Dünyanın en yaşanabilir kenti Melbourne

"Dünyanın En Yaşanabilir Kentleri" listesinde Avustralya'nın Melbourne kenti birinci Suriye'nin başkenti Şam ise sonuncu sırada yer aldı.Ekonomik analizler yapan ve öngörülerde bulunan bağımsız Economist Intelligence Unit adlı kuruluşun bu sene yayımladığı "Dünyanın En Yaşanabilir Kentleri" listesinde ilk sıraya 100 üzerinden 975 puan alan Melbourne yerleşti.

Viyana 2. sırada

Sağlık eğitim istikrar altyapı suç oranları sosyal kalkınma kültür ve çevre gibi 30 ayrı kritere göre puanlanan 140 şehrin yer aldığı listede ikinciliği 974 puan alan Avusturya'nın başkenti Viyana ve üçüncülüğü 973 puan alan Kanada'nın Vancouver kenti aldı.

Viyana

Suriye iç savaş nedeiyle sonuncu sırada

Son 12 ayda Fransa ve Tunus'taki terör saldırılarının yanı sıra Ortadoğu'da Ukrayna'da ve Libya'da süregelen çatışmaların yol açtığı küresel istikrarsızlığın listedeki puanlamaya yansıdığı belirtildi. Kanlı iç savaşın devam ettiği Suriye'nin başkenti Şam ise listenin sonunda yer aldı.

"Büyük ölçüde sivil itaatsizlik tehdidinin azalması nedeniyle" Çin'in yedi şehrinin puanlarını iyileştirdiği listede başkent Pekin 5 sıra atlayarak 69'unculuğa çıktı.

Şam

Listede en yaşanabilir ilk 5 kent şöyle sıralandı:

1- Melbourne (Avustralya)
2- Viyana (Avusturya)
3- Vancouver (Kanada)
4- Toronto (Kanada)
5- Adelaide (Avustralya) ve Calgary (Kanada)

Listenin sonunda yer alan 5 kent ise şöyle:
136- Trablus (Libya)
137- Lagos (Nijerya)
138- Port Moresby (Papua Yeni Gine)
139- Dakka (Bangladeş)
140- Şam (Suriye)