Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Avrupa Hakkında İlginç Gerçekler

  Avrupa Hakkında İlginç Gerçekler


  Avrupa Afrika'nın kuzeyinde Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusunda bulunan yarımada.

  Avrupa Sami dillerde Erep (yahut Irib) güneşin battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir.

  Ayrıca mitolojide Finike kralı Agenar ile Telepassa'nın kızının adıdır. Boğa şekline giren Zeus tarafından İda'ya kaçırılmış Zeus'tan Minos Sarppedon ve Rhadamnthys isminde üç oğlu olmuştur; adı bu yarımadaya verilmiştir.

  Bunların yanında Avrupa hakkında bilmek istediğiniz birçok bilgi..

  İki kıtanın şehri İstanbul

  Tarih boyunca Asya ve Avrupa kıtasını hem fiziki hem de kültürel açıdan birbirine bağlayan yegane şehirdir İstanbul. Sınırları iki farklı kıtayı kapsayan Dünya üstündeki en büyük şehir olmasının yanında kültürel zenginliği ile de eşsiz şehirlerden birisidir. Kimbilir belki Napolyon haklıydı “Dünya tek bir ülke olsa Istanbul başkenti olurdu.

  Asya’da kahvaltı Avrupa’da akşam yemeği için İstanbul tek seçenek.


  Avrupa’nın en ünlü ve aktif yanardağları  3350 metre ile Avrupa’nın en büyük aktif yanardağı Etna İtalya’nın güneyinde Sicilya’da bulunmaktadır. Etna yanardağı hakkında M.Ö. 1500 yılından bu yana aktivite kaydı tutulmakta. Dünya’nın en uzun süre patlama kaydı tutulan yanardağı unvanına da sahip.

  Stromboli de Dünya üzerinde bulunan en aktif yanardağlar arasındadır. Sekiz Aeolian adasından biri konumundadır. Uzmanlara göre Avrupa anakarası üzerinde yer alan tek aktif volkan Stromboli’dir.

  Vezüv (Vesuvius) yanardağı ise Pompeii ve Herculaneum şehirlerini yok etmesi ile oldukça ünlüdür. Son olarak 1944 yılında patlamıştır.

  Vatnajökull (Izlanda) hacimsel olarak Avrupa’nın en büyük buzulu olmakla birlikte buz-tepelerinin altında en az yedi yanardağ barındırmakta.


  Dünya’nın en küçük ve en büyük ülkeleri

  Vatikan Dünya’nın en küçük ve Rusya da Dünya’nın en büyük ülkesi olarak Avrupa anakarasında bulunmaktadır.

  Rusya 17098242 km2 alana sahipken Vatikan ise sadece 0.44 km2′yi kapsar.

  Düğün mezarlığı Romanya

  Kuzey Romanya’da bulunan UNESCO Dünya mirası olarak ün yapmış Sapanta mezarlığında düğünler düzenlenmekte. Bu anlamda Sapanta mezarlığı kendi türünün tek örneği olarak her yıl birçok turisti kendisine çekmektedir


  Özgürlük heykelinin yapıldığı yer Fransa

  ABD’de bulunan ünlü Özgürlük Heykeli’nin Frédéric Bartholdi tarafından dizayn edildiğinden birçok kişi habersizdir. Fransa’da inşaa edilen neoklasik heykel dostluk hediyesi olarak ABD’ye hediye olarak gönderilmiştir. Özgürlük Heykeli’nin çelik kafesi de Paris’te bulunan Dünyaca ünlü Eyfel kulesinin mühendisi Alexandre Gustave Eiffel tarafından hazırlanmıştır.

  Avrupa Ne anlama geliyor


  Yunan mitolojisinde Avrupa güzeller güzeli Fenikeli prensestir. Kral Agenor’un kızı olan Avrupa’ya Zeus aşık olur ve güvenini kazanmak için muhteşem beyaz bir boğa olarak karşısına çıkar. Prenses boğanın sırtına biner ve hemen Girit’e ulaşır. Burada Zeus kendisini görkemli bir şekilde Avrupa’ya gösterir. Tanrıların kralı ile Avrupa’nın üç çocuğu olur. Sarpedon Minos ve Rhadamamthys. Etimolojik olarak Avrupa kelimesi antik Yunanca’dan gelmektedir.
  Bir zamanlar çöl olan deniz Akdeniz  Son 40 yılda yapılan araştırmalar sonucu elde edilen kesin bulgulara göre Akdeniz tarih boyunca sık sık tamamiyle kurumuştur. Bu olay aynı zamanda Tuzluluk Krizi olarak bilinmekte.

  Bu inanması güç keşif KennEth J. Hsu’nun “Akdeniz Bir Zamanlar Çöldü” ( The Mediterranean Was a Desert Voyage of the Glomar Challenger) kitabında açıklanmıştır.


  En büyük İmparatorluklar

  Tarihteki birçok büyük imparatorluk Avrupa’da kurulmuştur. İngiliz İmparatorluğu kendi döneminde Dünya’nın en büyüğü olarak kabul görmüştür. 36 milyon kilometrekare alana sahip imparatorlukta 480 – 570 milyon kişi yaşamaktaydı. En iyi zamanında “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” olarak anılmaktaydı

  En uzun isimler

  Yasal olarak tanınmış en uzun isimleri öğrenmeye hazır mısınız? Yeni Zelanda’da bulunan bir tepeye verilmiş

  Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapiki maungahoronukupokaiwhenuakitanatahu adıyla yarışmak oldukça zor olsa da denemeye değer.

  Birleşik Krallıklarda bulunan Wales’ta bir köy en uzun tek kelimeden oluşan yer adına sahiptir. 58 harften oluşan köyün adı

  Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio gogogoch olarak kayda geçmiştir. Bu köye kısaca Llanfairpwllgwyngyll denilmektedir.

  Avrupa’da bulunan diğer sıradışı uzunluktaki isimler: Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä Finlandiya’da bulunmaktadır. Siemieniakowszczyzna Polonya’da ve Newtownmountkennedy ise Irlanda’da yer almaktadır.

  Göçler çağı

  “Göçler Çağı” Avrupa hakkında halen gizemini koruyan bir olay olarak karşımıza çıkmakta. Tarihte göç çağı olarak bilinen ve birçok kabilenin Avrupa’ya akın ettiği bir dönem bulunmaktadır. Göçlerin ilk dalgası German kabilelerin (Frank Goth Sakson Vandal Lombard vb)

  Orta Batı Güney ve Güneydoğu Avrupa’da kendi krallıklarını kurdukları 500′lü yıllarda sona ermiştir.

  Bu dönemin ardından Slavların göçleri ile ikinci Göç Periyodu başlar. (500-700 yılları) Avrupa tarihinde büyük öneme sahip diğer göçler ise Avar ve Bulgarların akınları Sicilya’nın Müslümanlar tarafından fethedilmesi Macar ve Viking akınları olarak tarihte yerini almaktadır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Birleşik Krallıklarda bulunan Wales’ta bir köy en uzun tek kelimeden oluşan yer adına sahiptir. 58 harften oluşan köyün adıLlanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysi lio gogogoch olarak kayda geçmiştir. Bu köye kısaca Llanfairpwllgwyngyll denilmektedir.
  Nerdeyse alfabedeki tüm harflerden nasiplenmiş..
  Kısacasını bile okumaya üşendim.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Akdeniz bölgesine çok şaşırdım. Çöle dönen Akdeniz oldukça ilginçtir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş