Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'de Yeni Dönem: Kölelik

  07 Mayıs 2016 09:28:20

  '

  Kölelik Yasası' Meclis'ten geçti. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Davutoğlu arasında yaşanan kavgaya kilitlendiği bir dönemde köle işçiliğin önünü açan yasa Meclis’te apar topar kabul edildi. Vatandaş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yaşanan kavgayı izlerken ve sarı sendikalar Mehter ve tekbirlerle 1 Mayıs kutlarken AKP hükümeti köle işçilik tasarısını gece yarısı Meclis'ten geçirdi.

  Köle işçi ticaretinin önü açıldı 7 milyona yakın çalışanın emeklilik kıdem izin ve dava hakkı tehlikeye girdi.  Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen kölelik düzenlemesi onaylanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderildi. Erdoğan tasarıyı aynen kabul edip onaylarsa işçilerin yıllarca verdiği mücadeleler sonucunda elde ettiği tüm haklar yok olacak. İşverene gün doğacak. Aynı yasa 2009 yılında da Meclis'ten geçirilip dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e onaya sunulmuş ancak Gül “İşçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumların doğmasına çalışma barışının bozulmasına neden olabileceği” gerekçesiyle yasayı veto etmişti.

  Meclis'ten geçen düzenlemeyle özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi kurulması ve uzaktan çalışma yasal hale geliyor. Buna göre işverenler işlerinin olağanüstü arttığı gerekçesiyle işçi tüccarlarından işçi kiralayabilecekler.

  Kiralanan işçi önce 4 aya kadar çalışacak. İhtiyaç devam ederse 4 ay daha uzatma yapılacak. Kiralık işçi sayısı işyerindeki işçi sayısının 4'te 1'i kadar olacak. Ancak 10 işçiye kadar olan işyerlerinde 5 kiralık işçi çalıştırılabilecek. Dolayısıyla 5 ve altında işçisi olan işveren isterse tüm işlerini kiralık işçilere gördürebilecek.

  Köle işçilik onaylanırsa halen kadrolu çalışan 14 milyon işçiden yarıya yakınının köle işçi statüsüne kaydırılacağı hesaplanıyor. İşçi tüccarlarının bulacağı geçici işlerde çalışabilecek köle işçiler prim günlerini dolduramayacağı için emekli olamayacak kıdem tazminatı hakkını elde edemeyecek sağlık primlerini kendisi yatırmak zorunda kalacak işe dönüş davası açamayacak işten atılma tazminatı alamayacak yıllık ve haftalık ücretli izin kullanamayacak.

  İşçi sendikalarının güçlü itirazıyla karşılaşmadığı için Meclis'ten kolaylıkla geçen düzenleme Türkiye'yi “köle işçi ticareti yapılan ülke” statüsüne düşürecek.

  AKP modern ülkelerde olmayan bu yasayı yurtdışında tanıtıp yabancı yatırımcılara “Ülkemizde köle işçilik şartlarını oluşturduk gelin yatırım yapın” çağrısında bulunacak. Tasarıya son anda eklenen önergeyle köle işçilere işçi tüccarının ödemediği maaşı kiralayan patrondan isteme hakkı getirildi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence kölelik kaldırılsa da halen daha var. Rengi ve ırkından dolayı ağır işlerde çalıştırılıp toplumdan dışlanıyorlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş