Yumurcak TV'nin Yeni Yıldızı: Pokoyo
yumurcak tv yayınları - pokoyo - yeni bir çizgi film -Yumurcak Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Meryem Akbal ve Pokoyo'yu seslendiren minik Efe.

Yumurcak TV'nin yeni yıldızı: Pokoyo

Çocuklar bugünlerde Yumurcak Televizyonu'nda yayınlanan yeni bir çizgi film karakterini konuşuyor. Bu sevimli kahramanın adı: Pokoyo.

150 ülkede yayınlanan ve izlenme rekorları kıran Pokoyo miniklere her bölümde kendilerini ve çevrelerini tanımaları için rehberlik ediyor ve çocuklara doğru tutumlar kazandırmayı amaçlıyor. Yumurcak TV Genel Yayın Yönetmeni Meryem Akbal'a göre Pokoyo da en az Caillou kadar sevilecek.
Bugünlerde çocukların dilinde yeni bir çizgi film kahramanının ismi dolaşıyor. Bu sevimli kahramanın adı Pokoyo. Küçük izleyicilerin her yayınını ilgi ile izlediği Yumurcak TV tüm dünya çocuklarını ekran başına çeken fenomen çizgi karakter Pokoyo'yu arkadaşları fil köpek ve uyuyan kuşu Türkiye'ye getirdi. Bu sevimli kahraman çocukların hayallerini güçlendiriyor. İçlerindeki sanatçıyı bilim adamını polisi öğretmeni müzisyeni aşçıyı bulmalarını sağlayarak keşifleri destekliyor. Öğrenmeye meraklı eğlenceli sevimli arkadaş canlısı Pokoyo minikleri eğlenerek öğrenmeye davet ediyor. Miniklerin duru meraklı ve hızlı zihinlerine; hayatın detaylarını neşeli çok renkli ve çok sesli sunan Pokoyo'nun maceraları artık her sabah saat 08.30'da Yumurcak TV'de.
Sevimli karakter Türkiye ile birlikte 150 ülkede yayınlanıyor. Pokoyo miniklere her bölümde kendilerini ve çevrelerini tanımaları için rehberlik ediyor. Çocuklara doğru tutumlar kazanmaları için yardımcı olan sevimli karakter miniklerin zihin gelişimine katkıda bulunarak her bölümünde yepyeni kelimeler öğretiyor. 0-6 yaş arasındaki miniklere hitap eden Pokoyo neşeli şarkıları oyunları ve görsel çeşitliliğiyle de çocukların beğenisini kazanıyor. Bu sevimli kahramanı Yumurcak TV Genel Yayın Yönetmeni Meryem Akbal ile konuştuk. Akbal Pokoyo'nun çocukların meraklı öğrenmeye programlı en önemlisi de duru beyinlerini eğlendiren eğlendirirken de eğiten ve içlerindeki potansiyeli ortaya çıkartmayı hedefleyen bir yapım olduğunu söylüyor. İzleyicilerini yararlı yeniliklerle tanıştırmayı ilke edinen bir çocuk kanalı olarak Türk çocuklarının böylesi bir güzellikten mahrum kalmasını istemediklerini anlatıyor.

150 ülkede yayınlanıyor

Pokoyo bugün 150 ülkede yayınlanıyor ve bu ciddi bir rakam. Peki neden bu kadar ilgi görüyor? Meryem Akbal bunun sebebini şöyle anlatıyor: "Pokoyo her şeyden önce pozitif ve güler yüzlü bir karakter. Bir yandan çocuklara kendilerini ve çevrelerini tanımaları için rehberlik ederken diğer yandan doğru bir kişilik edinip birey olmaları yönünde olumlu katkılarda bulunuyor. Çocuklara yönelik birçok yayın var fakat maalesef bunu başarabilen pek fazla yok." Akbal bu yüzden Pokoyo'nun çocukların olduğu kadar ebeveynlerin de sevgisini kazandığı görüşünde. Yumurcak Televizyonu'nda ekrana gelen bütün programlar gibi Pokoyo da çocukların pedagojik gelişimleri göz önünde bulundurularak uzmanlara danışılarak yayınlanıyor. Pokoyo'nun çocukları meslek seçiminde yönlendirmek gibi bir misyonu da var. Meryem Akbal'a göre bu karakter çocuklara içlerindeki potansiyeli ortaya çıkartma imkânı tanıyor. Çocukların hayallerini genişletiyor keşif yapmalarına imkân veriyor. Çocukların sanatçı bilim adamı müzisyen öğretmen vb. hangi mesleğe yetenekleri varsa Pokoyo yardımıyla keşfetmelerini amaçlıyor.

Türk çocuklarına çok yakın

Peki Pokoyo Türk çocuklarına yakın bir karakter mi? Akbal bu soruyu "Kesinlikle öyle." diye cevaplıyor ve ekliyor: "Zaten kültürler farklı da olsa evrensel ahlak kuralları değişmeyen değerlerdir. Her aile çocuğunun da bu değerlere sahip olmasını ister. Dolayısıyla çocuklarımızın Pokoyo'yla çok çabuk özdeşleşeceklerine inanıyorum. Türk çocuklarının "haklarını ve masumiyetlerini" korumak ufuklarını geliştirmek eğlendirirken eğitmek yaklaşımıyla güler yüzlü Pokoyo karakteriyle "Mutlu Çocuk Bilinci" çerçevesinde "sevgi şefkat ve arkadaşlık" kavramları ön plana çıkarmaya çalışıyoruz."
Pokoyo'da çok sesli ve çok renkli bir sunum var. Bu sunum tarzı çocukların hayal dünyasını da geliştiriyor. Çocukların hareketli imgeleri daha çabuk algılayıp uyum sağladığını dile getiren Akbal "Dolayısıyla onlara bir şeyler vermek istiyorsanız onların dilinden konuşmalısınız. Sonuçta onlar da birer birey ve istemedikleri hiçbir şeyi ne izlettirebilir ne de kabul ettirebilirsiniz. İyi birer insan olmalarını istiyorsanız bile bunu ancak kendilerine arkadaş olarak görebilecekleri bir karakter üzerinden anlatabilirsiniz. Pokoyo bunu başarıyor." diyor.
Yumurcak Televizyonu'nun daha önce ülkemize getirdiği Caillou karakteri ülkemizde çok sevildi. Çocuklar onu âdeta en yakın arkadaşı olarak kabul etti ve hep onu konuştu. Peki Pokoyo Caillou kadar sevilecek mi? Akbal Pokoyo'nun Caillou'ya rakip değil bir arkadaş olarak geldiğini söylüyor ve ekliyor: "Ben Pokoyo'nun da en az Caillou kadar sevilip ses getireceğine inanıyorum."