Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  vBaDieseL
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kızıl Ordunun Bakü Katliamı Hakkında Detaylı Bilgilendirme


  Azerbaycan Türklerinin Azerbaycan Halk Cephesi önderliğinde başlattığı bağımsızlık taleplerinin diğer cumhuriyetleri de harekete geçireceğinden korkan SSCB Bakü'de yaşayan Rusların ve Ermenilerin can güvenliğini bahane ederek Azerbaycan'a askeri müdahale kararı alır. 1990 yılında 19 Ocak'ı 20 Ocak'a bağlayan gece 35 bin kişilik bir orduyla üç ayrı noktadan Bakü'ye giren Rus tankları tıpkı 1956'da Budapeşte'ye 1964'te Prag'a girdiği gibi; Bakü'yü istila etmiştir. Bu gece yarısı askeri baskında yüzlerce insan ölmüş ve yaralanmıştır. Hazar denizine atılanlar penceresinden bakarken öldürülenler arabasıyla geçerken kurşunlananlar vurulan çocuk yaştakiler gençler ve yaşlılar acımasızca katledilmişlerdir. Hele Tank paletlerinin altında kalanların fotoğrafları Rus vahşetini sergilemesi bakımından bir ibret ve utanç vesikası olduğu kadar Rusların bir yüz karası olarak ebediyete kadar kalacaktır. Görevden alınan Cumhurbaşkanı Vezirov'un yerine Ayaz Muttalibov yönetimi eline aldı. Ayaz Muttalibov Rus güçleriyle ortak hareket ederek sıkıyönetim ilan etti. Peşinden Halk Cephesi mensubu bir yığın insan tutuklandı. AHC halka 40 günlük greve gitme çağrısında bulundu. Azerbaycan'ın bütün fabrikalarında ve petrol tesislerinde çalışanlar; bu katliamın failleri bulununcaya kadar grev yapma kararı aldılar. 30 Ocak'ta Ebulfez Elçibey'in Azerbaycan halkına BM Genel Sekreterliği'ne AGİT Başkanlığı'na hitaben yazılmış beyanatı başta Azatlık Radyosu olmak üzere dünyanın büyük radyo kuruluşları tarafından yayınlandı. Böylece tüm dünya Rus vahşetinden haberdar oldu. Bunun üzerine Rus askerleri yerli işbirlikçilerin yardımıyla Halk Cephesi binalarını kapatarak mensuplarını tutukladılar. Lakin bağımsızlık mücadelesinden yılmayan ve korkmayan Ebülfez Elçibey ve arkadaşları 26 Ocak 1990 günü üç renkli Azerbaycan bayrağını Rus askerlerinin gözü önünde El Yazmaları Enstitüsü'nün çatısına dikerek Rus emperyalizmini dize getirdiklerini tüm dünyaya ilan ettiler..

  Sonuçta Büyük bir imparatorluk Azerbaycan Halk Cephesi önünde diz çöktü. Azerbaycan Halk Cephesinin Azerbaycan'daki bu bağımsızlık zaferi diğer bütün cumhuriyetlerin de yolunu aydınlattı. Onların da kurtuluş ilhamı oldu. Rus Kızıl ordusunun yirmi yıl önce Bakü'de döktüğü yüzlerce Azerbaycan Türkünün kanları üzerinde yeşeren boy veren istiklâl ağacı bu imparatorluğun bütün kutuplarını sardı. Diğer Cumhuriyetler de birer birer bağımsızlaştı. Bu vesileyle Azerbaycan Halk Cephesinin lideri bağımsızlık mücadelesinin unutulmaz kahramanı büyük Türk milliyetçisi Cumhurbaşkanı merhum Ebulfez Elçibey'i ve tüm şehitleri bugün tekrar rahmet ve minnetle anıyoruz. Tüm Türk dünyasının başı sağ olsun.

  Ayrıca Türkiye ile tüm dünyanın dikkatlerini Azerbaycan'daki bu vahşete çekmek için ağabeyim merhum İbrahim Bozyel'in önderliğinde ilk miting aynı tarihte binlerce kişinin iştirakiyle Iğdır'da yapıldı. Bu mitingden sonra Türkiye'nin ve Avrupa'nın onlarca yerinde protesto nümayişleri yapıldı. İbrahim Bozyel'le birlikte bu mitingi düzenleyenlerin içinde yer alan Iğdır MHP il başkanımız merhum Yaver Ünsal'ı da burada tekrar rahmet ve şükranla yâd ediyoruz.

  Ortadoğu Gazetesi

  Leydihan, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aslında bu konulara en güzel cevabı verecek olan @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]dir.
  Azerbaycan halkı bu vahşetin en yakın tanıklarıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ebulfez Elçibey iyi bir insan ve vatansever olabilir ama bir siyasetçi değildi malesef. O devleti yönetmeye devam etseydi sonumuz nolurdu bilemiyorum.
  Ama 20 Ocak katliamında eli olan Vezirov ve diğerleri gibi Vatanı düşmana satmadı.Rus hep bize düşmandıbunu bazıları kabul etmiyordular. Hatta o gece bile " Ruslar bize birşey yapmaz" düşüncesi vardı insanlarda. Ama unuttular ki Türkün ermeniden önce en önemli düşmanı rusdur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş