Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Uzaylılar Neye Benziyor?

  Uzaylıların Tipi

  Bazı hayalperest bilim adamları bu canlıları hayallerinde biçimlendirmeye çalışıyorlar. Uzay'daki komşularımız TV kahramanı Alf'e mi benziyorlar? Yoksa "Uzay Yolu" dizisindeki "Mr. Spack" gibi sivri kulakları mı var?

  İsviçreli astronom Gustav Tammann'a göre bunların insanlara benzemeleri mümkün değil. "Eğer gerçekten Evren'de başka canlılar varsa bunlar bizim düşündüğümüzden çok farklı olmalılar" diyor Tammann.

  UFO raporlarında tarif edilen bu canlıların çoğu insana benziyordu: Narin vücutlu kocaman kafalı "uzaylıların" genelde masum ve sevimli görünüşleri vardı.

  Dünya üzerindeki biyolojik yaşam biçimlerinin dışında daha farklı türlerin de bulunabileceğini savunan Werner Arber Uzay'da doğa için gerekli olan ikinci bir maddenin de varlığına dikkat çekiyor: Karbon. Bu kimyasal madde atomlarını diğerlerine göre çok daha kolay birbirine ekleyerek karmaşık biyokimyasal strüktürlere karşı koruyucu bir kalkan haline getirebilmekte.

  Bazı canlılar teorik olarak silisyum bazında da yaşayabilirler. Fakat Isaac Asimov'un "The Talking Stone" adlı bilimkurgu eserinde radyoaktif atıkları ile beslenen silisyum yaratığına benzer canlıların oluşmasının mümkün olmadığını açıklıyor Amerikalı astronom ve biyolog Seth Shostak.

  Silisyum Yeryüzü'nde bol miktarda mevcut örneğin kum olarak. Ama buna rağmen Dünya'da bu maddeden herhangi bir canlı oluşmamış.

  Shostak'a göre evrim süreci içinde bazı organların işlevleri gitgide daha fazla önem kazanmaya başlamış. Örneğin olası bir tehlikeyi daha çabuk algılayan gözler gibi. İşte bu yüzden birçok hayvanda da olduğu gibi gözler beynin çok yakınındadırlar. Yani Evren'deki olası komşularımızın da gözleri ve dolayısıyla kafaları olmalı.

  Shostak diğer gezegenlerdeki yaşamın suyun içinde sürdüğünü düşünmüyor. Gerçi diğer gezegenlerde de yaşamın ilk tohumları denizde ortaya çıkabilir ama daha gelişkin biçimlerinin karada oluşması daha mantıklı. Çünkü okyanuslarda yaşayan canlıların gelişkin bir beyine ihtiyaçları yok. Burada hareket etmek çok kolay ısı hemen hemen hiç değişmez ve iklim her zaman aynı.

  Tabii bu tür spekülasyonları kabul etmeyenler de var. Örneğin evrim biyoloğu Heinrich Eben gibi. İnsan varoluşunun nedenini anlaşılmayan tesadüfler zincirine borçludur. Akıllı hayvan türleri daha dirençli olduklarından daha uzun süre yaşayabiliyorlar. Bu mantığa göre bakteriler de en az insanlar kadar zekiler.

  Eğer Evren'de başka canlılar yaşıyorsa bunların çoktan Dünya'yı ziyaret etmeleri gerekiyordu. Çünkü Samanyolu'nda Güneş'ten çok daha yaşlı yıldızlar bulunmakta; ve eğer burada gerçekten de bir uygarlık varsa bu milyarlarca yıl önce ortaya çıkmış olması gerekir; ve bu uygarlığın fertleri bu kadar zaman içinde muhakkak Dünya'yı ziyaret etmek isteyeceklerdi.

  Diğer kelimelerle açıklayacak olursak zeki ve akıllı canlılar uzun süre yaşamlarını sürdürebilmeleri için çok fazla agresif yaşıyorlar. Yani Uzay'ı fethetmelerinden çok önce ya biyosferi bozuyorlar ya da birbirlerini ortadan kaldırıyorlar.

  "Ama ne olursa olsun Dünya'mızın dışında tek bir mikroorganizmanın bile bulunması tüm zamanların en büyük keşfi olarak kabul edilebilir diyen Avustralyalı fizikçi insanların diğer gezegenlerdeki canlıların kesin varlığını öğrenebileceklerine asla inanmıyor.


  Tıpkı İstanbul gibiydin; Sana dokunmak sana kapılmak sana tapmak yenilgiyi daha baştan kabul etmekti.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  uzaylı degildir onlar kedi'dir kedi (;

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş