Manuel taşıdıkları köpekbalığının gerçekten de ölmüş olup olmadığını bilmiyordu. Kardeşi Mario'yla beraber henüz yakaladıkları yaratığı teknelerinden Santa Maria'nın kumluk kıyılarına taşımak için uğraşırlarken 2 metrelik çekiç-başın kasları hala seğiriyordu. Koca bir köpekbalığıyla köpüklü okyanustan kıyıya yanaşmakta olan iki balıkçının görüntüsü Morabeza Otel'in yakınlarında güneşlenmekte olan turist kalabalığını meraklandırarak kıyıya topladı. Bir kahvenin bahçesinde oturmuş 'Oril' oynamakta olan güneşten iyice kararmış bir grup Cape Verdeli bir süreliğine kafalarını kaldırıp bu manzarayı izlediler. Aynı anda plajın biraz ilerisinde Luisa sabah eşi Manuel'in çocuklar henüz yataklarından çıkmamışken tuttuğu Wahoo balığı için bir müşteriyle çetin bir pazarlığa girişmişti.
Cape Verde Adaları'nın etrafını saran gök mavisi sular 'yenebilen hazineler' olan deniz ürünleri yönünden çok zengin ve yavaş yavaş dünyanın geri kalanı da Batı Afrika kıyılarındaki bu cennet takımadanın farkına varmaya başlıyor.

SANTIAGO - KÖLELİĞİN BAŞLANGICI
Cape Verde Adaları'nın genel tarihinin Santiago Adası'nda başladığı söylenir. Santiago takımadalar arasında en büyük nüfusu en yoğun olan ada. Cape Verde'nin 1462'deki keşfinden sonra ilk yerleşim burada gerçekleşmiş. Ada bulunur bulunmaz Senegal ile Sierra Leone'dan getirilen kölelerin Brezilya ve Karaipler'e gönderilmeden önce toplandıkları geçici bir istasyon olarak kullanılmaya başlamış. 1876'da kölelik kaldırılana dek on binlerce siyah adam Güney Amerika'ya doğru olan yolculuklarında Santiago'dan geçmişler. Adada başka şeylerin de ticareti yapılıyordu. Brezilyalı mısır Afrika ve Avrupa'ya gitmeden önce Santiago'dan geçiyordu. Afrikalı hindistancevizi Brezilya ve Karaipler'e ticaret kasabası Cidade Velha'dan geçerek gidiyordu. Santiago'da ayrıca takımadalardaki diğer tüm adalardan daha fazla sayıda tarihi bina ve müze bulunuyor. Rua Banana boyunca seriler halinde görülebilecek iyi korunan ve bazısı sonradan restore edilen 'sobrado' mahalle evlerinin tarihleri 15. yüzyıla kadar dayanıyor. Kasaba kendinizi bir an için Lizbon'da sanmanıza neden olabilecek kadar dar ve kaldırım taşlı sokaklarla dolu. Adanın başkenti Praia'ya 15 km mesafede olan Cidade Velha aynı zamanda tropik iklim kuşağında kurulan ilk Avrupa başkenti. Ziyaretçiler 1495'de kurulan Nossa Senhora do Rossario Kilisesi S.Francisco Rahibe Manastırı'nın kalıntıları ve S.Sebastio katedrali gibi yerleri görmeden adadan ayrılmamalı. (Adalıların %99'u katolik mezhebinden).
Övünülecek bir tarihe sahip olmasının yanında Santiago ayrıca yürüyüş için de en ideal adalardan biri. Santa Carina'da yola Assomada'da bulunan Afrika Pazarı'ndan başlayabilirsiniz. Çarşamba ve cumartesi günleri açık olan pazarda canlı bir insan kalabalığı Avrupalı ve Afrikalı tüccar ve müşteriler bulunuyor. Daha zinde olanlar Santiago Adası'ndaki iki dağ patikasından birini de seçebilir. Burada en yüksek nokta Pico d'Antonia (1392 m). Tchota Dağı'ndaki yüksek irtifa yürüyüşleri için yanınızda yerel bir rehberin bulunmasında fayda olacak tabii bu çetin tırmanışın ardından Atlantik'in sularında serinlemenin tadı bir başka. Daha makul yürüyüş parkurları Milli Park 'Parque Natural de Serra' alanında başlıyor. Yol boyunca eğer havanın da temiz olduğu bir gün ise komşu adalar Fogo ve Maio'yu bile görmek mümkün.
Eğer istediğiniz rüzgar ise her zaman daha çok ve daha canlı rüzgar alan Sao Vicente Santo Antao Sal ve Boa Vista'nın da içlerinde bulunduğu "Barlavento" ya da "Rüzgardaki adalar" olarak adlandırılan kuzey adalarına yönelmelisiniz. Yola devam ettiğinizde karşınıza çıkacak olan bulutların üzerindeki köy Cora neredeyse dağın en sarp yamacına kurulmuş. Köyün çevresi 'Yeşil Burun' (Cape Verde) isminin hakkını verecek şekilde yemyeşil.


FOGO - AFRİKA ANA
Bölgede çakışan onlarca kültürün ideal örneklemesi hiçbir adada volkanik Fogo'da olduğu kadar kuvvetli hissedilmiyor. "Afrika Ana ve Avrupa Baba" deyişi burada tam olarak karşılık buluyor. Adaya ilk defa gelen ziyaretçiler buradaki kahverengi derili mavi gözlü ve kıvırcık sarı saçlı halkın tuhaflığı ve güzelliği karşısında hayrete düşüyor. Ama Avrupa soyunun atası olan bu halk politik mübadele zamanında Lizbon'dan sürülerek Cape Verde'ye gönderilen insanlardan başkaları değil. Avrupalılar ve Afrikalı kölelerinin birlikteliği kültürlerin nadir rastlanan karışımı niteliğindeki bir ırkı doğurmuş.ADALARIN OLUŞUM HİKAYESİ
Adaların %80'i Atlantik'ten püsküren bazalt kayalardan oluşmuş. Siyah bazalttan plajlar adanın sismik kökenlerine işaret ediyor. Deyim yerindeyse Fogo'nun en büyük olayı ormanın derinliklerinde bulutların arasında tüm heybetiyle duran Pico de Fogo Yanardağı. Manzara oldukça ilginç; adeta Jurassic Park gibi. Üzerinizden her an milyonlarca yıl öncesinden gelen bir kanatlı ejderhanın uçabileceği hissine kapılıyorsunuz. Zamanında Santiago'dan sonra köleler için düşünülen ikinci yerleşim alanı olan Fogo 476 kilometrekarelik yüzölçümüyle takımadalardaki dördüncü büyük ada. 2829 metre yüksekliğindeki volkan dışında adanın hemen tamamı düz zemine yayılmış. Volkanın en şiddetli patlaması 1785 yılında gerçekleşmiş ve bu patlama sonucunda çok büyük bir krater ile birlikte Mosteiros Koyu oluşmuş. Volkanın 1996'daki son patlamasında küçük Pico Pequenho krateri meydana gelmiş. Burada zeminin hala sıcak ve kraterin etrafında oluşan yarıklardan hala buhar çıkıyor.
Doğal olarak Cape Verde'deki en sıcak ada olan Fogo aynı zamanda yürüyüş için de takımadalardaki en ilgi çekici ada konumunda. Oldukça sık nemli ve güzel kokulu ormanın ve aynı hoşluktaki aromatik kahve ekim alanlarının içinden geçerek dört buçuk saatlik bir yürüyüş sonrasında Mosterios yanardağının eteğindeki Cha das Calderias'dan ayrılıyorsunuz.
İsterseniz yürüyüşü öte yandaki şarap bağları ve okaliptüs ormanının arasından eski lav kalıntılarının üzerinden geçerek de sürdürebilirsiniz. Volkanik Pico do Fofo'ya tırmanan diğer bir rota ise kalbi zayıf olanlar için pek uygun değil. Son derece zinde olanlar bile volkanın zirvesine giden bu yolu ay yüzeyini andıran yer şekillerinin üzerinden geçerek beş saat civarında tamamlayabiliyor. Tabi volkanın yeniden faaliyete geçme riskinin sürdüğünü hatırlatmakta da fayda var.
Fogo'da zenginle fakirin arasında insanı ilk etapta vuran bir uçurum var. Parası olanlar adanın Sao Felipe Baixo gibi varlıklı kesimlerinde yaşarlarken parasızlar Sao Felipe Riba gibi yerlerde toplanmış. İsimleri merak uyandıran Hotel Las Vegas gibi oteller veya Restaurante Vulcao gibi restoranlar adanın varlıklı kesimlerinde kurulmuş. Eğer yüzmek dalış ya da sörf gibi öncelikleriniz varsa Fogo sizin için ideal ada olmayabilir.

Burada birkaç güvenli plaj olsa da sular genellikle tehlikelerle dolu ve neden özellikle burayı tercih ettikleri bilinmese de köpekbalıklarının Fogo sularında kalabalık topluluklar halinde yaşadıkları biliniyor. 'Salinas' adı verilen göletler veya tuz gölleri serinlemek için daha güvenli bir tercih. Praia Nossa Senhora plajının durgun denizi ya da Sao Felipe Limanı'nın suları göreceli olarak daha güvenli kabul edilse bile köpekbalıklarının bu kıyılara yaklaştıkları da görülmemiş şey değil. Cape Verde'nin diğer adalarındaysa köpekbalıkları genellikle balık tezgahlarında görülüyor.İTALYANLAR GELİYOR!
Cape Verde adaları Antonio da Noli isimli Cenovalı bir tüccar ve kaşif tarafından bulunmuş. İtalyan denizci Noli 1457'de Portekiz kralı adına çıktığı bir seyahat sonucu adaya ayak basmış. Adalar yüzyıllar boyunca Afrika kabilelerine Fransız Flemenk ve İngiliz korsanlara ve Portekizli koloni yöneticilerine ev sahipliği yapmış. Ama geçtiğimiz birkaç yılda adalar bu sefer İtalyan turistler tarafından yeniden keşfedildi. Cape Verde'ye her yıl %70'i İtalyan olmak üzere 183.000 turist ayak basıyor. Bu yılın sonlarına doğru Boa Vista Adası'nda açılması beklenen yeni bir uluslararası havalimanı İtalya'dan direkt seferlere yer verecek ve turistleri adadaki büyük İtalyan menşeli otel yatırımlarına getirecek. Hem Sal hem de Boa Vista İtalyanlar arasında oldukça popüler öyle ki turistik otel ve yatırımların çoğu İtalyan aileleri tarafından kurulmuş ya da işletiliyor. Yeni havalimanının açılmasıyla adalara gelecek olan İtalyan turistlerin sayısının 500.000'lere çıkması bekleniyor.
Boa Vista -dolce-vita- tatlı hayat arayışındaki İtalyan turistler için uzak ara en çekici ada konumunda. Pizza ve makarna dükkanlarının adanın her yerinden 'porcini mantarı' gibi fırladıklarını söylemek yanlış olmaz. ?imdilerde adanın batısındaki güzel Chavas Plajı'nın yanı başında Santa Isabel Village adında yeni ve oldukça lüks bir İtalyan kompleksi boy göstermeye hazırlanıyor. Turistik altyapının ideal olarak şehir merkezi Sal Rei ile Praia de Chavas plajı arasında yer alması düşünülüyor.
Rosa dei Venti "Rüzgar Gülü" kompleksindeki fiyatları 87.000 Euro dolaylarından başlayan lüks dairelerin yapımında Portekiz değil İtalyan yapı teknikleri kullanılmış. Aynı şekilde 75.000 Euroluk Residenza L'Orangerie daireleri de sadece İtalyan inşaat malzemeleri kullanılarak inşa edilmiş.