Bodrum plajlarıyla gece hayatıyla Bodrum Kalesi ile tüm dünyada bilinen Turizm merkezlerinden biridir. İlçe merkezindeki plajın yanında Gümbet Turgutreis Yalıkavak Gümüşlük Yalıçiftlik Türkbükü gibi bugün belde olmuş eski köylerdeki plajlar yeşille mavinin en güzel birleştiği yerler olarak bilinir. Yat turizmi ilçede gelişmiştir.
Bunların dışında çok eski dönemlerden beri bu bölgede yerleşim olması dolayısıyla pek çok tarihi kalıntı vardır. Bunlardan bazıları: Termera Mindos Telmissus Pedesa Antik Tiyatro Mausoleion Göktepe ve Mindos Kapısı'dır
Halikarnassos‘ta (Bodrum‘un eski adı) M.Ö. 484 yılında doğan ve "Tarihin Babası" olarak bilinen Herodotos‘a göre Bodrum Dor‘lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Leleg‘ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmişler adını da Halikarnassos olarak değiştirmişlerdir
1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

GEZİLECEK YERLER
Antik Kentler
Antik Tiyatro : Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yeralmaktadır. 13.000 kişilik tiyatronun yapılan kazılardan sahne bölümü ortaya çıkarılmış ve oturma yerleri restore edilmiştir.
Kaya Mezarları :Tiyatronun daha yukarısında ve yamaçta Helenistik ve Roma devrine ait kaya mezarları bulunmaktadır.
Myndos Kapısı : Kentin batısında Halikarnassos'un giriş kapılarından biriydi. Myndos kapısı iki anıtsal kule ile onların ardında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan oluşmaktaydı. Bu kapının kuzeyinde yer alan surlar ile kulelerin onarımının birinci aşaması 1999 yılında tamamlanmıştır.
Çıfıt Kale (Aspat): Yarımadanın güneybatısında Bağla koyuna yakın bir kayalık üzerinde kurulmuştur. Çeşitli uygarlıklara ait kalıntılar yer almaktadır..
Stratonikeia : Yatağan - Milas karayolu üzerinde bulunan Eskihisar köyündeki harabeler Karya Roma Bizans devirlerine ait zengin kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır.
Lagina : Yatağan'ın Turgut mevkisindeki Hekate tapınağına toprak yoldan (9 km.) gidilerek ulaşılır. Karia'nın önemli merkezlerinden biri olan Lagina'nın antik bronz çağından beri yerleşim olduğu yapılan kazılardan anlaşılmaktadır.
Sedir Adeun (Kedreae): Gökova - Akyaka'dan ya da Çamlıköy'den denizyolu ile ulaşılabilen Sedir Adası doğal ve tarihi güzellikleriyle yörenin gözde ören yerlerindendir. Apollo Tapınağı tiyatro antik liman ada da görülecek ilk kalıntılardır. Ünlü Kleopatra plajı da bu adadır.
Sarnıçlar : Yarımadanın hemen tamamında Osmanlılar tarafından yapılan ve bugün 'Gümbet' olarak tanımlanan sarnıçlar görülür. Zamanın zenginleri tarafından kendi adlarına inşa edilmişlerdir.
Kaleler
Bodrum Kalesi (Saint Petrum): M.S. 15. yy.da Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter adına 99 yılda inşa edilmiştir. Halikarnassos'un ilk kurulduğu noktada Zephyrion adası üzerine kurulmuştur. Kale'nin yapımı sırasında Mausolos Anıt Mezarının taşları ve rölyefleri kale duvarlarında kullanılmıştır. Osmanlılar zamanında Kale içindeki kiliseye bir minare ilave edilerek bir cami haline getirilmiştir. Ayrıca bir de küçük Türk Hamamı inşa edilmiştir. 1595'te hapishane olarak kullanılan Kale bugün müze olarak düzenlenmiştir. Yaklaşık 30.000 m²'lik alana sahip olan kalede 5 kule vardır. Bunlar Fransız İngiliz İtalyan Alman kuleleri ile Yılanlı Kule'dir.
Camiler Türbeler
Mustafa Paşa Cami : Kızılhisar'lı Mustafa Paşa Bodrum'a tersane yaptırmak için geldiğinde bu camiyi yaptırmıştır (1723).
Tepecik Cami : Mustafa Paşanın kahyası Hamam Ağa tarafından yaptırılmıştır.
Adliye Cami : II. Abdulhamit'in gönderdiği ve halktan toplanan paralarla 1901 yılında yapılmıştır.
Şaldırşah Horasani Türbesi Kubbeli Türbesi Mustafa Paşa ve Kaptan-ı Derya Cafer Paşanın mezarlarının bulunduğunu Mustafa Paşa Türbesi Koyunbaba Türbesi görülmeye değer yerlerdir

NASIL GİDİLİR
Ankara İstanbul İzmir gibi belli başlı merkezlerden Bodrum'a neredeyse her otobüs şirketi seferler yapıyor. Otobüs şirketleri özellikle yaz döneminde bu yöne olan sefer sayılarını talebe göre artırıyorlar. Eğer İstanbul ve yakınlarından özel arabanızla bu güzel beldeye gidiyorsanız Bodrum'a gitmek için İzmir-Aydın otoyolunu kullanabilirsiniz. Bodrum'a ayrıca en kısa ve en konforlu yoldan yani havayoluyla da ulaşabilirsiniz. Çeşitli acenteler Bodrum'a seferler düzenliyor ancak talep çok yoğun olduğu için erken rezervasyon yaptırmakta fayda var. Havaalanından Bodrum'a ulaşmak için Milas-Bodrum arası sefer yapan otobüsleri kullanabilirsiniz. Milas-Bodrum arası yaklaşık bir saat sürüyor. Eğer Bodrum Havaalanı'nda yer bulamazsanız daha fazla şansınızın bulunduğu Dalaman Havaalanı'nı da deneyebilirsiniz. Arada epey uzun bir yol var. Ama Bodrum'dan Dalaman'a giden kimi özel minibüsler sizi hesaplı ve hızlı bir biçimde havaalanına yetiştirebiliyorlar

NE YENİR
Yöresel yemekleri tercih etmek isterseniz
-Keşkek
-Zeytinyağlı Bamya
-Turp Otu Salatası
-Acı Ot Kavurması
-Gemici Mezesi
-Hardal Otu Salatası
-Ahtapot yahni
-Çökertme kebabı
-Lokma
-Çökertme Yemeği
Bodrum yöresine özgü yemeklerdir.
Meraklısına duyurulur......

BORUM'DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
-Rodos Şövalyeleri tarafından yapılan Bodrum Kalesi'ni gezebilirsiniz.
-Termera Mindos Telmissus Pedesa Antik Tiyatro Mausoleion Göktepe ve Mindos Kapısı kalıntılarını gezerek tarihe yolculuk yapabilirsiniz.
-Gümbet Turgutreis Yalıkavak Gümüşlük Yalıçiftlik Türkbükü gibi Bodrum'un en güzel beldelerini gezebilirsiniz.
-Mustafa Paşa CamiTepecik CamiAdliye Cami ve Türk türbelerini gezebilirsiniz.
-Günlük motor gezilerine katılarak Mavi yolculuk yapabilirsiniz.
-Antik Tiyatro'dan Bodrum'u seyredebilirsiniz.
-Bodrum Barlar sokağını gezebilir ve gönlünüzce eğlenebilirsiniz.
-Gümüşlük'te balık yiyebilrsiniz.
-Bodrum'a özgü Acı ot kavurması kabak çiçeği dolması yiyebilirsiniz.
-Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini gezebilirsiniz.
-Zeki Müren Sanat Müzesini gezebilirsiniz.

TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ

BODRUM HAVAALANI +90 252 536 65 65 EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ +90 252 313 08 42 OTOGAR +90 252 316 26 37 TURİZM DANIŞMA +90 252 316 10 91 Bardakçı Taksi +90 252 316 86 69 Emper Döviz +90 252 313 63 65 Hera Güzellik Salonu +90 252 385 42 48 DEVLET HASTANESİ +90 252 313 14 20 Jokey Rent A Car +90 252 316 05 17 Air Tour Seyahat Acentası +90 252 313 07 22 Akvaryum Restaurant +90 252 394 36 52