Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Karakin Pastırmacıyan Suikasti (Osmanlı Mebusu)

  KARAKİN PASTIRMACIYAN EFENDİ
  Etyranman ve Marie Pastırmacıyan'ın oğlu olan Karakin Efendi 9 Şubat 1873 yılında Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Erzurum'da Sansaryan Mektebi'ni (Katolik misyonerlerin okuludur) Fransa'da Ziraat Mektebi'ni İtalya'da Cenova Ünivetsitesi'ni bitirmiştir. Maden Mühendisi iken adaylığını koymuş ve 16 Kasım 1908'de 169 oy alarak Erzurum Mebusu seçilmiştir. 1912'de yine Erzurum Mebusu seçilmiştir. Bir ara Meclis-i Mebusan İdare Amirliği görevinde de bulunmuştur. Ermeni Taşnak Komitesi'nin önde gelen şahsiyetlerindendi. Kilise için Ermeni Kilisesi Ermeni Milleti'nin Kilise tarafından can verilen ruhunun yeniden dünyaya gelmek için yaşadığı vücuttur dedi. 26 Ağustos 1896'da Pastırmacıyan liderliğindeki Taşnak Komitesi'ne mensup 26 terörist çantalarında ve torbalarında bombalar ellerinde silahlarla İstanbul-Galata'daki Osmanlı Bankası'nı işgal ettiler. Asker polis ve halkın üzerine bomba ve kurşun yağdırmaları Müslüman halkı ayağa kaldırdı. İstanbul'da Ermenilerle Müslümanlar birbirine girdiler 120 asker öldü 25 asker yaralandı. Sivillerden kaç kişinin öldüğü ise tam olarak belirlenememiştir.

  Pastırmacıyan Kafkasya ve oradan da Erzurum'a gitmek isterken Batum'da Rus makamları tarafından tutuklanır ve İstanbul'daki Rus sefaretinin ve Rusya'daki Osmanlı Büyük Elçiliğinin etkili teşebbüsleri sonucunda serbest bırakılır. 1'nci Dünya savaşı çıkınca Rusya'ya kaçtı ve orada başına topladığı Ermeni Komitecilerle Osmanlı'ya savaş açtı. Daha sonra Pastırmacıyan Tiflis'deki Ermeni bürosuna yayınlattığı bildiride "Ermeniler dünyanın dört bir yanından gelip Rus saflarına katılıyor Rus Bayrağı İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında dalgalanacak gün gelecek Anadolu'da bir tek Müslüman Türk kalmayacak" dedi. Ruslar bölgede dört Ermeni taburu oluşturmuşlardı. Bunların başında Dro Keri Amazasp ve Antranik adlı Ermeni generaller vardı. Çete elemanları içinde Rus Ermenileri vardı. Rus Çarı 2'nci Nikolay Sibirya'ya sürgüne gönderdiği Ermenileri af edip Osmanlı topraklarına göndermişti.

  800 kişilik ve 600 kişilik Ermeni çeteleri vardı hepsinin komutanlığını ise daha bir kaç yıl önce Meclis-i Mebusan'da görev yapan Mebus Karakin Pastırmacıyan yapıyordu. Kafkasya'da karşı cephelerde çarpıştığımızda yandaşları Karakin Pastırmacıyan'a "Armen Garo" (Ermeni kahramanı) diyorlardı.

  Pastırmacıyan Kafkasya sınırında faaliyet halindeydi. Amerika'da yayınlanan ve Taşnaklar'ın fikirlerini propaganda eden Asparez gazetesi Pastırmacıyan'ın savaş meydanına gelmeden önce dini ayin yapıldığı sırada Terı ve Çeho ile birlikte çektirdiği fotoğrafı yayınlamıştır. 1'nci Dünya Savaşında General Antranik ile baraber korkunç katliamlar yaptırmıştır. Osmanlı Devleti ile Rusya rasında savaş başlamasından sonra "Armen Garo" adıyla tanınan Karakin Pastırmacıyan Tero ile Çeho tarafından silahlandırılmış bulunan Ermeni gönüllülerinin başında Osmanlı sınırına tecavüz etmiştir.

  Beyazit'in Ruslar tarafından işgali sırasında yol üzerinde rastladığı bütün müslümanları katletmiştir. Başına geçtiği Tero-Çeho komitesiyle Türklere en adi ve acımasız işkenceler yaptırmış ve toplu şekilde öldürtmüştür. Ermeni komite şeflerinden Beyazit'li Süron ve Kargin ile birlikte 1200 kadar Ermeni'den oluşan bir çetenin başında Erzurum'da Müslümanların oturduğu köylere gittiler cenin halindeki çocukları analarının karınlarından çıkarmak için hamile kadınların karınlarını deştiler kadınların ırzına geçtiler geri kalanlarını da korkunç işkencelerden sonra öldürdüler. Bunlar arasında Kavak Köyü'nden Keleş Ağa'nın gelini ve oğulları da vardı. Pastırmacıyan'ın çeteleri Keleş Ağa'nın gelinini öldürüp oğullarını da kazığa oturttular.

  Pastırmacıyan Kafkasya ve Erzurum'u kan gölüne çevirmiş Erzurum Kavak Mahallesinde tam bir vahşet yaşaniyordu. Osmanlı 3'ncü Ordusundaki bütün Ermeni askerler Pastırmacıyan'ın emrine girdi. Kısa bir müddet sonra Müslüman köylerini yakıp-yıkmaya ve ele geçirdiği masum insanları kılıçtan geçirmeye mal ve eşyalarını yağma etmeye başladılar. Rusya tarafına geçen ve Rus kuvvetlerinin öncüsü olarak geri dönen Pastırmacıyan liderliğindeki Ermeni çeteleri Nisan 1915'de Vanı işgal ettiler Van'dan gelen haberlerin Türk'ler üzerindeki etkisi 1919'daki Yunanların İzmir'i işgaline etkisi kadar derin oldu. Teşkilat-ı Mahsusa'nın silahşörü Yakup Cemil Pastırmacıyan'ı vurmanın bir vatan borcu olduğunı söyledi ama İttihat ve Terakki Cemiyeti böyle bir karar almaya çekindi.

  Pastırmacıyan'ın Kafkasya ve Erzurum'da yaptığı zulüm Osmanlı İmparatorluğu'nu tedirgin edip yıkımın eşiğine getirmiştir. Bu gibi ayaklanmaları bastırmak için her türlü tedbiri almak elbette Osmanlı Hükümeti'nin en tabii egemenlik hakkı olmuştur. Karakin Pastırmacıyan 1916 yılında Teşkilat-ı Mahsusa'nın sadece şiddete tapan hiçbir toplumsal ahlak kaydıyla bağlı olmayan en yırtıcı adamı Kemahlı Değirmenci Halil Ağa'nın oğlu "efsane kahraman Aziz Ağa" tarafından Erzurum'da öldürülmüştür. Pastırmacıyan'ın öldürülmesi Osmanlı Hükümeti ve Müslüman halkı özellikle de Erzurum halkını sevince boğarken Ermeni halkını ise yasa boğmuştur. Kafkasya Ermenistan Cumhuriyeti'nde Başbakan Ohannes Kocaznoni tarafından üç gün yas ilan edilmiştir.  Osmanlı Parlementosu'nun eski Erzurum Milletvekili
  Karakin Pastırmacıyan Büyük Ermenistan'ın kurulması
  için Rus orduları ve silahlandırdığı Ermeni gönüllü birliği
  ile girdiği Erzurum'da dua ederken.
  Konu Yakup Cemil tarafından (06.Ağustos.2014 Saat 10:01 ) değiştirilmiştir.
  Quinn, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "Ermeniler dünyanın dört bir yanından gelip Rus saflarına katılıyor Rus bayrağı İstanbul ve Çanakkale Boğazlarında dalgalanacak gün gelecek Anadoluda tek Türk kalmiyacak "dedi.  Ermeniler'in nasıl nankör olduğunu işte bu cümle açıklıyor.


  Suikastı kim yaptıysa helal olsun. Onca Türk'ü katletmenin acısını canıyla ödemiş.
  LiyA and Yakup Cemil like this.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Alıntı Sürmenaj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster  Ermeniler'in nasıl nankör olduğunu işte bu cümle açıklıyor.

  Suikastı kim yaptıysa helal olsun. Onca Türk'ü katletmenin acısını canıyla ödemiş.
  Evet Sevgili Sürmenaj dediklerinize aynen katılıyorum. Ermeniler Osmanlıda çok refah içinde yaşıyorlarmış sonra Rusların oyununa gelerek dediğiniz gibi ekmek yedikleri ülkeye ihanet edip nankörlük yapmışlar. Osmanlıda Emenilere "Millet_i Sadıka" diyorlarmış ama buna laik değillermiş.
  Konu Yakup Cemil tarafından (10.Kasım.2014 Saat 10:36 ) değiştirilmiştir.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş