Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye’de Görülmesi Gereken 50 Yer

  Türkiye’de Görülmesi Gereken 50 Yer
  Turizm cenneti Türkiye sözü size ne anlatıyor? İşte Türkiye denince akla gelen 50 mekan.
  Amasya'nin nehir guzelleri Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak'ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.

  Dünyanın sörfçüsü burada Alaçatı her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgarıyla yılın tüm zamanlarinda sörf yapma imkanı tanıyor hem de doğal güzellikleri mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.

  Hem kaplıcası hem yeşili Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız İnegöl'e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları'nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekan size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.

  Mimar Sinan'ın şaheseri Selimiye Edirne Selimiye Camii Mimar Sinan'ın başyapıtlarindan biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin hatların mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.

  Osmanlı köyü Cumalikızık Bursa'ya 2 km. uzaklıktakı Cumalikızık Orhangazi'nin Bursa'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak.

  Bolu'nun gerdanında inciler Dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan göller Yedigöller olarak anılıyor. Doğa meraklıları için ideal bir mekan.
  Ege'nin beyaz incisi Denizli'de bulunan ve Antik Havuz Antik Tiyatro Arkeoloji Müzesi'nin de yer aldığı bölgeyi hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.
  Bir masal şehri Harran Şanlıurfa'nın 45 km. güneydoğusundakı Harran Mezopotamya ile Akdeniz'i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.

  Köyceğiz tarih ve doğa... Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin Sultaniye köyunde termal kaplıcalara gidebilir Yayla köyü ve Gökçeova'da safari yapabilirsiniz.
  Ege'nin ikiz kardeşleri Kaleköy'de Türkiye'nin en son günbatımını yaşamak Zeytinli'de dibek kahvesi içmek ve Hristo'nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada'ya yelken açın. Rum köylerini tek tek gezin.
  Artvin'in her köyü bir yayla Artvin'in de yüzde 51'ini yaylalar oluşturuyor. Burada Sahara Yaylası (Savsat) Bilbilan Yaylasi (Ardanuc) Kafkasor Yaylası'nı (Merkez) görebilirsiniz. Vadiler de bunların arkasından gelir.

  Tarih oksijen ve trekking! Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları yemyeşil doğası tarihi kalıntıları dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde.

  Mardin'i görmeden olmaz Taşın insan yaşamındaki yerini insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin mezheplerin harman olduğu Mardin'e yolunuzu düşürün.

  Yedi renkli göl Eğirdir Isparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü'nün manzarası yılın her mevsimi harika. Genelde çamgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor.


  Ordu'ya Boztepe'den bakın Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir ilimiz Ordu. Karadeniz'in en temiz kumu ve en uzun sahil şeridine sahip. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı şehri Boztepe'den seyretmenin keyfine doyum olmaz.  Hem Selçuklu hem Osmanlı Doğubeyazıt'ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı Türkistan Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.  Doğal serinlik Ayder Yaylası Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.

  Konya'yı görmeden asla Konya tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlana'nın iklimini hissetmek onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli.


  İlk uygarlıklardan bugüne Karain mağaraları Türkiye'nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan dogal mağaraları arasında yer alıyor.

  Gelibolu Yarımadası'nda tarih Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası adeta bir savaş müzesi görünümünde. Çanakkale'de bulunan şehitlik birçok ziyaret mekanı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  Şirince: Ege'de bir Rum köyü İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağlari şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Rum koyu Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yuzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor.


  Antik kentte gizemli yolculuk İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti kiliseleri çarşıları mağaraları çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekanlardan.
  Balıklar ve kuşlarla beraber Bursa'ya 34 km uzaklıktaki Uluabat Gölu yapısı itibarıyla değişik türden yüzbinlerce su kuşuna beslenme ve barınma olanağı sağlıyor. Su içinde yaşayan canlılar için de zengin bir yapıya sahip gölde 21 çeşit balık bulunuyor.

  Denizi de doğası da eşsiz Fethiye'ye bağlı Öludeniz'de dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası'nı görebilir Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

  Karadeniz'in şirin kasabalarindan olan Amasra sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kalesi müzesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir tur da yapabilirsiniz.  Van Gölü'nde günbatımı Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri yöresel dokusuyla Anadolu'nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye'nin en buyuk gölü bu ilimizde. Van Gölu üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar.  Kültürlerin kavşak noktası Mardin ve Batman arasında yer alan Hasankeyf konum itibarıyla kültürlerin kavşak noktasında bulunuyor.
  Kalem ustalarının çilehanesi Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

  Damlataş astıma iyi gelir Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş'tır. Mağara büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Kutsal balıklara yem atın Balıklıgöl (Aynzeliha ve Halil-ur Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber'in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa'nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.  Doğanın kucağında bir düş Bolu'nun yanıbaşında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölun yer aldığı Abant ise keyifli bir yürüyüş yapmak pedal çevirmek fayton gezintisine çımak için ideal...

  Kültepe'yi dünya tanıyor Anadolu'nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri'nin 8 km. doğusundaki Kültepe'de bulundu. Kültepe kazıları bütün dunyanın yakından takip ettiği bir çalışma.  Kapadokya anlatılmaz yaşanır. Kapadokya'da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.  Antik güzel Aspendos Aspendos amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy'da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.


  Dev heykeller mekanı Nemrut. Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın antik kentini barındıran milli park içerisinde aslan ve kartal heykellerinin arasinda 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge tarih meraklıları için ideal.


  Uzungöl henüz bozulmadan... Uzungöl dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu rengarenk çiçekler yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl'e düşürün.


  Kanyonda sürpriz yolculuk Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.  Tarih ve gizemi birlikte görün Likya Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos'ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Cirali'da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz.


  Ashab-i Kehf ziyareti Kur'an-i Kerim'in Kehf Suresi'nde geçen "Yedi uyuyanlar mağarası" her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur'an meal ve tefsirinde Ashab-i Kehf mağarasının Tarsus'ta olduğu belirtiliyor.


  Adalarda gezmenin zamanı İstanbul'da gezilip gürülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz adalara gitmek için en uygun mevsim.


  Anadolu'nun bütün güzel evleri Karabük'e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu klasik
  Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye'de 'Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri...  İznik'e bir gün ayırın Yolunuz Bursa'ya düştüyse İznik'i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa'ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü.


  Doğada sessiz bir tatil Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü'nde denize girebilir şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor.


  Uluslararası üne sahip Uluslararası bir üne sahip Demre'de Noel Baba Kilisesi Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş'a 40 km. mesafede bulunuyor.


  Söğüt'te tarihi yolculuk 700 yıllık Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olan Söğüt Bilecik'in 29 km. doğusunda. Söğüt'e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi Dursun Faki ve Şeyh Edebali'nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz.  Cami ve kilise bir arada Kars'ta farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami kilise kervansaray ve manastırın yer aldığı mekan tam tarihseverlere göre...  Erzurum'da bir şelale Tortum'a 35 km. uzaklıktaki şelale 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa'nin en büyük dünyaniın ise üçüncü büyüklukteki şelalesi olarak biliniyor.


  Açık hava müzesi Harput Elazığ'a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi kalesi Ulu Camii Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.  istanbul'a nefes aldıran yerler İstanbul'da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezkoy iki akarsu arasında kalan şirin mekan Ağva veya İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.  Mozaik kent Zeugma Gaziantep ili Nizip ilçesinde yer alan antik şehir Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş