1950´lerden sonra iki süper ülkede UFO´larla ilgili haberlere sansür konurken tanıklar susturuldular.. Gizleme İnsanlığın korunması amacıyla mı yapılıyor?

Bir gerçek var; uzun yıllardan bu yana ABD dışında Sovyetler´de Çin´de ve özellikle doğu ülkelerinde UFO´larla ilgili sırların saklanması planlı programlı bir şekilde yürüyor. Örneğin bir UFO olayı yaşanıyor doğru yanlış olduğu tam olarak anlaşılmadan bir olay birden yokoluyor. Oysa diğer hiçbir konuda böyle olmuyor paprazziden tutun da spora kadar her konuda ortaya atılan yalan dolanlar dahi günlerce manşetlerde gündemde kalabiliyor. Peki neden? Kültürle ilişkisi nerede ve nasıl? Az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde UFO raporları basit etki ve tepki yaratırlar. Toplumun az eğitilmiş tabanı yaşadıkları veya tanık oldukları olayları algılamaktan yoksun oldukları için dokümante etme ya da raporlama beklenemez. İronik olabilir ama ABD´de ilk UFO gözlemleri rapor edildiğinde toplum bu olayların ardında SSCB´nin bulunduğu kanısındaydı. Çünkü dönem Soğuk Savaş dönemiydi. Ama kısa bir zaman sonra ABD toplumuna dünyadışı canlılar iddiası daha cazip ve inanılır geldi. Çünkü SSCB´nin böyle bir gücü olmadığını ABD Hükümeti açılıyordu ve inanıyorlardı. Halk hükümete güveniyordu. Bu öylesine bir psikolojidir ki aynı güven duygusunun içinde hükümetin olayları sakladığı inancı da saklıdır. Çünkü devlet büyük ve kudretlidir. Sovyet toplumu da benzer çizgiden geçti bir dönem UFO olaylarını spekülasyon olarak tanımladılar yetkililerin açıklamaları vardı ama boş alternatifler üretiyorlardı. 1953´de Moskova Radyosu UFO´ların bir fantazi olduğunu batılı askeri güçlerin vergi ödeyen vatandaşlarını bu yolla korkutarak yüksek askeri bütçeleri ele geçirmeyi amaçladıklarını söylüyordu. Ama bu biraz aşırı bir Komünizm propogandasıydı.

Demir Perde Ufoları

Ama 1970´lerde durum değişti Romanyalı bir yazar olan Ion Hobana "Demir Perdenin Ardındaki UFO´lar" adlı kitabında UFO´ların kapitalist düzenin propogandasının çok ötesinde birşey olduğunu yazıyordu. Ve arkası geldi Sovyet halkının UFO tanıklıkları batıdan az değildi ve SSCB toplumu UFO´ları tanıyor ve biliyorlardı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi dünya literatüründe çok enemli yerlere konulan birçok UFO olayı SSCB´de gerçekleşti. Çin daha büyük bir bulmacadır UFO aktivitesi çok yoğun olsa da toplumun pek duyarlı olduğu söylenemez. 1980´lerde Beijing Wambao gazetesi gökte görülen şekilsiz ışıkların fotoğraflarını yayınladı. Fotoğraflar Çin Seddi´nde kamp kuran iki öğrenci tarafından çekilmişti. Gazetedeki fotoğraflar Çin´de yayınlanan ilk UFO fotoğraflarıydı. Sonra sanki bur moda akımı gibi Çin medyasında peşpeşe UFO haberleri yer almaya başladı. Mao´nun katı batı düşmanlığı sistemine rağmen hiçbir sınırlama yoktu. Garip ama gerçek Komünist Çin SSCB´nin yaptığı gibi UFO´lara batı propogandası gözüyle de bakmadı. Ve sonunda gazeteci Shi Bo "UFO Keşifleri" adında bir dergi yayınladı ve 3000´in üzerinde olaydan söz etti. Sahtekarlık ve yanılgı tanımlamaları çok azdı ve tanıkların çoğunluğunun doğru söyledikleri kabul ediliyordu. Shi Bo´nun UFO derlemeleri daha sonraki yıllarda Fransa ve ABD´de de yayınlandı.
Gizli KGB Dosyalarından alınan bu görüntülere göre Roswell benzeri bir olayda 1950´lerde SSCB´de yaşandı. Şu günlere gelindiğinde görüntüler kamuoyuna açıklandı.