Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Akçakoca Tatil Rehberi, Akçakoca Tanıtımı

  Düzce’nin bu turistik ilçesi Batı Karadeniz bölgesinin önemli turizm merkezlerindendir.Karadeniz kıyı şeridi boyunca 35 km lik sahil ve kumsala sahip olan Akçakoca Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlere olan yakınlığından dolayı son yıllarda en çok ilgi gören tatil beldeleri arasındadır.Akçakoca sadece deniziyle değil aynı zamanda çok güzel doğasıyla da ilgi görmektedir.
  GEZİLECEK YERLER
  Ceneviz Kalesi

  Şehir merkezine 3 km uzaklıktaki kale Osmanlı zamanında onarım görmüştür. Bugün içi piknik alanı olarak düzenlenen kalenin sadece giriş duvarları görülebiliyor.
  Aktaş Şelalesi
  Akçakoca’nın en yüksek yerindeki şelaleye araba ve yürüme yoluyla ulaşmak mümkün.

  Fakıllı Mağarası
  Mağara uzun giriş tüneline sahip içeride bir metreyi aşan sarkıt ve dikitlerin olduğu muhteşem bir galeri var.
  Cuma Yeri Ve Ahmet Dede Türbesi
  Eski taş hamam kalıntısının bulunduğu yer şu an piknik alanı olarak kullanılıyor. Çınar ağaçlarıyla kaplı mesire yerinde tarihi bir cami ve Ahmet Dede Türbesi bulunuyor.
  Şifalı Su

  Akçakoca Düzce karayolu üzerindeki Şifalı suyun bazı hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.
  Melenağzı Köyü Ve Plajı
  Merkeze 13 km uzaklıktaki köy balıkçılıkla geçimini sağlıyor.Melen Çayı balıkçı teknelerinin barındığı doğal bir liman konumunda.
  Konuralp
  Eski adı Üskübü olan kasabada antikçağ kalıntıları ile bir de müze bulunmaktadır.
  Çayağzı-Kumpınar Mevkii
  Karadeniz Erğli yolu üzerinde bulunan bölge doğada yürüyüş yapmak ve balık avlamak için tercih ediliyor.
  NASIL GİDİLİR

  İstanbul’a 243 Ankara’ya 275 Bolu’ya 83 Düzce’ye 43 km uzaklıktadır.Düzce ili turnikelerinden çıkış yapılarak gidiliyor.
  NE YENİR

  Yufka

  Bazlama
  Gözleme
  Kızılcık çorbası
  Kuşkuş makarnası
  Melen böreği
  Kara lahana dolması
  Hamsili pilav
  Korçan
  Gaygana
  Laz böreği Yöreye özgü yemeklerdir.
  Meraklısına duyurulur…
  AKÇAKOCA’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ

  Tracking yapabilirsiniz

  Melen Çayında Rafting yapılabilir
  Karadeniz’de ve Melen Çayında oltanızla balık tutma keyfini yaşaya bilirsiniz
  Mevsimine göre bıldırcın çulluk ve domuz avına çıkabilirsiniz
  Bölgeye has yemeklerin tadını çıkara bilirsiniz
  Akçakoca’nın tarihi yerlerini ziyaret edebilirsiniz
  Tabii ki Karadeniz’in serin sularında gönlünüzce yüzebilirsiniz.

  TATİLCİLER İÇİN TELEFON REHBERİ


  Akçakoca Kaymakamlığı
  +90 380 611 40 01
  Akçakoca Belediyesi
  +90 380 611 41 10
  Devlet Hastanesi
  +90 380 611 40 05
  Emniyet Müdürlüğü
  +90 380 611 45 51
  AK Taksi
  +90 380 611 34 44
  Turizm Danışma
  +90 380 611 45 54
  Düzce Otogar
  +90 380 512 09 45
  Akçakoca Öğretmenevi
  +90 380 611 92 79

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Batı Karadeniz’in ‘parlak şehri’: Akçakoca

  Karadeniz'de doğa manzarası hayal edin; derin vadiler şelaleler berrak akan dereler alabildiğince yeşillik ve fındık bahçeleri... Tüm bunların harmanlandığı yer Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]... Batı Karadeniz’de Düzce’ye bağlı küçük ama kocaman bir açık hava müzesi... İşte size Akçakoca rehberi..
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ve İstanbul’un tam ortasında parlayan bir ilçe Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]. Parlayan diyorum çünkü bölgenin eski adı ‘parlak şehir’. MÖ 650 yıllarında Lidyalıların güçlenmesiyle bölge Lidyalıların egemenliği altına giriyor. ‘Dia’ isimli bir kent kuruyorlar. Dia ‘parlak’ demek. Daha sonra bölgede Bizanslıların egemenliği görülüyor. Poly (şehir) anlamına gelen sözcüğü ekleyerek şehrin adı ‘Diapolis’ oluyor yani ‘parlak şehir’.
  Deniz doğa tarih ve kültürün bir arada bulunduğu Anadolu’nun cennet köşelerinden burası. Zaten coğrafi konumundan dolayı zengin bir bitkisel çeşitliliğe sahip. Kendi topraklarından doğan Melen Çayı Havzası içinde yer alıyor. Geldiğinizde 40 km’lik kumsalda tertemiz bir deniz ve tane tane kum bulacaksınız. Henüz yaz sezonu açılmadı ama özellikle temmuz ve ağustosta iğne atsanız yere düşmez.
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bölgenin en önemli özelliklerinden biri de tarihine sahip çıkması. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Yukarı Mahalle Hacı Yusuflar ve Orhan Gazi mahalleleri Akçakoca’nın en eski yerleşim yerlerinden. Farklı mimari özellikler taşıyan Akçakoca evleri geçmişin bugünkü temsilcileri gibiler. Bu evlerde yaşayan insanlar Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] içerisinde değişse de yaşam biçimlerini değiştirmemişler. Özellikle Yukarı Mahalle’ye çıktığınızda saksıları dolduran renk renk çiçeklerin süslediği evlerin içinde tarihi yolculuğa çıkacaksınız.
  AKÇAKOCA'DA NE YENİR NEREDE KONAKLANIR?
  Yeni başlayan ve devam eden restorasyon çalışmalarıyla Akçakoca oldukça yenilendi. Bölgenin en önemli otellerinin başında Sky Tower ve Otel Akçakoca geliyor. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Akçakoca’ya geldiyseniz Doğa Restaurant’da yöresel kahvaltı kesinlikle yapmalısınız. (0380) 611 47 47
  Öğle yemeği için Kamelya Restaurant’da özel mezelerle hazırlanan mezgit balığını mutlaka tatmalısınız. Biraz daha pahalı bir mönü; kalkan balığı olabilir. (0380) 611 30 33
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ise Türkü Evi Cafe & Bar’da canlı müzik eşliğinde tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. (0380) 611 75 55
  Her hafta sonu burada yöresel ürünler pazarı kuruluyor. Pazara vardığınızda mis gibi tarhana ve köy ekmeği kokusu sarıyor dört bir yanı. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sağılıp tezgâhlarda yerini alan süte peynire ve tereyağına kadar her şey var. Yayık ayranının tadına doyum olmuyor. Mutlaka ‘Sündüzün Yeri’nde ‘mancarlı pide’ yemelisiniz. Kızılca mancarı ıspanak pırasa ve pazı gibi birçok sebzenin karışımından yapılan pide bölgede meşhur. Bir diğer önemli lezzetse gelinlerin ilk geceden sonra dağıttıkları şekerli fındık...
  CUMHURİYET DÖNEMİNİN İLK OKULLARINDAN BİRİ AKÇAKOCA'DA...
  Pazarın 200 metre yakınında 1928’de Atatürk tarafından yaptırılan Orhan Gazi okulu yer alıyor. Cumhuriyet döneminin ilk okul binalarından. Bu nedenle özel bir anlamı var. Mimari olarak Ankara’daki Meclis Binası’nın kopyası gibi. Bir dönem burada Rıfat Ilgaz öğretmenlik ve halk eğitim müdürlüğü yapmış. O zamanlar ‘Karadeniz’in Kıyıcığında’ romanını yazmış olması hatta ‘Hababam Sınıfı’ eserinin ilk tohumlarını atmış olma ihtimali okula ayrı bir değer katıyor.


  Sizi görenler “Hangi millettensin?” diye sorarsa şaşırmayın. Çünkü Lazı Çerkesi Abazası Kürt’ü iç içe burada. Ne kavga var ne de huzursuzluk... Bölgenin en renkli yerleşim yeri Hemşin Köyü. Köyde ilginç bir cami de yer alıyor. 150 yıla yakın bir geçmişe sahip olan Hemşin Camii... Çantı tekniği (çivisiz ahşap) ile yapılmış. Mihrabı minberi ve tavan işçiliğiyle oldukça dikkat çekici. Ahşap minareye çıkın... Yemyeşil orman ve rüzgâr sesi sizi büyüleyecek...
  Anı Tour’un davetiyle iki buçuk saatlik yolculuğun ardından ulaştığımız Akçakoca’daki son durağımızsa Ceneviz Kalesi oldu. 12’nci yüzyılda Cenevizliler tarafından onarılarak kullanılan kale moloz taşlarla inşa edilmiş. Doğusunda ve batısında biri Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] bayraklı olmak üzere iki plaj var. Kalenin doğusunda kalan plaj sadece kadınlara özel. Gezi boyunca beni en çok etkileyen yer ‘Fakıllı Mağarası’ oldu. Halen doğanın bıraktığı şekilde korunan 1.5 km uzunluğunda kocaman bir mağara... Yaklaşık 400-500 adım atarak engebeli yollardan mağaranın sonuna kadar gittim. Gördüğüm galeriler sarkıt ve dikitler gerçekten çok etkileyiciydi.  AKÇAKOCA'DA ADRENALİN: RAFTİNG PARKURU
  Bölgenin bir başka özelliği ise doğa sporlarına elverişli olması. Sarp kayalarla kesilmiş sahil boyunca ve şelale güzergâhında doğada yürüyüş yapabilirsiniz. İstanbul’un keşmekeşinden uzakta çıplak ayakla yaprakların üzerine basarak yürüyünce tüm yorgunluğunuzu unutacağınızı Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ederim. En keyifli aktivite ise Melen Çayı üzerinde yaklaşık 12 km uzunluğundaki rafting parkuru... Şubat-mayıs arası rafting yapılabiliyor. Ortalama üç zorluk derecesi olan parkur 1.5 saat sürüyor..  İsmail SARI

  Beynelmilel, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  2015 Yazında bu güzel şiirin ilçeye ziyaret ettim hayran kaldım 4 gün gezmedik yerlerini bırakmadım doğası ve denizi çok güzel ..deniz o kadar parlak ki süper..gitmenizi öneririm..
  Beynelmilel, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş