Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Aya Gerçekten Ayak Basıldı mı?

  Aya Gerçekten Ayak Basıldı mı?


  Ay'a gerçekten ayak basıldı mı? Yoksa görüntülerin hepsi birer stüdyo hilesi mi? Bu konu yıllardır tartışılsa da ABD'nin uzay savaşlarındaki yerini Rusya ve Çin'e karşı perçenledi. Görüntüleri inceleyen uzmanlara göre herşey bir düzmece olabilir mi? İşte kafaları karıştıran sorular.

  Hesaplamalara göre Ay yüzeyindeki gündüz sıcaklığı 260 ile 280 Fahrenayt arasında değişiklik gösteriyor. Bu derecedeki sıcaklıkta filmler erir ve insanlar muhtemelen rahatsız olur. Hatta muhtemelen ölür ! Peki ama astronotlar neden bu kadar rahat görünüyor?

  Ay ' ın görünmeyen karanlık yüzündeki hava sıcaklığının eksi 41 dereceye kadar düştüğü biliniyor. Eksi 40 dereceden itibaren cisimlerin kırılganlık derecesinin arttığı biliniyor. Bu sıcaklıkta elektrikli cihazlar çalışmaz Araba akülerini çalıştırmak da zordur. Sıcaktan soğuğa geçerken yaşanan bu ani ısı değişikliği cisimlerde esnemelere ve kırılmalara sebep olur. Peki ekipmanlar ve astronotlar nasıl bu kadar rahat çalışabiliyor?

  Niye 1/6 ' lık bir yerçekimi oranında astronotlar yürüme ile zıplama arasında gidip gelen hareketler yapıyorlar ? Televizyon çekimlerinin birinde astoronotun zıplamak için dizlerini büktüğü ama sonuçta bir kaç adımdan öteye gidemediği gözleniyor. Astonotlar yerçekiminin 6 kat daha az olduğu bir ortamda niçin normal bir insanın yeryüzünde zıplayabiliceği kadar bir mesafeye zıplayabiliyorlar ?

  Bunun yanısıra çekilen görüntülerde astronotların sert bir şekilde dizlerinin üstüne düştükleri birkaç sahne görüyoruz. Peki böylelikle kendilerini büyük bir riske atmış olmuyorlar mıydı? Ya basınca dayanıklı elbiseleri yırtılsaydı?

  Bilindiği gibi yeryüzünden 250 ve 750 mil yükseklikteki mesafeler arasında kalan bölgeye Van Allen Kuşağı ismi veriliyor. Bu kuşak güneşten gelen radyoaktivite yüklü ışınların dünyaya gelmesini engelliyor.

  Astronotların Ay ' a gidebilmesi için bu kuşak içinden geçmeleri gerekiyor. Bir insanın buradan geçebilmesi içinse 4 metre kalınlığında bir kurşun tabakasıyla kaplanmış olması gerekiyor!  MODÜL'ÜN ALTINDA NİYE İZ YOK?
  NASA ' ya göre Ay modülü Ay ' a indiğinde motorlarından 3000 Ibs ' lik (yaklaşık 15 ton) basınç çıkıyordu. Bize anlatıldığı ve görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla Ay yüzeyi tozlu ve yumuşak. Peki iniş esnasında modülün altına denk gelen (yandaki resimde H ile işaretlenmiş) kısımda niçin herhangi bir yıpranma dağılmış yumuşak doku ya da itmeden oluşan bir çukur görmüyoruz? Aynı şekilde niçin Ay modülünün ayaklarında tozlanma göze çarpmıyor ? Yandaki resimde bir başka ilginç nokta da (G) ile işaretlenen yerde bir ayak izinin bulunması. Peki tam olarak modülün altına denk gelen bölgeye bu ayak izi nasıl geldi? Astronotlar bilindiği kadarı ile modülün altına girmediğine göre acaba set işçileri daha önce senaryo çalışması yapan astronotlardan birinin ayak izlerini silmeyi mi unuttular? Ya da modül eski yerinden kaldırılıp şu an bulunduğu yere mi taşındı?

  AY'DA ATMOSFER YOKSA NASIL OLUYORDA YILDIZLARI GÖREMİYORUZ
  Yine yukarıdaki resimde astonotları Ay yüzeyine indiren Ay modülünü görüyoruz. (B) ile işretlenen yere baktığımızda gökyüzünde hiçbir yıldızın görünmediğini fark ediyoruz. Madem ki atmosfer yok niye arka planda parlak yıldızlar gözümüze çarpmıyor? NASA uzmanları bunu basit fotoğrafçılık mantığı ile açıklıyor: "Eğer yakın plandaki nesneleri ( astronot ay modülü gibi ) odaklarsanız arka plandaki parlak nesneleri ( yıldızlar ) gibi aynı poz içinde yakalayamazsınız" (A) ile işaretlenen noktaya baktığınızda ise ay modülünün karanlık tarafında kalan Amerikan bayrağını net olarak görüyorsunuz.

  Komploculara göre bu fotoğraf Ay ' da çekilmiş olamaz. Zira eğer bir cisim Ay yüzeyinde gölgede kalıyorsa onu görmek imkansızdır. Çünkü Ay yüzeyinde atmosfer yoktur. Atmosfer içindeki hava molekülleri ışığı süzerek yansıtırlar ve yeryüzünde gölgede kalan noktalar bu şekilde görülebilir. Ay ' da atmosfer olmadığı için gölgede kalan bir nesnenin kesinlikle görünmemesi gerekir. Peki resimdeki bayrak nasıl görünüyor?

  Bununla birlikte Ay yüzeyine düşen güneş ışığı kırılmadan ve süzülmeden geldiği için kör edici bir etkiye sahip. Bundan dolayı astronotlar güneş ışınlarından korunmak için % 95 altın alaşımlı başlıklar takıyorlar. Öyle ise güneşin vurduğu noktaların daha parlak gölgelerin ise tamamen karanlık olması gerekmiyor mu ? Ama NASA fotoğraflarındaki gölge tonlarının yeryüzünde çekilmiş fotoğraflardan hiçbir farkı yok.


  ARTICIKLARA DİKKAT
  Uzay fotoğraflarında resmi enlemesine kesen küçük artı (+) işaretleri sizin de dikkatinizi çekmiştir. Söz konusu artıcıklar kameranın bir parçasından kaynaklanmakta ve film ile kamera vizörünün (siperliğinin) arasında bulunmaktadırlar. Bu husus komplo teorisyenlerinin de dikkatini çekmiş olsa gerek buradan da ilginç noktalar yakalamışlar. Mesela yandaki resimde (C) ile gösterilen kısımda nasıl oluyor da resmin yarısı artının önünde yarısı arkasında olabiliyor? Yoksa bu artıcıklar sadece saydam bir plastik üzerine işaretleniyor ve resimlerin üzerine mi yerleştiriliyordu? Belki de bu resimde dikkatsiz teknisyenlerden biri plastik bandın kaydığını farketmemişti!

  DALGALANAN BAYRAK...
  Apollo 11 astronotlarından biri ilk etapta Ay yüzeyine Amerikan bayrağı dikiyor. Bayrak açık vaziyette. Yukarıdaki resimde ise bayrağı dalgalanırken görüyoruz. Atmosfersiz bir ortamda bu değişiklikler nasıl olabiliyor ve de en önemlisi bayrağı hangi rüzgar dalgalandırıyor?  GÜNEŞ
  (E) ile işaretlenen bölgedeki gölgenin eğer Ay'da atmosfer yoksa ve tek ışık kaynağı Güneş ise daha karanlık olması gerekiyor. (F) ile işaretlenen arka plan görüntüsünde de ufka doğru yaklaştıkça karanlığın çöktüğü görünüyor. Bu atmosferik coğrafyadan dolayı sadece yeryüzünde olabilecek bir görüntü. Normalde Ay'daki ufuk çizgisinin daha keskin ve parlak görünmesi gerekiyor. (D) ile işaretlenen bölgede ise gökyüzünde bağımsız bir cisim göz çarpıyor. Farklı resimlerde de göze çarpan bu cisimle ilgili bugüne kadar doyurucu bir açıklama yapılabilmiş değil. Burada devreye UFO'cular giriyor. Onlarsa Ay'a gerçekten gidildiğini ve resimde görünen garip cismin bir uçan daire olduğunu iddia ediyorlar.

  SON KANIT

  Bir bilim adamının bu teorileri çürütmek için Ay'a ilk ayak basıldığının en büyük ispatı olan video görüntülerini tekrar incelemek ve ABD'nin Ay'a gitmedi yalanını çürütmek için Nasa'ya yaptığı başvuruya aldığı cevap ise oldukça ilginç: GÖRÜNTÜLERİ BULAMIYORUZ...


  ALINTIDIR.
  EfSuNkaR, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  SON KANIT

  Bir bilim adamının bu teorileri çürütmek için Ay'a ilk ayak basıldığının en büyük ispatı olan video görüntülerini tekrar incelemek ve ABD'nin Ay'a gitmedi yalanını çürütmek için Nasa'ya yaptığı başvuruya aldığı cevap ise oldukça ilginç: GÖRÜNTÜLERİ BULAMIYORUZ...
  *
  Bu konu netlik kazanamadıaçıklamalara rağmen bir şüphe var insanlarda


  Teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş