Game of Thrones geçtiğimiz akşam HBO ekranlarına gelen Valar Morghulis isimli sezon finali bölümüyle ikinci sezonunu noktaladı ve üçüncü sezon öncesi hayranlarını yine uzun süreli bir bekleme süresiyle baş başa bıraktı. Peki sezon açılışıyla rekor kıran dizi sezon kapanışında nasıl bir ekran performansı gösterdi?


Dizi ikinci sezon finali bölümüyle de harikalar yaratırken kendi rekorunu kırmayı başardı! Nielsen'in ön verilerine göre Game of Thrones 9 p.m. zaman dilimindeki normal yayınında 4.2 milyon toplam izleyiciyi ekran başına çekerken bu rakam gecenin devamındaki tekrar yayının (11:10 pm; 910000) izleyici sayısının eklenmesiyle birlikte 5.1 milyona kadar yükseldi. Dizinin ikinci sezon prömiyeri olan The North Remembers ilk yayınıyla (9 p.m) 3.86 milyon toplam izleyici elde etmişti. Böylelikle Game of Thrones bu alandaki kendi rekorunu yaklaşık yüzde 10 oranında yukarıya çekmiş oldu.


İkinci sezon finalinde elde edilen bu rakamlar ilk sezon finali (3 m.) ile karşılaştırıldığında izlenme oranlarında yüzde 38'lik bir artış yaşandığı görülüyor. Dizinin ikinci sezonunun geneline bakıldığında ise bölüm başına ortalama 3.7 milyon izleyici düşüyor.


George R.R. Martin'in büyüleyici kitap serisinin David Benioff ve D.B. Weiss tarafından ele alınıp diziye uyarlandığı kanalın hit serisi Nisan ayında onayını aldığı üçüncü sezona da Benioff ve Weiss liderliğinde hazırlanacak. Geçtiğimiz günlerde açıklandığı üzere Mance Rayder Tormund Giantsbane Lady Selyse Florent Shireen (Kerry Ingram) Jojen Reed Meera Reed Edmure Tully Ser Brynden Tully (The Blackfish) Olenna Redwyne Daario Naharis Beric Dondarrion Thoros of Myr gibi birçok yeni karakter üçüncü sezonun hikayesine dahil olacak. Üçüncü sezon öncesi oyuncu kadrosuna katılan yeni isimlerin haberleri ile sıkça karşınızda olacağız.


Entertainment Weekly'nin haberine göre üçüncü sezon çekimleri için Game of Thrones ekibinin Belfast'taki ana çekim kampının dışında Hırvatistan ve İzlanda'ya da döneceği söylenirken idari yapımcılardan D.B. Weiss'in ''Bu yerlere dördüncü bir ülke eklenebilir'' mesajını verdiği belirtiliyor. Dizinin showrunnerları David Benioff ve D.B. Weiss ikilisinin sözleşmelerinin iki sene daha uzatıldığı ve böylelikle ikilinin olası dördüncü sezonda da beraber çalışmaya devam edecekleri gelen diğer önemli haberler arasında.