Kekova Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında bulunan bir Akdeniz adasıdır. Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki en büyük adası olan Kekova Üçağız ve Kale yerleşim birimleriyle beraber anılıyor. Ada 1932 yılında İtalya ile yapılan anlaşmayla Türkiye’ye bağlanmıştır.
GEZİLECEK YERLER

Trysa
Kale ilçesinde Gölbaşı köyünden yaklaşık 800 m. Yükseklikte dar bir alana kurulu kentin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. Heroonuyla ünlü Trysa’daki sur kalıntıları heroonun duvarları tapınağa ait kalıntı ve oldukça fazla sayıdaki lahit görmeye değecek eserlerdir.

Üçağız
Üçağız Kaş’a 34 km.dir. Gökkkaya ve Karalos koylarına Üçağız’dan kiralanan teknelerle ulaşılıyor. Aynı şekilde Kekova’ya ve batık şehre de Üçağız’dan Kalkan tekne turlarıyla gidiliyor.

Kyaneai
Kaş’ın 18 km. doğusunda antik Lykia bölgesi içindeki kentin kıyıdan uzaklığı yaklaşık 5 km.dir. Kyanneai’deki sur duvarları hamam kütüphane tiyatro sarnıçlar ve nekropolis görülecek kalıntılardandır.

Teimioussa
Kale ilçesinde Üçağız köyünün yakınında yer alan kentin adına milattan önce 4. yüzyıla ait bir Lykia yazıtında rastlanır. Örenyerindeki kalıntıların çoğunu mezarlar oluşturuyor. Görülmesi gereken kalıntılar arasında ise kayalık alçak bir tepe üzerinde yer allan kale bugün denizin içinde kalmış bir sur parçası ve kentin doğu ucundaki kayalara oyulmuş iskele bulunuyor.

Simena

Kale ilçesinde Kekova körfezi kıyısındaki kentin tarihi milattan önce 4. yüzyıla kadar iniyor. En ünlü yapısı iyi durumdaki ortaçağ kalesi olan Simena’daki oldukça küçük tiyatro ve ev tipi kaya mezarlarından oluşan nekropolis de görülmeye değer kalıntılardır.
NASIL GİDİLİR

Kaleköy’e kara yada deniz yoluyla diret ulaşım mevcut değil. Ulaşım Kaş limanından tekne kiralayarak sağlanıyor yada Kaş garajından kalkan araçlarla Demre’ye gidilip oradan tekne kiralamak da mümkün. Kekova-Demre arası 20 km.

NE YENİR
Adaya özgü balık çeşitleri
Gözleme
yöreye ait başlıca yemeklerdendir.
Meraklısına duyurulur…
KEKOVA’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
Batık şehri gezebilirsiniz
Kyaneai kalıtılarını gezebilirsiniz
Teimioussa kalıntılarını gezebilirsiniz
Bir orta çağ kalesi olan Simena’yı görebilirsiniz
Dalışlar yapabilirsiniz
Kano gezisi yapabilirsiniz
Tekne turlarına katılabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ


Kabay Tree Houses Pansiyon +90 242 874 22 60 Restaurant +90 242 874 20 63 Kekova Hotel +90 242 836 19 50 Demre Jandarma +90 242 871 59 92 Demre Devlet Hastanesi +90 242 872 16 10