Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Dil Türkçe-Gülce

  Dil Türkçe-Gülce

  Dil duygu ve düşünceleri sesler vasıtasıyla bildirmeye anlatmaya yarayan bir araç insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir vasıtadır. Dil dilbilgisi kuralları içinde örgütlenmiş kendi kanunları içerisinde yaşan gelişen canlı bir varlıktır. Bilinmeyen bir zamandan geleceğe doğru akan insanoğlu var oldukça da yaşayacak olan bir varlık. Milletleri millet yapan temel olgulardan birisi ve en önemlisi.

  Dil konuşma dili yazı dili ve mimik olmak üzere karşımıza üç şekilde çıkar. Her milletin kendine özgü bir konuşma ve yazma dili vardır ki o milletin kültürüyle iç içedir. O zaman diyebiliriz ki dil kültürün ayrılmaz bir parçasıdır ve en önemli unsurudur.

  Kültür içerisinde sanat sanat içerisinde de edebiyat olguları olduğundan dolayı dil edebiyatla yakından ilgilidir. Aslında dil bütün kültür değerlerini bünyesinde barındıran ve içi boşaltılmaması canlı tutulması gereken bir hazinedir.

  Milletleri ezelden ebede götürecek olan dil zamanla kendi içerisinde gelişmeli zenginleşmeli ama asla değişmemelidir. Hele ki yabancı dillerin oturup çöreklendiği bir alan olmamalıdır.

  Bir milletin dilini yaşatacak en önemli unsurlardan olan edebiyat önemsendiği sürece öz benliğini koruyacak ve ait olduğu millete faydalı olacaktır.

  Türk edebiyatı en eski çağlardan bu güne kadar değişik safhalardan geçerek Türk milletinin kültürünü dünya görüşünü düşünce ve hayal dünyasını sırtlanmış bundan sonra da değer verildiği nispet oranında sırtlamaya devam edecektir. Belirli bir çağa kadar sözlü daha sonra sözlü ve yazılı olarak dilimizin yaşamasına dolayısıyla millet olarak hayatta kalmamıza vesile olan edebiyatımıza gerekli yakınlığı göstermemiz gerekmektedir.

  Edebiyatın temel malzemesi olan dilimizin yaşayıp gelişmesinde korunmasında özellikle halk edebiyatı türlerinden destanlarımızın şiirlerimizin türkülerimizin; destancılarımızın şairlerimizin ozanlarımızın inkâr edilemez büyük katkıları olmuştur. Ne mutlu halkın diliyle söyleyip yazan şairlerimize ozanlarımıza âşıklarımıza. Ne mutlu Kaşgarlı Mahmutlara ne mutlu bin bir Yunus’a. Ne mutlu ses bayrağımıza bayraktar olanlara. Ne mutlu bayraktarların izinden yürüyenlere.

  Ne mutlu GÜLCE’ye ki; her bir mensubu bir bayraktar bir Türkçe sevdalısı. Dilimizi yaşatıp korumaya çalışan bir gönül eri. Şimdilik şiirleriyle her birisi dilimize hizmet sunan kendi sıkletinde bir başpehlivan.

  Evet GÜLCE dedik de nedir acaba kerameti ki her bir mensubu bir gönül eridir. Yazılmış bulunan eserlerimizde sade bir dil ve şiirde ata ölçüsü olan hece vezni kullanılarak hece serbest ve aruz kardeş kılınmıştır. Dış kaynaklı olup edebiyatımıza sonradan yerleşen aruz ölçüsü Türkçeleşmiştir. Gerçekleştirilen ve devam eden projelerle günümüz Türkçesiyle Nutuk destanlarımız Dede Korkutumuz efsanelerimiz kadın kahramanlarımız tarihimizde ilkler evliya kadınlarımız ve peygamberlerimizin hayatları zamanın ve geleceğin okuyucusunun hizmetine sunulmuş sunulmaya devam etmektedir. Ses bayrağımızın bayraktarları teker teker şiir diliyle tekrar tanıtılmaya başlanmıştır. Türk şiirinde gelişime ve dilimizin yaşatılmasına büyük bir sevda ile devam edilmektedir.

  Ne mutlu GÜLCE’ye ne mutlu GÜLCE’ye gönül verenlere.

  Osman Öcal

  Sürmenaj and Sükut like this.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gülce aynı zamanda yeni bir edebi topluluğa verilen addır.
  Osman Öcal'ın yazısı olunca aklıma bu şiir geldi..

  Soykırım (GÜLCE)

  Doğu Türkistan
  Türkistan’ın parçası
  Türk’ün vatanı
  Alptekinler ülkesi
  Çin’de sömürge
  Son asrın son ayıbı
  Türk’e yasaklı
  Kuzgun pençesinde yurt
  Ölüme tutsak
  Tanrı dağlarında gam
  Kür Şad yaralı
  Düşen can sokaklar kan
  Şahidi tarih;
  Türk elinde soykırım
  Görülmemiş kin
  Emperyalist devlet Çin
  Uygur’da namus;
  Soyuna helal kavram.
  Polisten vahşet
  Siviller birer vampir
  Maziden taşkın
  Soykırımda durak yok.
  Hakikat o ki;
  Sonuç aynı kapıya
  Payidar olmaz
  İlmin yerine zulüm

  Osman Öcal


  ***

  Bir kızım olursa adını Gülce koyacağım.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş