Kemer’ in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı ormanın yeşilliği deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanmasıve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur. Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’den yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak mümkündür. Son yıllarda Söğüt Cuması Altınkaya Dereköy gibi yüksek yerlere safari turları da oldukça ilgi çekmektedir
GEZİLECEK YERLER
Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğa güzelliğidir. Deniz orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir.Örneğin deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir.Denizin berraklığı ormanın yeşilliği Kemer'de bir başka güzelliktir.
Yakınında Faselis Olympos gibi antik bölgelerin de bulunması bir başka çekiciliktir. Kemer'den Faselis ve Olimpos'a denizden ve karadan ulaşmak mümkündür.Son yıllarda Söğüt Cuması Altınyaka Dere Köyü gibi yüksek yerlere safari turları da çevre çekicilikleri arasında yer almaktadır.
Ayrıca yöredeki diğer çekicilikleride mağaralarıdır. Bu mağaralardan Beldibi mağarası Antalya'nın 27 km. güneybatısında deniz kenarındadır.Tarih öncesi çağlara ait kalıntılar bulunmuştur.Bir diğer görülmeye değer mağara ise Molla Deliği mağarası olup Kemer'in batısında yükselen Tahtalı Dağ'ın doğu yamacında yer alır. Bu mağaraya Kemer-Kumluca karayolu üzerinde bulunan Aşağı Kuzeydere veya Tekirova köylerinden ancak yaya olarak gidilebilir.Her iki köyden de 3.5-4 saat yürümek gerekmektedir.
Antik Kentler
Phaselis
: Antalya - Finike karayolunun 58 km.'sinde bulunmaktadır. Kemer'e 15 km. olan Phaselis kentine deniz yoluyla da ulaşmak mümkündür. Lykia'nın doğu kıyısı şehirlerinden olan Phaselis'in M.Ö. VI. yüzyıla ait ilk Helenistik çağın ticaret limanlarından biri olduğu sanılmaktadır.
Romalılar döneminde piskoposluk merkezi olmuştur. Üç limandan oluşan Phaselis'in doğusundaki limanın kalın duvarları halen çok iyi durumdadır. Ön ve batı kısmı kumlar altında kalan batı limanı ise denize girmek için çok uygundur.
Phaselis'de bu gün toprak üstünde bulunan kalıntıların büyük bir bölümü Roma devrinden kalmıştır.Bu kalıntılar; liman kale duvarları Zeus Mabedi Kral Antonius Caravella yolu ayrıca yirmi sıralı tiyatro kalıntıları bulunmaktadır.
Yarımadanın boyun kısmını kapsayan cadde muhteşemdir. Güney limandan başlayıp şehir kapısına kadar uzanır. Bu caddenin genişliği ve kısalığı yüzünden zaman zaman stadyum olarak da kullanıldığı sanılmaktadır. Çünkü tarih Phaselis'de iki önemli atletizm karşılaşmasının yapıldığı yazar.
Agoranın yanında iki tapınak bulunmaktadır. Bir tanesi Phaselis için çok önemli bir tanrı olan 'athena polias' adına yapılmıştır. Diğeri ise 'heista' ve 'Hermes' içindir. Bu tapınaklardan Athena'da Homer 'in mitolojik kahramanı Acchileus'un bronzdan; yapılmış mızrağı bulunmaktaydı. Caddenin kenarlarında bina harabelerine bir kilise ile bu harabelerin arasında piskopos evlerine rastlanmaktadır.
Şehirin su ihtiyacını karşılayan su kemerleri Roma stili inşaa edilmiş olup hala çok iyi bir durumdadır.
Phaselis'de çıkan bazı tarihi eserlerin bulunduğu bir de müze mevcuttur. Ayrıca burası tarihi zenginliğinin yanı sıra sığ bir koy ince kum ve ormanı dağ deniz birleşmesinden oluşan ideal bir ören ve plaj yeri olarak da dikkati çekmektedir.
Olympos
:Antik Likya'nın en önemli liman kentlerinden olan Olympos tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Konumunun elverişliliği nedeniyle korsanların barınağı olan Olympos bugün sahip olduğu tarihsel değerleri 3200 m'lik muhteşem sahili endemik bitkileri Caretta caretta'ları Khimaira'sı tüm sportif etkinliklere olanak veren muhteşem doğası ve pansiyon olarak kullanılan meşhur ağaç evleri ile tüm dünyaca bilinmektedir.
NASIL GİDİLİR
Her on dakikada bir Antalya Otogarı"ndan Kemer"e araç bulunabilir. Karayolu denize paralel olduğu yerlerde çok virajlı manzara çok güzel ama sürücülerin çok dikkatli olması şart. Gece saatlerinde Kemer"e uzanan yollar oldukça karanlık.. .Kemer"den Antalya Finike yolunu kullanarak Ege"ye Burdur istikametinden E-5 karayolu ile İstanbul İzmir ve Ankara"ya gidebilirsiniz

NE YENİR
Klasik yemeklerin dışında yöresel yemekleride deneyebilirsiniz.
-Taze fasulye
-Yoğurtlu kızartma
-Gözleme
-ÇipuraLevrek ve Alabalık
-Susamlı omlet
Kemer yöresine özgü yemeklerdir.
Meraklısına duyurulur......

KEMER'DE NELER YAPABİLİRSİNİZ
-Çam ağaçlarıyla ünlü Kemer plajlarında denize girme keyfini yaşayabilirsiniz.
-Altınkaya Dereköy gibi yüksek yerlere düzenlene safari turlarına katılabilirsiniz.
-Beldibi Mağrasını Faselis Phaselis ve Olimpos antik kentlerini gezebilirsiniz.
-Çıralı'daki yüzyıllardır yanan alevi görebilirsiniz.
-Teknelerle Mavi turlara katılabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ

Emniyet Müdürlüğü
+90 242 814 15 46
Dörtler Restaurant
+90 242 814 56 35
Kemer Turizm Danışma
+90 242 814 11 12
Devlet Hastanesi
+90 242 814 15 50
Ayışığı Deniz Malzemeleri
+90 242 814 24 86
Kemer Taksi
+90 242 814 15 20
Ray Rent A Car
+90 242 814 48 14
ŞATO 44 BAR
+90 242 824 93 63
CALYPSO DALIŞ HİZMETLERİ
+90 242 814 13 88
Otogar
+90 242 814 15 03