Üniversite Türü: Vakıf
Kuruluş Tarihi: 2003
Telefon: 0 312 292 40 00
Faks: 0 312 292 40 92
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Adres: Söğütözü Cad. No:43 Söğütözü / Ankara
Öğrenim Dili: Türkçe (İngilizce hazırlık zorunlu)
Barınma: Üniversite yurdu yapım aşamasında.

Ancak burslu öğrencilerin yurt bedelinin belli bir miktarı karşılanıyor. Önümüzdeki yıllarda tek kişilik odalar tv internet sosyal alanların bulunduğu yurt binasının tamamlanması planlanıyor.
Burs: Burslu programlarda okuyan öğrencilere 9 ay süre ile 200 milyon lira katkı payı verilecek. ÖSS'de bütün puan türlerinden ilk 2000'e girenlere 300 milyon ilk 4000'e girenlere 200 milyon ilk 6000'e girenlere ise 100 milyon lira katkı payı 9 ay süre ile veriliyor. Ayrıca öğrencilere akademik başarı bursu da veriliyor.

Genel Bilgi: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi en genç üniversitemiz. 2004-2005 Akademik Yılı?nda 270 öğrenci ile eğitim hayatına başlayan üniversite Türkiye'nin bilgi toplumuna geçiş sürecinin hızlanmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla farklı bir eğitim yönteminin yanında araştırmacılar için geniş olanaklar hazırlanıyor. Üniversite öğretim elemanlarının yüzde 80?inin genç araştırmacılardan oluşması yönünde prensip kararı aldı.

Üniversite ilk aşamada idari birimler ve eğitim birimleri spor birimleri ve sosyal tesisler ile araştırma merkezlerini içeren üç adet ana binadan oluşacak. Bina toplam 33.000 metrekare kapalı alan merkezi klima sistemine ve kablosuz internet hizmeti veren donanımı içeriyor. Bina içinde olimpik yüzme havuzu basketbol ve voleybol sahaları aletli jimnastik salonları dinlenme ve beslenme alanları yer alıyor. Binaların tamamı 2005 bahar aylarında hizmete girecek.

Ortak eğitim
Üniversite öğrencilerini güz ve bahar yarıyıllarının dışında ayrı bir dönem gibi kendi alanlarındaki bir işletmeye 4 ay boyunca uygulamalı eğitime gönderecek. Öğrenciler işletmelerde kayıtlı olarak fiilen çalışacaklar. Bu dönemin sonunda oluşturulacak kurula rapor sunacaklar. Öğrenciler böylece teorik eğitimlerinin yanında gerçek anlamda pratik eğitimlerini almış ?iş deneyimi? geçirmiş olacaklar. TOBB ETÜ ?ortak eğitim? olarak adlandırılan bu sistemle mezun olan her öğrencinin en az 12 aylık bir ?iş deneyimi? olmasını sağlayacak.

Dizüstü bilgisayar

Üniversiteye 2004-2005 akademik yılında kayıt olan tüm öğrencilere dizüstü bilgisayar verildi. Gelecek yıllar için bilgisayar laboratuarları yatırımlarıyla her öğrenciye bir bilgisayar düşecek eğitim altyapısı hazırlandı. Üniversite eğitim öğretim hayatına bilgisayar mühendisliği elektrik ve elektronik mühendisliği makine matematik iktisat işletme bölümleri ile başladı. 2005-2006 akademik yılı için yeni fakülte ve bölümler planlanıyor Öğrencilerin % 54?ü burslu. Eğitim için 9 laboratuvar kullanılıyor.

Rektörün Adaylara Mesajı:

"TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi nitelikli ve genç öğretim kadrosu katılımcı eğitim-öğretim anlayışı girişimciler yetiştiren sanayi ile işbirliğine ve uygulamaya önem veren çağdaş bir işletme anlayışını benimseyen tutumuyla eğitim dünyasında hak ettiği yeri alacaktır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi'nde güler yüzlü katılımcı ve üretken bir çalışma ortamında sizlerle beraber olabilmek ümidiyle"

Alıntı