MARDİN

GENEL BİLGİLER

Yüzölçümü: 8.891 km²
Nüfus: 705.098 (2000)
İl Trafik No: 47
Mardin mimari etnografik arkeolojik tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin'de farklı dini inanışlar paralelinde sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler türbeler kiliseler manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin İpek Yolu güzergahında olup 5 han ve kervansaray mevcuttur.

İLÇELER:

Mardin ilinin ilçeleri; Dargeçit Derik Kızıltepe Mazıdağı Midyat Nusaybin Ömerli Savur ve Yeşilli 'dir.

Mardin Müzesi
Mardin Merkez 1. Cadde Cumhuriyet Alanı Atatürk heykeli yanındadır. Binanın doğu tarafına bitişik olan Meryem Ana Kilisesi'nin müzeye bakan kapalı portalindeki kitabeye göre bina 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından Süryani katolik patrikhanesi olarak yaptırılmıştır.

Ören yerleri


Dara Harabeleri: Mardin'in güneydoğusunda 30 km. uzaklıkta Oğuz Köyü'ndedir. Burası eski Mezopotamya bölgesinin en ünlü kentidir.

Dara Kent Kalıntıları kayalar içinde oyulmuş çevresi 8-10 kilometreyi bulan geniş bir alana yayılmıştır. Buralarda mağara evler vardır. Kent kalıntıları içinde kilise saray çarşı ve depoları zindan tophane ve su bendi halen görülebilmektedir.Ayrıca köyün etrafında kayalara oyulmuş 6-7 kadar mağara eve rastlanır. Bunların tarihi Geç Roma (Erken Bizans) dönemine kadar gider.

Midyat

Mardin gibi bir müze kent olan Midyat Mardin'den yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta yer alır. Mardin'e benzer evlerin taş konakların kemerli geçitlerin minare gibi yükselen çan kuleleriyle Süryani kiliselerinin bulunduğu Midyat bir ortaçağ kentini andırmaktadır. Bölgeyi Süryanilerin yavaş yavaş terk etmesi ve göç almasıyla şehir merkezi 2 km ötedeki Estel'e kaymıştır. Telkari diye bilinen taş işçiliğinin en güzel örnekleri Midyat'taydı. Bir kaç telkari ustası Midyat çarşısında mesleklerini sürdürmekte direniyorlar. Mutlaka izlemelisiniz....

Mardin'in bu çok önemli ilçesi gümüş işçiliğiyle de ünlüdür. El sanatları açısından önemli bir yöre olan ilçe turistik açıdan oldukça çekicidir. İlçenin 18 km. doğusunda bulunan Deyrulumur Manastırı M.S.397 yılında inşa edilmiştir.M.S.640 yılında Hz. Ömer zamanında Arap-İslam ordusu Süryanilerle işbirliği yaparak Mezopotamya'ya girinceözellikle bu eserin korunması için Hz. Ömer' in emri ile ayrıcalık tanımıştır.

Manastırda eskiden içinde zengin bir kütüphane bulunmaktaydı. Ayrıca içinde binlerce öğrencinin eğitim aldığı bir teoloji fakültesi bulunmaktadır. Midyat'ta Meşe Bitim Antepfıstığı gibi ürünler ve kendine has acur kavun yetiştirilir. Dünyanın en kaliteli üzümlerinin yetiştiği kavşak noktasıdır.

Kaleler

Mardin Kalesi: M.S.975-976 tarihlerinde Hamdaniler tarafından inşa ettirilmiştir.

Kalede cami hamam mahzen ve birçok ambar bulunmaktadır.

Dara Kalesi:

Mardin'in 30 km. uzaklığındadır. Kale İran Hükümdarı tarafından inşa ettirilmiştir.

Cami Kiliseler ve Manastırlar Önemli bir İnanç Turizmi merkezi olan Mardin'de merkezde Ulu Cami Meryemana Kilisesi ve Patrikhanesi Mor Yusuf Kilisesi (Surp Hovsep) Deyruülzzafaran Manastırı (Mor Hananya) Deyrulumur Manastırı (Mor Gabriyel) Mor Yakup Manastırı (Nusaybin) Midyat Meryemana Manastırı ve Mor Dimet Manastırı görülmeye değerdir.

Medreseler

Zinciriye Medresesi: Mardin merkezde olup 1214 'de inşa edilmiştir.

Kasımiye Medresesi: Mardin'in güneybatısında yer alan Medrese Mardin yapılarının en büyüklerindendir. 1469-1503 yıllarında yaptırılmıştır.

NE YENİR?

Mardin'in çok özel yöresel yemekleri mevcuttur. Özellikle kıbbe çiğ köfte keşkek zerde cevizli sucuk helva çeşitleri cevizli tatlılar yenebilir.

NE ALINIR?

Mardin'in meşhur telkari gümüş işlemesi alınabilir.

YAPMADAN DÖNME


Mardin Müzesi Deyrulzaferan Manastırı ile Kasımpaşa Medresesi görmeden

Badem şekeri leblebi ceviz sucuğu tatmadan
Telkariden gümüş işleme almadan

Kiraz Festivaline gitmede...Dönmeyin.