Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü İstanbul ilinin Büyükçekmece ilçesinde bulunan Büyükçekmece ile Mimarsinan arasında yer alan tarihi köprü.

İstanbul'u Avrupa'ya bağlayan tarihi ticaret yolu üzerinde Büyükçekmece Gölü'nün Marmara Denizi ile birleştiği noktada yapılmıştır. Mimar Sinan tarafından inşa edilen köprü İstanbul'a 36 km uzaklıkta yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) Zigetvar Seferi'ne çıkarken ordunun Büyükçekmece Gölü ile denizin birleştiği bu noktadan sallarla karşıya geçmekte çok zorlanması üzerine buraya köprü yapılamsını emretmiştir. Ancak Kanuni Sultan Süleyman Zigetvar Kuşatması'nda öldüğü için köprü oğlu II. Selim zamanında 1567 yılında tamamlanmıştır.

prünün girişindeki turistik alan içerisinde Sokullu Mehmet Paşa Camii Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi de yer almaktadır.

Mimar Sinan'ın Köprü eserlerimin içerisinde şaheserimdir. dediği bu köprü 636 metre uzunluğunda 717 metre genişliğindedir. 4 ayrı bölümden ve 28 kemerden oluşan köprünün yapımı sırasında gölün suları büyük tulumbalarla boşaltılarak 40.000 m3 taş kullanılmıştır. 1986-1989 yılları arasında restore edilen köprü ilçenin sembolüdür.