Doğal bir liman olan Marmaris Körfezi 1100 kapasiteli üç marina ve 1200 yat kapasiteli 9 yat çekek yerine sahiptir. Mavi yolculuğun odak noktasında bulunan yörede yat turizmini geliştirmek amacıyla çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Uluslararası Yat Festivali ve Uluslararası Marmaris Yat Yarışlarını yörenin belli başlı etkinlikleri arasında sayabiliriz.Marmaris görülmesi gereken ilçelerimiz arasındadır
Marmaris çam ağaçlarına sırtını dayamış doğal limanıyla palmiye ağaçlarıyla süslenmiş kıyı şeridinin ucundaki mimarisi eşsiz plajları ve kristal görünümündeki denizi yüzme ve her türlü su sporu ile yatçılık için ideal bir tatil beldesidir.
Marmaris Ege Bölgesinin en güzel turistik beldelerinden ve önde gelen yatçılık merkezlerinden birisidir. Sahip olduğu çam ormanları nedeniyle halk arasında "Yeşil Marmaris" olarak bilinir. Marmaris doğal olarak çok iyi korunmuş bir liman ve iskele ile dünyanın her tarafından gelecek yatlara hizmet verebilecek yüzlerce yat kapasiteli marinalara sahiptir.
Sahip olduğu doğal güzellikler yanında Marmaris turistlere birçok modern tesisler sunar. Ayrıca Marmaris halkı yerli ve yabancı ziyaretçileri her zaman sevgiyle kucaklar.
Deniz kenarındaki veya Marmaris içerisindeki lokantalarda yenilen bir akşam yemeğinden sonra gecenin kalan kısmını Barlar Sokağında yer alan hareketli barlardadiskolarda veya gece kulüplerinde geçirebilirsiniz.
Marmaris'e yaptığınız ziyareti birçok seçenekleri bulunan çevre gezileriyle tamamlayabilirsiniz.bunlar yarım veya tam günlük kano turları at gezintisi doğa yürüyüşleri yat turları köy gezilericip safari ve Efes PamukkaleDalyan ve Kaunos gibi bölgeleri ziyaretler şeklinde geniş bir yelpaze sunulmuştur.
Marmaris ve dolayları güzel bir dantel gibi grift kıyılar ve körfezlere sahip olmakla övünür.
Gökyüzünün ve denizin mavisi çam ormanlarının yeşili birbirleriyle kucaklaşırlar. Doğa gözün görebileceği birbirinden harukalede resimler sergiler. Doğal güzellikler yalnızca birkaç ay için değil doğayı seven yerli yabancı herkese bütün bir yıl boyunca kucak açar.

GEZİLECEK YERLER
İÇMELER

Küçük bir köy iken karayolunun açılması ile turistik bir merkez haline dönüşen Marmaris'e 10 km. uzaklıkta şirin bir beldedir. Plajı Mavi Bayrak ödülü almıştır.
TURUNÇ
Marmaris'e 20 km. uzaklıktadır. Günlük tur teknelerinin uğrak yeridir. İri kumlu plajı ile ünlüdür. Marmaris'ten kara ve deniz yolu ile ulaşım mümkündür. Plajı Mavi Bayreak ödülü almıştır.

HİSARÖNÜ
Marmaris Datça yolunda sessiz ve sakin bir balıkçı köyüdür. İki koya halim şirin bir köydür.

SELİMİYE

Balık restaurantı ve tertemiz denizi ile Mavi Yolculuğun vazgeçilmez duraklarındandır. Sonradan pişman olmak istemiyorsanız leziz balıklarından yemeden buradan geç.memelisiniz.
BOZBURUN
Marmaris'in 50 km. batısındadır. Yatçıların uğrak yeri olan koyda turistik tesisler lokantalar ve yat limanı vardır. Gulet teknelerinin usta elleri buradadır.

ÇİFTLİK
Mavi Yolculuğun uğrak yerlerinden biri olduğu gibi günlük tur teknelerinin de uğradığı şirin bir koydur.

KUMLUBÜK

Günlük tur teknelerinin uğradığı bölgenin en güzel plajlarından biridir.
AMOS

Hisarburnu'nun hemen üst kısmında bulunan Antik Amos kenti Hellenistik Devre tarihlendirilmektedir. Amos harabelerinde tiyatro tapınak ve bazı heykel kaideleri ile kenti çevreleyen surların kaliıntılarını görebilirsiniz.
ORHANİYE
Marmaris'e 30 km.uzaklıktadır. Sezon boyunca düzenli minibüs seferleri vardır. Şirin sahil lokantalarının bulunduğu Orhaniye Mavi Tur yolcularının da uğrak yerlerinden biridir. Orhaniye'de teknelerin arasında suyun üzerinde yürüyenleri görürseniz şaşırmayın.

TURGUT

Marmaris'e 35 km. uzaklıktadır. Şelaleleriyle ünlüdür. Şelalede yenen gözleme ve ayran tüm yorgunlugunuzu alacaktır.
BAYIRKÖYÜ

Çam ve çiçek balıyla ünlüdür. Turizm sezonu boyunca Marmaris'ten düzenli olarak minibüsler kalkar. Köyün ortasıa bulunan 2000 yaşındaki ağacı görünce şaşırmayın.
SÖĞÜT - SARANDA

Marmaris'e 35 km. uzaklıktaki Söğüt Köyü'nün bir mahallesidir. Tepesindeki Rum Evleri ile ünlü olan Saranda'nın yeni adı Cumhuriyet Mahallesi'dir. Tepeden Söğüt Zeytinli Değirmen ve Fenaket adalarının olduğu koyu seyretmek oldukça keyifli.
FOSFORLU MAĞARA

Günlük tur teknelerinin uğrak yeri olanm doğal bir mağaradır. Sularının berraklığ ile ünlüdür.

NASIL GİDİLİR
Karayolu
Marmaris'e Türkiye'nin hemen her köşesinden otobüsle ulaşabilirsiniz. Ayrıca yakın yöreler olan Bodrum Datça Fethiye'ye de otobüs seferleri yapılıyor. Otobüs terminali ilçe merkezine 2 km. uzaklıkta
Şehiriçi ulaşım
Marmaris Armutalan Beldibi ve İçmeler arasında düzenli dolmuş seferleri vardır. Şehiriçi ulaşımın bir başka aracı ise taksiler. Yakın beldelere ve diğer şehirlere ulaşım minibüs ve otobüslerledir. Marmaris Otogarı'ndan binilmektedir.
Havayolu ulaşımı
Uçakla gelecekler için en yakın havaalanı Dalaman'dır ( 90 km ). Bodrum-Milas havaalanı 140 İzmir Adnan Menderes havaalanı 284 Antalya havaalanı ise 281 km uzaklıktadır. Dalaman Havaalanından Marmaris şehir merkezine otobüs seferi vardır. Ayrıca taksilerle de ulaşılabilir.

NE YENİR
ÇinİtalyanİngilizAlman ve Hint mutfağına özgü resturantların bulunduğu Marmaris'te
Yöresel yemeklerinde tadına bakabilirsiniz.
-Marmaris Pilavı
-Marmaris tarhanası
-Sura dondurması
-Sürha
-Gumbar
-Beze
-Yedi baharlı
Marmaris yöresine özgü yemeklerdir.
Meraklısına duyurulur......

MARMARİS'DE NELER YAPABİLİRSİNİZ
-İçmeler ve Turunç'daki Mavi bayraklı plajlardan denize girebilirsiniz.
-Amos antik kentini gezebilirsiniz.
-Fosforlu mağaraya gidebilirsiniz.
-Marmaris'harika koylarına Mavi yolculuk yapabilirsiniz.
-Marmaris Müzesini ziyaret edebilirsiniz.
-Yöreye özgü Marmaris tarhanası ve sura dondurmasını tadabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ

Devlet Hastanesi
+90 252 413 44 55
Marmaris Yat Kulübü
+90 252 412 38 35
Turizm Enf. Bürosu
+90 252 412 10 35
Emniyet Müdürlüğü
+90 252 412 28 13
Albatros Taksi
+90 252 413 37 14
Asyam Döviz
+90 252 412 00 42
Agora Turizm
+90 252 412 67 82
Esen Rent A Car
+90 252 412 33 41
Venüs Yatching
+90 252 412 07 36
AKDENIZ RESTORAN
+90 252 455 32 77
DENİZ MALZEMELERİ
+90 252 412 97 14