*

Ne Fransa'nın ne Avrupa'nın ne de Avrasya'nın... Paris dünyada sanatın kültürün ve aşkın merkezidir. Seine nehri geçer ortasından..Nehrin üstündeki yüzyıllık ünlü köprüler günün her saatinde yalnız taşıtları değil her ülkenin insanına geçit verir. Bir yanında yazarların düşünürlerin felsefecilerin ressamların merkezi St-Germain des Pres öte yanında Louvre ve Tuileries bahçeleri.. Sanat buradan doğar. Dünyanın yüzünü değiştiren düşünce akımları burada filiz verir. Modanın merkezidir. Geçmişin tarihin görkemli tanığıdır Paris. Müzelerinde ve sokaklarında ve yüzlerce yıldır değişmeyen yüzleriyle ayakta kalan yapıtlarında tarih ve günümüzün modernliği içiçe yaşar.

Ernest Hemingway'ın dediği gibi Paris bir şenliktir. Bir gece yarısı Notre- Dame'ın önünden yürüyüp sanatçılar köprüsünden Rue de Rivoli'ye çıkarken ansızın gölgelerin arasından bir flüt sesi çağırır sizi.. Az ötede metro durağının ağzında akeodeon çalan bir müzisyenin hüzünlü şarkısıyla kuşatılırsınız.. Genç bir adam sevgilisini öpmektedir Pont Neuf'de fenerin altında.. Kafeler kırmızı şemsiyeleriyle kırmızı ışıklarıyla sokaklara taşmıştır ve dünyanın en şık kadınları en zarif erkekleriyle sokak gösterilerini izler okyanus ürünlerinin tadına bakarken.. Paris parfüm kokar heykelleri resimleri canlanır da bir gece düşlerinizde size Eiffel Kulesi'nden Zafer Takı'ndan Invalides'den Notre Dame de Paris Katedrali'nden yaşam sanatinin zerafetini gösterir.

*

Montmartre Paris'in bohem hayatının merkezidir. Kırmızı Değirmen'in hemen arkasından başlar dik yokuşları. Picasso Salvador Dali buralardan Paris'e ve dünyaya egemenlik kurmuşlardir. En yukarda cafelerle çevrili meydanin ortasinda resim sehpalarinin önünde sanatçilar yeniden renklendirirler şekillendirirler tablolariyla kenti. Büyük katedral Sacre-Coeur Paris'in üstünde en tepede gerçekten gizli bir yürek gibi kenti yüzyıllardır sevgiyle izler. Bu kentten kimler gelip geçmemiştir ki.. Krallar Kraliçeler imparatorlar ve dillere destan saltanatları.. dünyayı sarsan büyük devrimler...büyük hırslar büyük aşklar..yaşanası ne varsa hepsinin en görkemlisi aydınlık Paris göğünün altından akıp geçmiştir.

Sacre-Coeur'un tam karşisinda öte yakada Versailles Sarayi ünlü bahçeleri ve tarihiyle işimaktadir. Goblenli ve altin yaldizli duvarlari gizemli öyküleriyle hala kalin duvarlarin arkasinda tarihini yaşatir. Onun sol tarafinda ise Paris'in en son bölgesinde modern zamanların simgesi La Defence tek farklı çağdaş yapısıyla yükselmektedir.

Şatoları büyük parkları eğlence merkezleri moda sanayii ve soluk alıp veren tarihiyle Paris hem bugünün en atılımcı kenti hem de tarihin hiç bozulmamış yüzüdür. Ama yine de her şeyden önce Paris insan demektir.Parisli kadınların değişmez inceliği güzelliği tıpkı ortasından akıpgeçen Seine nehri gibi hayatın pırıltılı yüzüne benzer.

*