Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

  Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi  Vatikan


  Vatikan İtalya'nın Roma şehrinde bulunan Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan devlet. Yerleşik nüfus 930 civarındadır. Fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle 1.500'ü aşmaktadır. Çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır ve kameralarla izlenmektedir.


  Dünyanın yüzölçümü olarak en küçük ülkesidir. Mutlak monarşiye dayalı bir yönetim uygulanır. Devlet başkanı olarak Papa'nın sözleri yasa hükmündedir. Papa hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideridir.


  Katolik kilisesinin genel başkanı Vatikan Devleti'nin de başkanı olur. Papa yasama yürütme ve yargının da başkanıdır. Vatikan'ın 100 kişilikİsviçre vatandaşı ve Katolik olması şart olan geleneksel giysili muhafızlardan oluşan küçük bir ordusu vardır.  Monaco

  Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet. Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki göşterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

  Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Havaalanı yerine heliportu ve tren istasyonu bulunmaktadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir.


  Monako'nun yaklaşık nüfusu 35.000'dir.
  Nauru

  Güney Pasifik'te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. En yakın komşusu 300 kilometre (186 mi) doğusunda yer alan Kiribati'nin Banaba Adası'dır. Nauru 21 km2lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ada ülkesidir. 9322 kişilik nüfusu ile Vatikan'dan sonra en az nüfusa sahip ülkedir.


  Tuvalu


  Tuvalu Büyük Okyanus'ta dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir.

  Tuvalu dünyada Vatikan Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir. Ayrıca Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülkedir.
  San Marino

  San Marino veya resmî adıyla Ulu San Marino Cumhuriyeti Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke.  Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke Avrupa'nın beş mikro devletinden biridir. Son sayımlarda San Marino'nun nüfusu 32.700 olarak belirlenmiş.

  Liechtenstein


  Orta Avrupa'da prenslik. 160 km²'lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır. Nüfusu 37.000 kişiden oluşur.


  Marshall Adaları


  Okyanusya'da Kuzey Pasifik Okyanusu'nda bulunan adalar topluluğudur. Adanın adı John Marshall'dan gelmektedir.


  1946 ve 1958 yılları arasında ABD tarafından adalar civarında çeşitli nükleer bomba denemeleri yapılmıştır. 1954 yılında ise ada yakınlarında ABD'nin ilk hidrojen bombası denemesi yapılmıştır. Atılan bombanın gücü Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1.000 katı gücündedir. 1812 km²’lik ülkenin 60.000 kişilik bir nüfusu vardır.

  Saint Kitts ve Nevis


  Karayipler'deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke. Yüz ölçümü ve nüfus bakımından Amerika'daki küçük bağımsız devletlerdendir. Saint Kitts ve Nevis Leeward Adalarının bir parçasıdır.
  Başkent ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre'dır. Ülkenin küçük adası Nevis Saint Kitts'in yaklaşık 2 mil (3 km) güneydoğusunda yer almaktadır.
  Ülkenin ekonomisi turizme tarıma ve hafif imalat sanayiye dayanmaktadır. Ülkede turizm 1978'ten beri gelişmektedir. 2009 yılında 587.479 turist ülkeye gelmiştir.  Seyşeller

  Tropik cennet Seyşeller Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde adadan oluşan ada ülkesi. Afrika'nın doğusunda Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır.


  Yüzölçümü yaklaşık 493 km2dir. Bu yüzölçüme 92 ada ve adacık mercan ve granit ada ve kayalıkları dâhildir. Bu büyüklüğe rağmen Seyşeller 80.000 kişiye ev sahipliği yapıyor.

  Maldivler


  Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına 15 Kasım 2005 itibarıyla Avustralya'ya sığınma hakkı verilmiştir.


  1.200 adanın 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır.


  Maldiv halkının % 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

  Onedio.com'dan alıntıdır.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hepsi de okyanuslarda.. Tsunami korkusunda yaşanmaz buralarda.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş