Barış Manço’nun 1979 yılından itibaren genellikle Konserlerin bitiminde söylediği şarkısı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa idi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş kutlamalarında da bu geleneği bozmamıştı. Konser sonrası otele döndüğünde bir delikanlının onu beklediğini haber vermişler. Meğer genç Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın torununun oğluymuş. Ailesi yıllar önce Kıbrıs’a yerleşmiş. Genç Barış’la tanıştıktan sonra :

-Biliyor musunuz Barış Bey Amcam evvelsi gece sizin plağınızı dinlerken çok kızıp plağı kırdı.

– Kim senin Amcan sorusuna alınan cevap.
-O şarkıda söylediğiniz Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın Torunu ..

Barış hem şaşırmış hem heyecanlanmış. Aileden hiç olmazsa bir iki kişi bulunduğu taktirde gerçek Sarı Çizmelinin kimliği ortaya çıkacak diye de sevinmiş.

Araştırmalar sonunda Girne’de bir Lefkoşe’de iki torununun bulunduğu ve hayatta olan tek oğlunun da Magosa’nın Gönendere köyünde yaşadığı anlaşılmış. O kişi büyük torun Hasan Mehmet Özdağ imiş. Birkaç kişi ile konuşup adresini alınca Barış’la tanışmaları sağlanmış. Buluşma günü her iki tarafta çok heyecanlanmış.

Hasan Mehmet Bey:
-Size çok şey borçluyuz. Dedemizi herkese tanıttınız deyince Manço

-Öyle ama kardeşiniz bana kızmış deyivermiş. Konuşmalar gülüşmeler derken küçük torunun adresi alınıp Lefkoşe’ye gidilmiş.

Artık Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’nın öyküsü belirlenmeye başlamış. Asıl adı Mehmet Cezzar Sarı Çizmeli 1878 yılında Göçeri Köyünde dünyaya gelmiş. Çocukluğu gençliği aynı yerde geçmiş.

Rençperlik yapmış. Beş Parmak ile Tridos dağları arasında Kabızan Pirasta adı verilen çifliklerin sahibi imiş. Rençperlikten zengin olan Mehmet Ağa’nın 2 oğlu 3 kızı varmış. O günden bu güne gelen aile bireyleri kaç kişidir bilemiyorum.

Büyük oğlu Ahmet Mehmet Sarı Çizmeli 1965 yılında vefat etmiş. Lefkoşe’deki Yeni Mezarlığa gömülmüş. Daha sonra Barış Manço Esin Uluer ve küçük torun Nevzat Özdağ kabrini ziyaret etmişler.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa pehlivanlık da yaparmış. Ama asıl namını kazandıran olaylar vergi aylarındaki bir takım sürtüşmelerin sonunda ortaya çıkmış. Köylere giden tahsildarlar normal vergiden fazlasını istemeye kalktığı zaman vergi mükellefleri :

-Valla benden bu kadar gerisini Sarı Çizmeli Mehmet Ağa öder deyip işin içinden çıkarlarmış. Hatta bazı yıllar üç köyün vergisini bile ödediğini bilenler duyanlar varmış.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa 60 yaşında vefat etmiş. Dünyadan göçüp giderken elinin açıklığı nedeniyle geride pek fazla bir şey bırakmamış. Ama yıllar sonra Barış Manço Şarkısında öyküsünü dile getirmiş ve dillerden düşmez olmasını sağlamış.

Gerisi rivayet……..

Bütün bu araştırmalar sırasında Barış’ın yanında hem bir dost hem bir gazeteci olarak eşim rahmetli Esin Uluer vardı. Ve bütün bu olayları Günaydın Gazetesi’nde detayları ile yazmıştı. Ben de bu güzel öyküyü sizlerle paylaşmak istedim.

Her gününüz dünden daha güzel olsun. Zeren Dağdeviren.

BORKED[DAILY]x83q4x[/DAILY]