Vize almak yurt dışı seyahatlerimizin önündeki en büyük engel. Güzel ve sorunsuz bir tatil öncelikle ülkeye sorunsuz girmekle başlıyor. Bu nedenle vize nedir ve vize almak için gerekenler nelerdir hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor.
Vize bir devletin dış temsilcilikleri veya sınır makamları aracılığıyla ülkesine seyahat edecek bir yabancının pasaportuna koyduğu ve bu yabancının ülkesinin sınır kapısına kadar giderek sınır makamlarına giriş için başvuru yapabileceğini girebileceğini gösteren bir kayıttır.
Karşılıklı protokoller sonucunda birçok ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Bu yüzden seyahatleriniz öncesinde gidiş amacınızla ilgili olarak gerekli evrakları tamamlamanız ve vize başvurusu nu en az 1 ay öncesinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.Vize nereden alınır?Uluslararası kural; vize başvurunuzu daimi ikametinizin olduğu yerden yapmanızdır. Bir ülkenin Türkiye’de birden çok Başkonsolosluk ve Konsolosluğu var ise vize başvurunuzu ikametinizin bulunduğu yere yakın olan temsilciliğe yapmanız gerekir. Bu hususu da ilgili temsilcilikten önceden öğrenmenizde yarar vardır.
Vizeler seyahat edilecek ülkenin; Büyükelçiliklerinin Konsolosluk Bölümünden; Başkonsolosluklardan veya ülkelerin konsolosluklarıdan alınır. Bazı ülkeler Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları aracılığıyla da vize verebilmektedir.

Vize alırken hangi belgeler istenir? Vize almak için ne yapmalıyım?

Her ülkenin vize almak için başvurabileceğiniz konsolosluklar büyük elçilikler gibi temsilcilikleri vardır. Vize başvurusunda bulunurken hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi öğrenci vizesi turist vizesi vb.) ona uygun formu doldurduktan sonra ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekmektedir.
Vize başvurusunda istenilen belgeler ülkeden ülkeye seyahat amacına (turistik ticari öğrenim vs.) veya başvuranın pasaport türüne (diplomatik (kırmızı) hizmet hususi (yeşil) umuma mahsus pasaport (bordo) veya seyahat belgesi) ve hatta farklı zamanlarda büyük değişiklikler gösterebilmektedir. İlgili temsilcilikten bilgi alınması en güvenilir yoldur.

Vize almak için gerekli evraklar

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler: son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık fotoğraf (genellikle 2 adet) seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30000 Euro teminatlı) vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulması gerekmektedir. Otel ve uçak rezervasyonlarını ve pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olduğundan emin olmalısınız.
Vize başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler

Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılmasıdır. Mülakata girmek sizin kendinizi ifadeniz açısından büyük bir artıdır. Özellikle Schengen vizesi ilk başvurularında şahsen müracat etmek gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl olmasına özen göstermelisiniz. Pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Başvurunuzu eksiksiz belgelerle yapınız.
Schengen ülkeleri yasasına göre vize hangi elçilikten alınırsa ilk olarak o ülke kapısından giriş yapılması gerektiğini unutmayın.