Başrollerinde Nurgül Yeşilçay Şahin Irmak Settar Tanrıöğen ve Nur Sürer gibi birbirinden güçlü isimlerin yer aldığı dizinin çekimleri Diyarbakır’da yapılıyor.
güçlü oyuncu kadrosu ve görsel zenginliğiyle ilk bölümden itibaren milyonların yeni ekran gözdesi olmaya aday.
İşte “Sultan”ın oyuncu kadrosu
Güçlü oyuncu kadrosuyla dikkatleri çeken “Sultan”da ; Nurgül Yeşilçay Şahin Irmak Settar Tanrıöğen Nur Sürer Seray Gözler Orhan Güner Esra Kızıldoğan Merve Altınkaya Hande Dane Orhan Şimşek Kadir Özdal Burak Deniz Haluk Cömert Ebru Ojen Şahinİbrahim İris Hakan KarsakNazmi Kırık Ferhat Yılmaz Meriç Aral Hüseyin Karataş ve Burak Temiz rol alıyor.
Dizinin konusu ise şöyle;
Sultan yıllar önce yaşanan büyük bir aşktan ‘geriye kalan’ üzerine şekillenir... Üç kuşaktır aynı coğrafyada yaşayan iki ailenin hayatı üzerinden öncelikle yaralı bir aşkı beraberinde acıyı sevinci hayatın bütün duygu ve durumlarını Diyarbakır’ın çok kültürlü dokusunu zemin alarak anlatan sıcak bir insan hikayesi.
İsimleri aynı türbeden adanan ‘Şeyhmus ile Sultan’ın’ büyük aşkı; birinin gitmesiyle diğeri için sonsuz muallak bir beklemeye dönüşür.
Bu şehirde yaşayan ‘ezeli rakip’ iki aileden birinin Kendir’lerin oğlu Şeyhmus; 90’lı yıllarda siyasi nedenlerle Fransa’ya gitmek zorunda kalır. Bu zorunlu gidişte geride bıraktıklarıyla ‘irtibatı kopartmış’ yaşanamamış aşkı Kendir’lerin evinde kalan ‘gelini Sultan’a’ rağmen bir başka kadınla ‘benim Diyarbekir’im’ diyerek kendisine yeni bir hayat kurduğunu sanmıştır. 15 yıl sonra içinde kaybolduğunu sandığı hayat; Fransız karısının ölümü ile eksikli kusurlu bir hal alınca geçmiş bütün ağırlığı ile geri gelir hesap sorar. Gün; hesaplaşma günüdür. Yıllar sonra yanında ‘başka’ bir hayat yaşadığının sanal olmadığına dair tek delili oğlu François ile Diyarbakır’a geri döner.
Diğer ailenin Ayvazoğulları’nın kızı Sultan; evlendiği gün bir ihbar sonucu nikah masasından götürülen 18 yaşın bütün masumiyetiyle aşık olduğu uzun yıllar boyunca gelin olduğu evde beklediği adamı Şeyhmus’u o gün kaybeder. Sultan Şeyhmus’un dünyasının bir parçasıdır Şeyhmus ise Sultan’ın bütün dünyası. Evliyalardan geçilmeyen bu şehirde Sultan bir kez bile kendisi için çocuk dileyememiştir. Belki bu yüzden bir gün Şeyhmus ‘eve’ dönünce ama ‘ona’ dönmeyince; çıkar gider evden.
İlk durağı yıllardır kini taze diye ses etmeden kendisini affetmesini beklediği babasının evidir. Ancak babasının kapısı ona kapalıdır. Artık iki ailede de kendine yer olmadığını düşünen Sultan kendi hikayesini çizmek hayatını kurmak ve ilk kez kendi ayakları üzerinde durmak için yola çıkar. Ama “Kadın başına” bir hayat kurmak öyle kolay değildir ev diye bildiği bütün kapılar yüzüne kapanınca Sultan’ın yolu o gün tanıştığı ve kaderine ortak olacağını bilmeden bir otele yolladığı Pınar’la kesişir. Sığındıkları otelde hayatta kalabilmenin yollarını birlikte ararlar. Sultan en iyi bildiği işi yapmaya kahvaltıcı dükkanı açmaya karar verir. Mücadele böyle başlar...
O şehirle uzaktan yakından bir bağı bulunmayan kendi kişisel sürecinde yalpalarken rüzgarın savurması suretiyle yolu oraya düşen Pınar hikayenin Sultan için başladığı gün oradadır.
Faik Şeyhmus’un geçmiş hikayesinde istemeden zarar verdiği 15 yıl boyunca hayatını bu zarara rağmen kurarken Şeyhmus’a bilenen bir adamdır. Fırsatını bulduğu an Şeyhmus’un hikayesine dahil olur. Dicle Üniversitesinde de görevi olan bir avukattır. İntikam peşinde koşarken kendisini Sultan’ın masumiyetine aşık olmuş bulur. Asıl tiradını Sultan’ın hayatında savuracak ona ikinci bir şans olmayı deneyecektir. Faik için hikaye Sultan’ın geçmişle bağlarını koparmaya karar verdiği gün başlar.
Kökleri eskilere dayalı yaşadıkları ayrı serüvenlerin sonunda ‘şehrin en meşhur iki rakip kahvaltıcısı’olan iki ailenin; Kendir ve Ayvazoğulları’nın diğer fertleri için de o gün yeni yol ayrımlarına neden olur.
Yapım : İstanbul Mass Media
Yapımcı : Cengiz Keten
Yönetmen : Azime Kanal Şengül Halat
Senaryo : Y.Bilgin Bayazıt Seray Şahiner
Oyuncular : Nurgül Yeşilçay (Sultan) Şahin Irmak (Şeyhmus)Settar Tanrıöğen (Aziz) Nur Sürer (Ayşe) Seray Gözler (Karaca) Orhan Güner (Zülküf) Esra Kızıldoğan (Hatice) Merve Altınkaya (Pınar) Hande Dane (Dicle) Orhan Şimşek-Kadir Özdal (Yılmaz)Burak Deniz (Tarık) Haluk Cömert (Bekir) Ebru Ojen Şahin (Melda)İbrahim İris (Mehmet) Hakan Karsak (Bilal)Nazmi Kırık (Haydar)Ferhat Yılmaz(Kibar) Meriç Aral (Diyar) Hüseyin Karataş (Kerim)Burak Temiz (Francois)


dizi teyze