18 Ekim 1973'te Ordu Yedek Kuvvetleri'nden dört pilot Ohio'nun Mansfield kasabası yakınlarında helikopterle uçarlarken bir UFO'yla karşılaşır. Bu olay tarihe en önemli UFO gözlemlerinden biri olarak geçecektir çünkü hem birden fazla ordu mensubu tarafından bildirilmesi bakımından hem de UFO'larla çok yakın hatta tehlikeli bir karşılaşma olması bakımından büyük önem taşımaktadır. Olay o sırada helikopterde bulunan Ordu Yedek Albay Lawrence J. Coyne Mürettebat Şefi Robert Yanacsek yardımcı pilot Arrigo Jezzi ve Çavuş John Healey tarafından rapor edilmiştir. Bu dört tanığın verdiği imzalı resmi ifadelere göre olay şöyle gerçekleşmiştir:

Amerikan Ordusu'na ait 68-15444 sayılı Bell Huey helikopter Ohio'daki Colombus kentinden Cleveland'a doğru gitmekteydi. Helikopter 2500 feet yükseklikte uçarken sol tarafta oturan Çavuş Healey birdenbire kırmızı bir ışığın güneye doğru gitmekte olduğunu fark etti. Bu bir uçağın kanadındaki ışıklara benziyordu ama normalden çok daha parlaktı.

Kısa bir süre sonra helikopterin sağ yanında oturan Yanacsek de helikopterin uçuş rotasının 90 derece doğusunda bir kırmızı ışık gördü. Yaklaşık 30 saniye sonra Yanacsek gördüğü bu cismin helikopterle aynı yükseklikte uçmakta olduğunu ve üzerlerine doğru geldiğini fark etti. Cismin tahmini hızı saatte 700 mildi ve havada bir çarpışma meydana gelebilirdi.

Albay Coyne da üzerlerine doğru gelen cismi görmüştü; hemen helikopterin komutasını ele aldı ve olası bir çarpışmayı engellemek için aracı 2500 feet yükseklikten 1700 feet'e indirdi. Ardından yakınlardaki Mansfield Havaalanı'nın kontrol kulesi ile telsiz bağlantısı kuran Coyne Mansfield Havaalanı civarlarında herhangi bir yüksek performanslı uçağın olup olmadığını sordu fakat kuleden cevap gelmiyordu. Görünüşe bakılırsa telsiz çalışmıyorduAlbay Coyne ve ekibinin karşılaştığı UFO- İllüstrasyon

Helikopter 1700 feet'te seyrederken Albay Coyne bir anda gr0064kleri karşısında şok gei0072di: Cisim o kadar yakındı ki n00200063amın tamamını kaplıyordu. Bu puro şeklinde metalik bir cisimdi; baş tarafında kırmızı kuyruk kısmında ise beyaz bir ışık vardı. Kuyruk kısmının altından piramit biçiminde yeşil bir ışık çıkıyor ve helikopterin ön camına vuruyordu. Işık daha sonra tüm uçağı kapladı. Her ne kadar cismin kendisi parlamasa da taşıdığı ışıklar sayesinde şekli oldukça belirgin olarak görülebiliyordu. Kanadı ya da herhangi bir özel işareti yoktu.

Helikopter mürettebatı cisimle çarpışacaklarını ya da cismin kendilerine saldıracağını düşünmekteydiler. Fakat cisim bunun yerine helikopterin üzerinde kısa bir süre asılı kaldı ardından giderek yükselerek hızla batı istikametine doğru ilerledi ve sağa doğru 45 derecelik ani bir dönüş yaparak gözden kayboldu. Tüm bu olayları izleyen Albay Coyne altimetreyi görünce bir kez daha şok geçirdi: Helikopter rotası aşağı doğru çevrilmiş olduğu halde dakikada 1000 feet yükselerek deniz seviyesinden 3500 feet yukarı çıkmıştı ve yükselmeye devam ediyordu. 3800 feet'e geldiklerinde helikopter hafifçe sarsıldı ve yükselişi başladığı gibi açıklanamaz bir biçimde sona erdi.

Albay Coyne helikopteri tekrar 2500 feet yüksekliğe indirdi ve rotasını Cleveland'a doğru çevirdi. Helikopter Cleveland'a vardığında olay Federal Havacılık Dairesi Uçuş Hizmet İstasyonu'na bildirildi tüm uçuşlar iptal edildi ve mürettebat olay hakkında ayrı ayrı sorgulandı. Albay Coyne sonradan şöyle diyecekti: "Saatte 600 mil hızla gitmekte olan cisim birden yavaşlayarak helikopterle aynı hıza geldi ve üzerimizde sessizce asılı kaldı."

Olay hakkında rapor veren Çavuş John Healey gördükleri cismin yaklaşık 60 feet uzunluğunda olduğunu ve herhangi bir pencere ya da giriş kapısına sahip olmadığını söylemiştir. "İlk başta sadece burun tarafında kırmızı bir ışık vardı daha sonra arka tarafından yeşil bir spot ışığı parladı ve tüm helikopter kabinini kapladı." Cisim ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra hem UHF hem de VHF frekansları çalışmaz hale gelmiş ve cisim gözden kaybolduktan ancak 10 dakika sonra yeniden çalışmaya başlamıştı.

Olay yerden de gözlemlenebilmiş bir çok tanık helikopteri ve hemen üzerinde bulunan "balona benzer" ve "bir otobüs kadar büyük" olan cismi gördüklerini bildirmiştir. Havaalanı çalışanları bahsedilen yeşil ışığın yerden de görüldüğünü söylemişler ve her şeyin -helikopterin ağaçların ve yolun- birden yeşile döndüğünü anlatmışlardır. Albay Coyne ve mürettebatının başından geçen bu UFO olayı hakkında pek çok soruşturma yapılmış; fakat olaya hiçbir konvansiyonel açıklama getirilememiştir.