Dalyan Muğla ilimizin Ortaca ilçesine bağlı şirin bir tatil beldesidir. Günümüzde önemli bir turizm beldesi olan Dalyan Köyceğiz gölü ile Akdeniz’in birleştiği noktada yer almaktadır. Dalyan diyince ilk akla gelen tabii ki Caretta caretta’lardır. Caretta caretta’ların yumurtlama bölgesi olan Dalyan sahilinde hiçbir yapılaşmaya izin verilmemektedir. Kaplumbağaların yumurtlama döneminde hava karardıktan sonra sahile inilmesine bile izin verilmemektedir. İztuzu plajı çamur banyoları ve mavi yengeç Dalyan’ı öne çıkaran diğer önemli unsurlarıdır.
GEZİLECEK YERLER

Kaunos

Köyceğiz ilçesinin sınırları içinde bulunan antik kente Ortaca veya Dalyan’dan karayolu ile ulaşılabildiği gibi deniz yolu ile de ulaşılabiliyor. Karia bölgesinin yerel halkı tarafından milattan önce 10-9. yüzyılda kurulmuştur. Antik kentte ilk göze çarpan kalıntılar kayalara oyulmuş kral mezarları tiyatro ve Roma hamamı.
İztuzu Plajı
Dalyan’a 12 km. Kumsal köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan kanalın ağzından başlayarak 5 bin 400 metre boyunca uzanıyor. Tabiatı koruma alanı ilan edilen sahil Caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktığı yerlerden. İztuzu’na minübüs ve tekneyle ulaşabilirsiniz.
Çamur Banyoları

Vücuda sürüldüğünde güzellik verdiğine inanılan çamur banyolarına özellikle yabancı turistler çok ilgi göstermektedirler.Banyolara Dalyan’dan teknelerle ulaşabilirsiniz.

NASIL GİDİLİR
İstanbul’a 880 Ankara’ya 750 İzmir’e 300 km. uzaklıktadır. Dalyan’ otobüsle gelmek için Fethiye güzergahından geçen arabalara binerek Ortaca’da ineceksiniz oradan da minibüsle veya taksiyle beldeye gidebilirsiniz.

NE YENİR
Deniz börülcesi
Başta kefal olmak üzere çeşitli balık türleri
Kömür ateşinde pişen Mavi yengeç yöreye özgü başlıca yemeklerdir.
Meraklısına duyurulur…

DALYAN’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
Caretta caretta’ları görebilirsiniz
Çamur banyosu yaparak güzelleşebilirsiniz
Kaunos antik kentini gezebilirsiniz
Dalyan’da dalış yapma keyfine varabilirsiniz
Günbatımını seyredebilirsiniz.
Tekne turlarına katılarak Dalyan koylarını gezebilirsiniz.
Dalaman çayı üzerinde rafting yapabilirsiniz
Muhteşem İztuzu plajında denize girme keyfini yaşayabilirsiniz
Mavi yengeçleri görme şansını yakalayabilirsiniz
Sultaniye kaplıcalarında şifa bulabilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ


Dalyan Jandarma
+90 252 282 38 93
Dalyan Belediyesi
+90 252 284 20 13
Dalyan Turizm Danışma
+90 252 284 42 35
Dalyan Sağlık Ocağı
+90 252 284 20 33
Dalyan Taksi
+90 252 284 20 11
Eczane
+90 252 284 33 05