David Renwick'in (One Foot In The Grave The Two Ronnies Love Soup) yaratıcısı olduğu gizem ve komedi unsurları içeren dedektiflik serisi Jonathan Creek yeni bölümüyle BBC One ekranlarına gelmeye hazırlanıyor!


The British Comedy Guide'ın haberine göre stand-up komedyeni ve aktör Alan Davies'ın başrolünde yer aldığı dizi BBC One'ın Christmas özel yayın takvimine girmiş durumda ve dizinin özel bölümü için sipariş verildi.


Bir sihirbazın yaratıcı danışmanı olarak sahne arkasında çalışan gösterileri tasarlayan Jonathan Creek'in (Alan Davies) illüzyonistlikten gelen yetenekleri mantıksal çıkarımları ve bilgisi ile çözülmesi imkansız gözüken davaları şaşırtıcı şekilde çözüme ulaştırmasını konu alan dizinin orijinal hikayesinde Jonathan Creek'e yardımcı olarak araştırmacı gazeteci-suç yazarı Maddy Magellan (Caroline Quentin) eşlik ediyordu. 1997-1999 seneleri arasındaki üç sezonun ardından Caroline Quentin'in diziden ayrılmasıyla dördüncü sezon boyunca Creek'e Julia Sawalha'nın canlandırdığı Carla Borrego eşlik etmişti. 2009 ve 2010 senesinde ekranlara gelen özel bölümlerde ise Jonathan Creek'in Sheridan Smith'in hayat verdiği korkusuz ve şüpheci Joey Ross ile bir takım oluşturduğunu izledik.


1997 senesinde beş bölümden oluşan ilk sezonuyla ekran macerasına başlayan Jonathan Creek 1998 senesinde altı bölümlük ikinci sezonu 1999 senesinde altı bölümlük üçüncü sezonu ile izleyicilerle buluşurken dördüncü ve son sezonu ise 2003 ve 2004 senesinde iki parça halinde ekranlara gelmişti. Jonathan Creek 1998'den bu yana film tadında diyebileceğimiz dört adet Christmas özel bölümüyle de BBC ekranlarına geldi: Black Canary (1998) Satan's Chimney (2001) The Grinning Man (2009) The Judas Tree (2010). Bu gelişmeyle birlikte dizi beşinci Christmas özel bölümüyle takipçilerinin karşısına yeniden çıkmış olacak.


BBC yetkilisi konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Böylesine sevilen bir karakteri yılın böylesine önemli bir döneminde geri getirecek olmasından dolayı David Renwick'e minnettarız. Jonathan'ın yeni bir gizemi aydınlatmasını ve olayları çözmesini görmek için heyecanlıyız'' ifadelerini kullandı.


Yeni özel bölümde Jonathan'ın yardımcısı olarak Joey Ross karakterinin yer alacağı bir hikayenin yazıldığı öğrenilirken önceki bölümlerde karakteri canlandıran Sheridan Smith'in yine oyuncu kadrosunda yer alması bekleniyor. Ancak henüz bu konuda bir resmi açıklamanın yapılmadığını da belirtelim. Çekimlere ise Eylül ayında başlanması planlanıyor.