Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çok kitap okuyanların 10 iyi özelliği

  Çok kitap okuyanların 10 iyi özelliği

  Çok kitap okuyanların neden diğer insanlara göre hayatta daha başarılı olduklarını merak ediyor musunuz? O halde haberimize bir göz atın.  Küçük yaşlardan itibaren çok kitap okumanın daha donanımlı ve başarılı olmamamızı sağlayacağı öğretilir. Her hevesli okuyucu başarılı olmayabilir ama başarılı insanlar genellikle hevesli okuyuculardır. Ve genellikle hepsi aşağıdaki özelliklere sahiptir...
  Siz de hevesli bir okuyucuysanız bu haberde okudukça kendinizi bulabilirsiniz...


  1. Yüksek odaklanma kabiliyetleri vardır

  Başarılı insanlar uzun süre önlerindeki işe odaklanabilirler. Okuyucular mola verir doğal olarak ama en hevesli okuyucular okuduğu kitaptan uzun süre ayrı kalamaz. Aynı başarılı insanların görevlerini sorumluluklarını işlerini bitirmeden rahat edemeyeceği gibi.  2. Hedefler belirlerler

  Okuyucular ne zaman ellerine iyi bir kitap geçse kendilerine hedefler belirlerler. Bir başka aktiviteye geçmeden önce belirli bir sayıda sayfaya ulaşana ya da bir konsept zihinlerinde açıklığa kavuşana kadar okumaya devam ederler. Başarılı insanlar da hayatlarının her aşamasında kendilerine hedefler belirler ve bunlara ulaşana kadar çalışmaya devam ederler.
  3. Zamanlarını akıllıca harcarlar


  Başka bir işle meşgul olmaları için sadece 20 dakikaları kalmış olabilir ama iyi okuyucular ‘sadece 20 dakika’ diye düşünmez ve bu süreci okuyarak geçirebilirler. Başarılı insanlar için de zaman kıymetlidir yeni bir şey öğrenmek için her türlü imkanı değerlendirirler. Harcanan her boş 5 dakika senede kitap okumadan harcanan 24 saate bedeldir


  4. Perspektife sahiptirler

  Başarılı insanlar bir durumu her açıdan görebilir çünkü farklı içeriklerdeki pek çok edebi eseri okumuşlardır. Hevesli bir okuyucunun empati yeteneği gelişir kendini başka insanların yerine daha kolay koyabilir. Hevesli bir okuyucu yaşadıklarından ders çıkarır ve gelecek yaşamında bu birikimi doğru kullanmayı bilir.

  5. Mütefekkirdirler

  Okumayı seven insanlar okuduklarını yansıtmayı da bilir. Durumlara bakış açıları geliştikçe çitin diğer tarafını görebilirler ve yansıtıcı tarafları onlara üretken olma şansı tanır. Verimli okumak sayfalardaki kelimelere bakmak değil altlarındaki anlamları anlamayı gerektirir. Bir kitapta sunulan fikirlerin hayatlarını nasıl değiştirebileceğinin farkındadırlar.

  6. Yazma ve konuşma becerileri gelişmiştir

  İnsan tarihinin en büyük hatiplerinin hepsinin okuma konusunda hevesli olması hiç de şaşırtıcı değildir. Başarılı insanlar rol modellerinden ilham alır ve ilerlemek için bu ilhamı kullanır. Demosthenes Lincoln Nelson Mandela… Hepsi kendilerinden önceki büyük beyinleri araştırıp okumuş insanlardır  7. Hafızaları güçlüdür

  Okuyucular beyinin ne kadar güçlü olduğunu bilir. Beyin neredeyse sınırsız bilgi kapasitesine sahiptir. Ne kadar çok okur ve öğrenirseniz bu bilgileri korumak da o kadar kolay olur. Başarılı insanlar öğrenmeye devam eder ve hafızasını geliştirir.
  8. Zinde kalmayı bilirler

  Hevesli okuyucular beynin de çalıştırılması gereken bir kas gibi olduğunun farkındadırlar. Fit olmak için her gün egzersiz yapılması gerektiği gibi her gün okumak da zihni zinde tutar. Başarılı insanlar zihinlerine günlük egzersizler yaptırmayı ihmal etmezler; kitap okurlar bulmaca çözerler satranç oynarlar. Zorlukların üstesinden gelmek onlar için daha kolaydır çünkü zihin kapasitelerini geliştirmeyi ihmal etmezler.  9. Eğitimli ve bilgilidirler

  Başarılı insanlar yükselir çünkü zamanlarını öğrenmeye adarlar. Ellerine bir kitap aldıklarında tek amaçları onu bitirmek değil sayesinde yeni bir şeyler öğrenmektir. Kurgu romanlar okudukları zamanlar bile işlerine yarayacak bilgileri süzgeçten geçirmeyi bilirler.

  Hevesli okuyucular beynin de çalıştırılması gereken bir kas gibi olduğunun farkındadırlar. Fit olmak için her gün egzersiz yapılması gerektiği gibi her gün okumak da zihni zinde tutar. Başarılı insanlar zihinlerine günlük egzersizler yaptırmayı ihmal etmezler; kitap okurlar bulmaca çözerler satranç oynarlar. Zorlukların üstesinden gelmek onlar için daha kolaydır çünkü zihin kapasitelerini geliştirmeyi ihmal etmezler.  10. Rahatlamak için okurlar

  Başarılı insanların da dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Ama bu zihinlerini tamamen kapamaları anlamına gelmez. Bir magazin dergisi ya da çizgi roman okuyabilirler ama ne okurlarsa okusunlar bunun kendileri için televizyon izlemekten daha verimli olacağını bilirler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok kitap okumak değil okuduğunu anlayıp kendini yetiştirebilmek önemli olan. Kimisinin çok okuduğu halde eşekliği baki kalıyor.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bence empati kurma yeteneğinin kitap okumakla alakası yok. Ayrı bi beceri istiyor ve dünyanın en zor öğrenilecek konusu empatidir.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş