İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı Boğaziçinde bir semttir.

Sahilde çay bahçeleri arka sırtlarda büyük şehir parkı ile ünlü olan semt yeşillerle örtülüdür. Sahildeki Şerifler Yalısı Park içinde kafe olarak kullanılan köşkler değişik çağlardaki Osmanlı mimarisinin örneklerindendir

Osmanlı Padişahlarından I. Abdülhamit bu gün Emirgan'ın bulunduğu bölgeyi iskana açmıştır. IV. Murat İran seferi sırasında Erivan'ı kuşatmıştı. Kaleyi korumakla görevli Emir Güne Han şehri savaşsız bir şekilde Osmanlı Devleti'ne teslim etti. Kale komutanının bu davranışı hoşuna giden IV. Murat kaleyi Osmanlı Devleti'ne savaşsız bir biçimde teslim etmesinden dolayı haklı olarak 'vatan haini' damgasını yiyeceği İran'a dönme olanağını artık yitirmiş bulunan Emir Güne'yi alıp İstanbul'a getirdi ve o zamana kadar "Feridun Bey Bahçeleri" adıyla anılan bugün Emirgan'ın yer aldığı semti kendisine bağışladı.

Emir Güne burada derhal kolları sıvayarak envai türlü içkiler imal etmek olan işine başladı ve halkına içkiyi şiddetle yasaklamış olan IV. Murat da arasıra buraya giderek içki içtiği bilinmektedir. IV. Murat sonunda içkiden ölmüştür. Bu eski Boğaz semtine 'Emirgan' denmesinin sebebi bu anlattılanlardan kaynaklanmaktadır.

Sahilde çay bahçeleri arka sırtlarda büyük şehir parkı ile ünlü semt yeşilliklerle örtülü güzel bir yerdir. Sahildeki Şerifler Yalısı Park içinde kafe olarak kullanılan köşkler değişik çağlardaki Osmanlı mimarisinin örnekleridirler. İstanbul Lale festivalinin yapıldığı parkta korular yürüyüş parkurları süs havuzları vardır; burası tatil günlerinde halkın rağbet ettiği bir dinlence yöresidir. Emirgan sonrası yıllarca gemilerin havuzlandığı güzel şirin İstinye koyu temizlenerek yat limanı ve gezinti mahalli olarak düzenlenmiştir. Şehirden sırtları takiben uzanan modern yollar burada ve Tarabya semtinde sahil yoluna inerler. Tarabya çok güzel ve meşhur bir koy etrafında yerleşik eski bir semttir. Cumhur Başkanlığı yazlık köşkü Alman Elçiliği yazlığı plaj beş yıldızlı sahil oteli ve sıralı lokantaları ile ünlüdür.