarayina çagrilinca anlasmaya mecbur kalmis ve de 1861 yilinda arsasini satmistir. Ödeme dönemin Egitim Bakanligi'nin verdigi yapim izniyle birlikte en kisa zamanda yapilmaliydi; Padisah'in fermani olmadan insaata baslanamayacagi konusunda da Mr. Hamlin bilgilendirilmisti. Padisah'tan böyle bir iznin alinmasinin uzun süreceginin farkinda olan Mr. Hamlin Yönetim Kurulun'dan bugünkü bos-seminer binasini kiralamisti. Böylece Robert Kolej yardimsever Christopher Rheinlander Robert'ten ismini almis mezunlarina B.A. derecesi verme yetkisi ise bir kararname ile onaylanmistir. Eylül 1863'te ilk Baskan Dr. Cyrus Hamlin'le kapilarini ögrencilere açmistir.

  Sonuçta 4 Haziran 1869'da Padisah izin hükmünü vermis ilk binanin kösetasi yerlestirilmis ve ismi Hamlin Hall olarak atanmistir. Dr. Hamlin bizzat insaatin her detayiyla ilgilenmistir. Rumelihisari'nin yapiminda kullanilan harci incelemis binayi da ortasinda açik bir avlu bulunan eski Türk kervansaray veya hanlari gibi dizayn etmistir. Hamlin Hall 1871 yilinda tamamlanmistir. Tek katli genis bir bina da 1873 yilinda Hamlin Hall'in arka kismina ilave edilmis fakat otuz yil sonra bu bina Washburn Hall yapilirken yikilmistir.

  Sol tarafta Albert Long Hall (önceki ismi ile Science Hall) 1892 yılında açılmıştır. Sağ tarafta Hamlin Hall okulun ilk binası inşaası 1869-1871 yılları arasında tamamlanmış adını okulun ilk başkanı Cyrus Hamlin'den almıştır

  Dr. Hamlin Kolej için bagis ve yardimlari artirmaya çalissa da asla basarili olamamistir. 1869'da 1865-1868 yillari arasinda Robert Kolej'de ögretmenlik yapan Dr. Hamlin'in damadi Dr. George Washburn Kurul tarafindan yönetimi ele almak için Istanbul'a geri gönderildi. Bu Mr. Hamlin'i tedirgin etti çünkü damadiyla olan iliskileri gittikçe gerginlesiyordu. Dr. Hamlin Dr. Washburn'ün genisleme ve politikaya dahil olma fikrini onaylamadi. Bununla birlikte bir kiz koleji kurma düsüncesi de Mr. Robert tarafindan onaylanmadi. Dr. Hamlin ve Dr. Washburn arasindaki çatisma zamanla öyle büyük bir boyuta geldi ki 26 Eylül 1873'te Dr. Hamlin bir daha Türkiye'ye geri gelmemek üzere Birlesik Devletler'e kesin dönüs yapti. Dr. Washburn henüz Kurul tarafindan Mayis 1872'de müdür yapilmisti. Dr. Hamlin Mart 1877'de istifasini verdikten sonra Dr. Washburn 1877'den 1903'teki emekliligine kadar Kolej'in ikinci Baskani olmustur. Birlesik Devletler'deki çalismalarina devam eden Dr. Hamlin ise 8 Agustos 1900'de seksen dokuz yasinda vefat etmistir.

  Theodorus Hall inşaası 1902'de tamamlanmıştır.

  Washburn Hall inşaası 1906'da tamamlanmıştır.

  West Wing of Engineering Building inşaası 1912'de tamamlanmıştır

  Anderson Hall inşaası 1913'te tamamlanmıştır.

  Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası

  Güney Kampüs kapısı

  BURCBeach (Haziran2012)


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Boğaziçi Üniversitesi yöneticileri

  Fen Edebiyat Fakültesi binası Güney Kampüs.


  Robert Kolej müdürleri:

  1. Cyrus Hamlin (1863-1877)
  2. George Washburn (1877-1903)
  3. Caleb Frank Gates (1903-1932)
  4. Paul Monroe (1932-1935)
  5. Walter Livingston Wright (1935-1943)
  6. Floyd Henson Black (1944-1955)
  7. Duncan Smith Ballantine (1955-1961)
  8. Patrick Murphy Malin (1962-1964)
  9. Dwight James Simpson (1965-1967)
  10. John Scott Everton (1968-1971)

  1971'de Robert Kolej'in Boğaziçi Üniversitesi'ne dönüşmesinden sonra görev alan rektörler:

  1. Prof. Dr. Aptullah Kuran (1971-1979) (Kurucu Rektör)
  2. Prof. Dr. Semih Salih Tezcan (1979-1982)
  3. Prof. Dr. Ergün Toğrol (1982-1992)
  4. Prof. Dr. Üstün Ergüder (1992-2000)
  5. Prof. Dr. Sabih Tansal (2000-2004)
  6. Prof. Dr. Ayşe Soysal (2004- 2008)
  7. Prof. Dr. Kadri Özçaldıran (2008- 2012)
  8. Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu (2012-günümüz)


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yerleşkeler  Güney Kampüs kapısı


  Üniversitenin beşi İstanbul'un Avrupa Yakası'nda biri de Anadolu Yakası'nda olmak üzere altı kampüsü bulunmaktadır.

  Güney Yerleşkesi

  Üniversitenin ana yerleşkesidir. Rumelihisarı ile Bebek arasında yer alır. Rektörlük İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Fen – Edebiyat Fakültesi Mühendislik Fakültesi Yabancı Diller Yüksek Okulu (GYD) Natuk Birkan Binası Konferans ve Konser Merkezi (BTS) Öğrenci Faaliyetleri Binası (ÖFB) Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu ve 1. Erkek Yurdu bu yerleşkededir. Bunların çoğu 19. yy'da inşa edilen kâgir binalardır. Okuldaki geleneksel çarşamba Klasik Müzik Konserleri "Saatli Bina" olarak da bilinen yerde Büyük Toplantı Salonu'nda (BTS) Albert Long Hall'de gerçekleştirilmektedir.

  Kuzey Yerleşkesi

  Bu yerleşkede Eğitim Fakültesi Eğitim Teknolojileri binaları Bilgisayar Mühendisliği binası (ETA) Fen ve Mühendislik Bilimleri laboratuvarları (Kare Blok) Aptullah Kuran Kütüphanesi 1. Kuzey Yurdu 2. Kuzey Yurdu 3. Kuzey Yurdu 4. Kuzey Yurdu Yabancı Diller Yüksek Okulu (KYD) ve Yeni Bina (YYD) bulunmaktadır.

  Uçaksavar Yerleşkesi

  Uçaksavar semtinde yer alan bu yerleşkede; atletizm pisti spor salonları lojmanlar "Superdorm" öğrenci yurdu ve Garanti Kültür Merkezi bulunmaktadır.

  Hisar Yerleşkesi

  Rumelihisarı semtinde yer alan bu yerleşkede Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu yer alır. Ayrıca Ağaç Ev adı verilen bahçe içinde bir restoran ile Hisar Yerleşke Kapalı Yüzme Havuzu ve fitness center da yerleşkenin içerisinde yer alır. Binanın içinde ayrıca kantinler bulunmaktadır.

  Yerleşke arazisi Boğaziçi Üniversitesi'ne ait olmakla birlikte 1983-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne tahsis edilmiştir. 1989'dan itibaren tekrar Boğaziçi Üniversitesi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

  Sarıtepe Yerleşkesi
  BURCBeach (Haziran2012)

  Yerleşke Kilyos'ta Karadeniz kıyısında yer alır. Yabancı Diller Yüksek Okulu 2 adet Öğrenci Yurdu Sosyal Tesisler binası ve üniversiteye ait bir plaj olan BURCBeach [12] bu yerleşkede bulunmaktadır. 2008-2009 verilerine göre yaklaşık 700 öğrenci burada eğitim görmektedir. 1. yurtta her odada internet telefon banyo ve mutfak bulunmaktadır. 2. yurtta ise banyo mutfak ve tuvaletler her katta ortak kullanılır; buna karşın diğer yurttan daha sosyal bir ortama sahiptir. 2. yurdun alt katında büyük bir tv odası vardır ve isteyen öğrenciler kimliklerini bırakmak koşuluyla monopoly tabu gibi oyunlardan yararlanabilir. Ayrıca 1. yurtta öğrencilerin kullanımına açılmış bir fitness salonu ve bilgisayar odası vardır. 2009'da 2. yurda da fitness açılmıştır. Her iki yurtta da fitness kullanımları ücretsizdir. Yerleşkede bulunan çamaşırhane ise 1. yurdun altındadır. Öğrenci yurtları modern ve konforlu olmasına rağmen üniversiteden ve şehirden uzaklığı yüzünden düzenli otobüs servisi isteyen öğrencilerin eylemlerine neden olmuştur. Sosyal faaliyetler bakımından çok kısıtlı bir çevreye sahiptir.

  Kandilli Yerleşkesi

  Tarihi Kandilli Rasathanesi ile Deprem Araştırma Enstitüsü bu yerleşkededir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Lisans eğitimi veren bölümler

  Eğitim Fakültesi

  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
  • Eğitim Bilimleri
  • İlk Öğretim Alanları Eğitimi
  • Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi
  • Yabancı Diller Eğitimi

  Fen-Edebiyat Fakültesi

  • Batı Dilleri ve Edebiyatları
  • Çeviribilim
  • Dilbilim
  • Felsefe
  • Fizik
  • Kimya
  • Matematik
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik
  • Psikoloji
  • Sosyoloji
  • Tarih
  • Türk Dili ve Edebiyatı

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binası

  • Ekonomi
  • İşletme
  • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

  Mühendislik Fakültesi


  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik-Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği
  • Kimya Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği

  Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu

  • Turizm İşletmeciliği
  • Uluslararası Ticaret
  • Yönetim Bilişim Sistemleri

  Yabancı Diller Yüksek Okulu

  • Almanca Fransızca İspanyolca Birimi
  • İleri İngilizce
  • İngilizce Hazırlık

  Lisansüstü eğitim veren enstitüler

  Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü

  Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü

  Çevre Bilimleri Enstitüsü

  Fen Bilimleri Enstitüsü

  • Bilgisayar Mühendisliği (M.S. Ph.D.)
  • Elektrik- Elektronik Mühendisliği (M.S. Ph.D.)
  • Endüstri Mühendisliği (M.S. Ph.D.)[13]
  • Finans Mühendisliği (M.S.)
  • Fizik (M.S. Ph.D.)
  • Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Yüksek Lisans Anabilim Dalı (M.S.)
  • İnşaat Mühendisliği (M.S. Ph.D.)
  • Kimya (M.S. Ph.D.)
  • Kimya Mühendisliği (M.S. Ph.D.)
  • Makina Mühendisliği (M.S. Ph.D.)
  • Matematik (M.S. Ph.D.)
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik (M.S. Ph.D.)
  • Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi (M.S.)
  • Nükleer Mühendislik (M.S. Ph.D.)
  • Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi (M.S. Ph.D.)
  • Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı
  • Sistem ve Kontrol Mühendisliği (M.S.)


  • Tıbbi Sistemler ve Bilişim Tezsiz Yüksek Lisans Programı (M.S.)


  • Yazılım Mühendisliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı (M.S.)
  • Mekatronik Tezsiz Yüksek Lisans Programı (M.S.)[14]

  Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü

  • Deprem Mühendisliği Anabilim Dalı
  • Jeodezi Anabilim Dalı
  • Jeofizik Anabilim Dalı
  • Afete Hazırlık Eğitim Birimi
  • Astronomi Laboratuvarı
  • Meteoroloji Laboratuvarı
  • Jeomagnetizma Laboratuvarı
  • Ulusal Deprem İzleme Merkezi

  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  • Avrupa Çalışmaları (M.A.)
  • Bilişsel Bilim (M.A.)
  • Çeviribilim (Ph.D .)
  • Dilbilim (M.A.Ph.D.)
  • Eğitim Bilimleri (M.A. Ph. D.)
  • Eleştiri ve Kültür Araştırmaları (M.A.)
  • Ekonomi ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı (M.A.)
  • Executive MBA Programı- Işletme Bölümü
  • Felsefe (M.A.)
  • İktisat (M.A. Ph.D.)
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı (M.A.Ph.D.)
  • İşletme (M.A.Ph. D.)
  • İşletme Bilişim Sistemleri Programı (M.A.)
  • Konferans Çevirmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı (M.A.)
  • Psikoloji (M.A.)
  • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (M.A. Ph.D.)
  • Sosyoloji (M.A.)
  • Sürdürülebilir Turizm Yönetimi (M.A.)
  • Tarih (M.A. Ph.D.)
  • Türk Dili ve Edebiyatı (M.A. Ph.D.)
  • Yabancı Diller Eğitimi (M.A. Ph.D.)
  • Yazılı Çeviri Yüksek Lisans Programı (M.A.)
  • Yönetim Bilişim Sistemleri (M.A.)

  Diğer birimler

  • Beden Eğitimi
  • Güzel Sanatlar

  Seçkin mezunlar

  • Güler Sabancı - CEO Sabanci Holding
  • Gülse Birsel - yazar senarist aktris gazeteci-yazar
  • Nuri Bilge Ceylan - Film yönetmeni
  • Tansu Çiller - Eski Başbakan Ekonomi profesörü
  • Ahmet Davutoğlu - Uluslarası İlişkiler Profesörü Başbakan
  • Emre Gönensay - Ekonomi profesörü Dışişleri Bakanı
  • Engin Ardıç - Yazar
  • Cem Yılmaz- komedyen aktör karikatürist
  • Aydemir Güler - Türkiye Komünist Partisi eski genel başkanı.


  • Murat Gülsoy - yazar
  • Nil Karaibrahimgil - şarkıcı ve besteci
  • Perihan Mağden - yazar
  • Fatma Ceren Necipoğlu - arpist
  • Harun Tekin - rock sanatçısı Mor ve Ötesi solisti
  • Teoman - şarkcı ve besteci
  • Ahmet Yalçınkaya - şair
  • Derviş Zaim - Film yönetmeni
  • Ezel Akay - Film yönetmeni
  • Fahriye Evcen - Oyuncu


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş